uudesta zafirasta

jakke

heps rallaa!
Tulevan talven aikana oli si pikku hiljaa taroitus vaihtaa autoa. uusi zafuira kiinnostaa ja kun olen lähinnä tämmöistä perheenisäainesta, niin autossa suuret tehot ei kiinnosta, vaan tilat ja tasainen kyyti ;).
Meillä päin koeajoautoina ei ole liikeissä kuin 2.2 -litraisia zafiroita, joten verailemaan 1.6 tai 1.8 riittävyyttä tuon kokoisen auton nokalla en ole päässyt testaamaan.
eli kysymys!
millaiset kokemukset noilla koneilla. (en kaipaa hirmu kiihtyvyyttä, mutta onko rekan ohitus esim. 1.6 unta vain).
yllätyin nimittäin tuon auton painosta vain hivwenen yli 1500 kg kun se omalla Almera Tinolla on samaa luokkaa. Tinossa ainakin 1.8 on riittänyt yllin kylllin minun tarpeisiin.

5

2185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kilpailijat

      Uusi 1,8 on varmaan hyvä, koska on vanhakin. Mutta enjoyn penkit ovat huonohkot, tavaratila n.10 cm matalampi kuin vanhassa Zaffessani ja ohjaus palauttaa huonommin. Ärsyttää myös, että kaikki ensimmäisten Zafira Elegancien loistavat vakiovarusteet rahastetaan nyt erikseen (cruise,keskikyynärnoja, ajotietokone, aluvanteet,tummennetut takalasit ja taittuvat etumatkustajan selkänoja)!
      Kiva sillä oli muuten ajaa ja lähivalotkin ovat entiseen tapaan kiitettävät. Suoraan ajaessa sitä ei tarvi paimentaa, kuten piti Corolla Versoa.

      Mutta minä valitsin Mazda vitosen. Sillä ajaminen yksinkertaisesti oli kaikkein hauskinta ja vaivattominta. Käykääpä kokeilemassa ja vertaamassa...

      • tilaa etsivä

        Uusi auto on myös kiikarissa talvella.
        Onko Mazda5 ainoa jossa takapenkki liikkuu eteen ja taakse kahdessa osassa? Ainakin zafirassa liikkuu koko penkki yhtenä kappaleena, kuinkas touranissa?
        Istuinta on vain huono pitää penkillä jos sitä pitää siirrellä että pääsee sikaosastolle istumaan.


      • liikkuu
        tilaa etsivä kirjoitti:

        Uusi auto on myös kiikarissa talvella.
        Onko Mazda5 ainoa jossa takapenkki liikkuu eteen ja taakse kahdessa osassa? Ainakin zafirassa liikkuu koko penkki yhtenä kappaleena, kuinkas touranissa?
        Istuinta on vain huono pitää penkillä jos sitä pitää siirrellä että pääsee sikaosastolle istumaan.

        ...kahdessa osassa Mazdassa ja kolmessa osassa Touranissa js Corolla Versossa. Verson muunneltavuus oli kyllä parasta, sillä kaikki penkit uppoavat lattiaan muodostaen täysin tasaisen alustan ja penkit ovat mukana aina. Sen hyvä muunneltavuus korvaa vähän pienempää tavaratilaa.


      • Scenicissä
        liikkuu kirjoitti:

        ...kahdessa osassa Mazdassa ja kolmessa osassa Touranissa js Corolla Versossa. Verson muunneltavuus oli kyllä parasta, sillä kaikki penkit uppoavat lattiaan muodostaen täysin tasaisen alustan ja penkit ovat mukana aina. Sen hyvä muunneltavuus korvaa vähän pienempää tavaratilaa.

        Me vertailtiin noita tila-autoja ja valittiin Grand Scenic. Siinä kaikki kolme keskirivin paikkaa liikkui ja selkänojat säädettäviä. Tavaratilaa oli myös eniten (650 l keskipenkit etuasennossa) ja isot lokerot tavaroille, varsinkin kun ottaa sähkösellä kässärillä.

        Mazdan ja folkkarin arvo varmaan säilyisi paremmin, joten ne voisi tulla pidemmän päälle edullisemmiksi, vaikka folkkarilla onkin älyttömät hinnat suomessa.


    • Jusa

      Terve vaan!

      Käytössämme on Opel Meriva -tila-auto 1.6 moottorilla (sillä tehokkaammalla versiolla). 1.6 on riittänyt Merivaan todella mainiosti; Meriva kiihtyy ja lähtee paljon nopeammin liikkeelle kuin moni muu auto isommalla moottorilla varustettuna. Olen huomannut, että vaikka joku Audi- tai Bemari-kuski tulisi liikennevaloissa kisailemaan, pääsee Merivalla paljon nopeammin liikeelle vaikka ajaisi ihan normaalisti. Varsinkin talvella Merivalla lähtee liikkelle todella sujuvasti. Moottoritielläkään tehosta ei ole puutetta, ellei sitten halua tehdä jotain todella sporttisia Bemari-tyyppisiä ohituksia (1.8 moottorilla saisi varmasti niitäkin tehtyä).

      Itse asiassa paras nopeus Merivalle on sellainen 120km/h vauhti, silloin se kulkee tasaisimmin ja mukavimmin. Meriva on mukava ja lähes uskomattoman tilava matka-auto kompaktissa kaupunkiauton koossa.

      Zafira on Merivaa luokkaa isompi auto. Siihenkin on tarjolla tuollainen 1.6 moottori, mutta jotta suorityskykyä riittäisi mukavasti moottoriteillekin, ottaisin itse 1.8 moottorin. Sitä isompaan moottoriin ei ole tarvetta, vaan 1.8 moottori varmasti riittää Zafiraan mainiosti, ellet odota autoltasi erityisiä sporttisia ominaisuuksia.

      Alunperin meidänkin oli tarkoitus ostaa Zafira, mutta päädyimme Merivaan (Enjoy-varustustaso muutamalla lisävarusteella). Meriva on hieman edullisempi ja silti perheemme tarpeet täysin tyydyttävä tila-auto. Suosittelisin sinun koeajaa Zafiran lisäksi myös Merivan, sillä vaikka Meriva voi jonkun mielestä vaikuttaa ulkoata päin normaalilta, pieneltä autolta, sisältä löytyvät taksiluokan tilat.

      Tietysti valintasi on kuitenkin Zafira, jos tarvitset 7. paikkaista autoa tai haluat todella luksus-tilat. Onhan tuo uusi Zafira myös aika tyylikäs isoksi tila-autoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22542
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      97
      9811
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7713
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      95
      6492
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      192
      6221
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5820
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      58
      5307
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5203
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4554
    Aihe