Suunnittelen jo seuraavaa matkaa...
Varaamme matkan todennäköisesti Aurinkomatkoilta. Olisi hienoa, jos viitsisitte kertoa sen huoneistohotelleista!? (Metropol ja Anatolia on jo tuttu.)
Meitä on kaksi aikuista ja kaksi teini-ikäistä lasta. Eli yksi tärkeimmistä asioista on lisävuoteiden mukavuus ja ilmastointi...
Varaamme matkan todennäköisesti Aurinkomatkoilta. Olisi hienoa, jos viitsisitte kertoa sen huoneistohotelleista!? (Metropol ja Anatolia on jo tuttu.)
Meitä on kaksi aikuista ja kaksi teini-ikäistä lasta. Eli yksi tärkeimmistä asioista on lisävuoteiden mukavuus ja ilmastointi...
Vastaukset 32
Vanhimmat
lisävuoteista en osaa sanoa, mutta ilmastoinnit Name huoneistossa ja Park Mar huoneistossa ovat ihan ok. ainoa huono puoli (varmaan tiedätkin) on että nykyään joutuu jo maksamaan ilmastoinnista erikseen, mutta ilmastoinnit kuitenkin toimivat.
Asuin viime viikolla otsikon hotellissa ja sain huoneiston, jossa oli kaksi makuuhuonetta ja iso olohuone-keittiö, sopisi varmaan teidän perheellenne. Tosin ilmastointi oli vain toisessa makuuhuoneessa, mutta nukuin siinä toisessa ja pärjäsin ihan hyvin. Riippuu tietenkin ajankohdasta milloin matkustatte. Viime viikolla päivälämpötilat olivat siinä 30 asteen paikkeilla, mutta hyvin pärjäsi. Hotelli oli hiukan kaukana, mutta dolmus kulki aivan hotellin portilta tiuhaan tahtiin ja maksoi 1 ytl. Hotellissa oli hieno puutarha-alue ja uima-allasalue ja biljardipöytä. Allasbaarista sai myös aamiaisia ja muutakin purtavaa.
Mietinkin sitä Veronaa, huoneistona vaikuttaa kaikkein parhaimmalle, sopisi hyvin meille. Mutta se matka... Tykätään kuitenkin pyöriä paljon keskustassa ja olisi paras, jos voisi liikkua kävellen.
Matkustamme heinä-elokuussa ja silloin on kyllä aika kuuma, mutta auttaahan se yksikin aparaatti vähän.
Olit siis kaikenkaikkiaan tyytyväinen paikkaan? Oli siisti ja kaikki toimi?
Täytynee todella harkita sitä, jos se on vielä ensikin kesänä Aurinkomatkoilla, voi kuulemma hotellit hieman vaihtua.
sanon itse oman mielipiteeni: siis name hotellista on lyhin matka keskustaan, että sen minä valitsisin sinun sijaan. ja eihän park marristakaan ole pitkä matka kävellä. name on muutenkin hyvä hotelli ja uima-allas alue on sopivan kokoinen. huoneet ovat siistejä, makuuhuoneessa on ilmastointi. hotelli on lapsiystävällinen. ja mikä parasta: torstai-markkinat ovat aivan namen vieressä. park mar on pikkasen kaukempana keskustasta, mutta on myös isompi ja kalliimpi majoitus.
Name on kyllä hyvällä paikalla, mutta olen kuullut siitä pelkkää huonoa. Mistähän johtuu?
Cat, sinäkö olit tyytyväinen? Osaatko sanoa, millaiset ne lisävuoteet on? Kun nuo meidän lapset ei ole tosiaankaan enää mitään pieniä...
joo, tota kyllä olen ihan tykännyt, paitsi että huonoa on se että enkut valtaavat uima-altaan ja joskus kuuluu niiden kova puheääni huoneisiin saakka. en sitten tiedä mitä muuta huonoa siellä voisi olla. lisävuoteet on sohvista tehtyjä hyvänkokoisia sänkyjä. niin, ja siellä on muuten kaksi sohvaa, että pitäisi saada kummastakin lisävuoteet.
Cat, on tietysti kiva kuulla, että sinä viihdyit paikassa. Mutta aiemmin minulle kerrottiin ,että siellä on huonot sängyt, huono ilmastointi ja huonosti toimiva suihku.
Että mikä on sitten kenenkin mielestä huonoa...? Itse en kyllä odota mitään hienoa, kunhan saa nukutuksi, eikä olisi liian kuuma.
Mutta kiitos, kun viitsit vastata! =)
Kävin päivittäin ja iltaisin keskustassa ja kävelin matkan melkein aina. Myös öisin tepsuttelin yksinkin "kotiin" eikä tuntunut turvattomalta kun sai kulkea pääväyliä, joissa aina on ihmisiä liikkeellä. Name ja Park Mark ovat ihan hyviä vaihtoehtoja, mutta jos vertaan niiden allasalueita Veronaan niin ero on kuin yö ja päivä. Kävin kylässä Namessa ja siellä tosiaan englantilaiset pitivät aikamoista meteliä. Allasalue oli tupaten täynnä. Park Mark taas on ihan rauhallinen paikka vaikka allasalue on jotenkin kalsean oloinen kun siellä ei ole mitään vihreää. Veronassa oli tosi siistiä ja yöllä vahti istui portilla ja tuli avaamaan lukossa olevan ulko-oven. Yksi huono puoli hotellissa oli. Siellä piti kuljettaa avainta koko ajan mukana ja avaimenperässä luki hotellin nimi. Miten mahtaa sisäänpääsy onnistua jos liikutte erillänne. Mutta ehkäpä se asia on jo ensi kesänä toisin. Kokonaisuudessaan suosittelen hotellia.
kiva jos olin hiukan edes avuksi. joo, tosta suihkusta: suihku muuten hyvä, paitsi että siellä ei ole sitä suihkuletkua, ihan sellainen kiinteä suihku. itse kaipaisin kylläkin sitä letkua myös. sitten ilmastointi toimii ihan hyvin, paitsi että sen kaukosäätimen lukemat ei pidä paikkaaansa, kerran laitoin yöksi sen 22 asteeseen, ja meinasin jäätyä, että sellainen 27-28 astetta kun pitää sen niin on aika sopiva lämpötila makuuhuoneessa. ainoastaan tosiaankin name on vain siinä mielessä huono että siellä asustelee myös enkkuja. ensi kesänä varmaan park marriin koska siellä ei ainakaan enkut häiritse, vaan siellä asustelee suomalaisten lisäksi hollantilaisia. huono puoli vaan se että park mar on paljon, paljon kalliimpi.
Ko. huoneistohotellin huoneet ovat siistejä, uudehkoja, tilavia. Joissakin jopa kaksi parveketta. Löytyi kahvinkeitin ja vedenkeitin. Kuuma vettä tuli ja suihku/vc tosi siistejä. Hotelli on hyvällä paikalla, rannalle 5 minuutin matka, basaareille 15 min. Hotellissa on kaksi uima-allasta ja allasbaari, josta saa pientä naposteltavaa ja drinksuja tietty. Lisävuode oli levitettävä sohva, joka oli tosi hyvä nukkua ja ilmastointi pelasi myös oikein hyvin. Hotellin omistaa kiva vanha pariskunta ja koira:) Ovet ovat öisin kiinni, mutta pappa tulee aina aukaisemaan ja toivottelee ystävällisesti hyvät yöt. Niin ja Metropoliin ja Anatoliaan on 5 minuutin kävelymatka:) Suosittelen lämpimästi, vaikka itse olenkin noiden em. hotelien vakiasiakas, mutta täytyyhän sitä muitakin kokeilla:)
Kylläpä meillä on nyt pähkinä purtavana, sillä hyviä vaihtoehtoja näköjään löytyy!!
Cat, ei ne hollantilaisetkaan välttämättä niin hiljaisia ole. Meidän hotellissa oli viime kesänä iso lössi nuoria, jotka todella vietti railakasta lomaa! Mutta ei se tietty ole vaarallista, Turkissa ei odotakaan, että edes yöllä olisi ihan hiljaista. Ja onhan niitä hillujia kaiken maalaisissa ja päinvastoin.
Nyt tietysti paljon ratkaisee, mitkä hotellit on myynnissa ensi kesänä, että jos vaikka joku jää pois...
Olen ollut Namessa ja Sun Apartissa ja molempia voin suositella. Namessa asuin yksin joten en osaa sen lisävuoteista sanoa, mutta muuten ihan kiva ja minua ei häirinnyt mikään meteli, saattoi olla kyllä silloin syyskuussa rauhallisempaa. Sun Apartissa nukuin varavuoteessa ja oli tosi hyvä nukkua ja ilmastointi on olohuoneessa. Me ei kylläkään tarvittu ilmastointia kun olimme toukokuussa. Todella siisti ja hyvällä paikalla myös erittäin mukava pariskunta isäntänä. Krakas ikävä kyllä ei enää tänäkään vuonna valikoimassa, oli sekin erittäin kiva ja siisti huoneistohotelli. Ensi vuodesta ei kyllä tietysti vielä tiedä kun vaihtuvat välillä.
pandora muuten tosi mukava, mutta TORAKOITA!!!
Mä olen ainoat torakat nähnyt Anatoliassa ja Metropolissa!! Pandorassa en yhtään.
pandorassa oli torakoita! ja siellä näin elämäni isoimman sellaisen. En uskaltanut itse edes koskea, vaan piti aviomies pyytää apuun. Oli järkyttävän iso, ja jäi viimeiseksi kerraksi kun pandoraan majoitumme, vaikka Marmariksesta muuten pidämmekin. Ja tieto on tuore, palasimme launtaina sieltä.
Torakat kieltämättä saa kylmät väreet aikaiseksi!! Mutta se on vaan tosiasia, että niitä siellä täällä Turkissa näkyy. Metropolissa minäkin olen niitä nähnyt, mutta yleensähän ne luikkii piiloon, kun valot sytyttää.
aika jännä juttu jos teillä on osunut torakoita seuralaiseksi, olen itse tosiaan asustellut namessa ja park marrissa ja en ole koskaan törmännyt torakoihin siellä. joskus muinoin 90-luvun alussa Marmariksessa eräässä ulkoilmabaari tai mikä lie ravintola, niin siellä torakat tapettiin jollain ihmeen aineella, mikä tuntui kuin olisi ollut pakokaasun tapaista. oli siinä ilkeä istua vieressä kun savun edessä ei nähnyt yhtään mitään....vieläköhän tää torakantappo on tällaista? ite en kyllä oo nähnyt enää..
Hui kylmät väreet kulkevat pitkin selkää. Lauantaina lähtö Marmarikseen. Hotelli on Pandora Onko siellä paljon niitä torakoita? Tehooko niihin mikään myrkky. Olen aemmin asunut Anatoliassa ja Metropolissa niissä ei ole torakoita näkynyt.
On siellä torakoita. Ostin kaupasta torakkamyrkkyä ja suihkutin sitä niiden päälle kun ne kävelivät seinillä. Pienet torakat kuolivat heti ja tippuivat lattialle. Mutta isot ja vanhat torakat ei ollut moksiskaan siitä suihkeesta, olivat ilmeisesti tulleet immuuniksi myrkylle. Ripustin vaatteet ja muut matkatavarat narulle roikkumaan, niin ötökät eivät päässeet niihin käsiksi. Nukkuessa ei uskaltanut pitää suuta auki, kun pelkäsin jos torakka sattuisi tippumaan katosta. Lisäksi laitoin korviini pumpulit, ettein niitä ryömi sinne.
Sini, oliko tuo nyt ihan fiksua!?!
Kyllä se niissä oloissa oli ihan fiksua. Hyttysverkko olisi tietysti fiksumpaa, sen voi kääriä ympärilleen, niin se estää samalla kertaa hyttyset ja torakat. Se on hyvä suoja myös muita niveljalkaisia kuten hämähäkkieläimiä vastaan.
tapoin torakat kunnon läskipohja kengällä, on kuulemma kokeneempienkin mukaan tehokkainta. (pandoran uima-altaalla tänä kesänä kuultua). muista vaan laskea vessanpytyn kansi paikalleen, ja pidä ikkunat ja parvekkeen ovet kiinni. Meilläkin taisi tulla torakat raollaan olevasta ikkunasta..katso myös ilmastointilaitteen läpivienti seinässä, meillä oli ammottava aukko, josta myös voivat torakat päästä. Teippiä mukaan, niin saat ylimääräset raot tukittua..tietty jos oisin osannut odottaa torakoiden ilmestymistä, olisin myrkyttänyt huoneen kunnolla jo tulopäivänä. Viikon aikana näimme useita torakoita, mutta emme niitä kyllä etsineetkään, ja hotellihuoneessa oleskelimme vain öisin, päivät kuluivat kaupungilla, rannalla.
Olen kuullut että torakka voi elää yhdeksän päivää ilman päätä, kunnes se kuolee nälkään. Jos se on totta niin sitten ne täytyy liiskata kunnolla.
Torakkaa ei kannata tappaa kengällä. Naaraspuolinen hyönteinen kantaa usein ruumiissaan munia, jotka esim. kengänpohjaan takertuneina saattavat kuoriutua omia aikojaan.
En oikein uskonut, että olisit tosissasi! Kuulosti tuo sinun juttu niin hurjalle!? Jos niitä torakoita oli todella niin paljon, niin eikö se olisi ollut hotellin henkilökunnan tehtävä myrkyttää ne? Ei kai missään maksetussa hotellissa pidä ripustaa vaatteita suojaan ja nukkua pumpulit korvissa...?
Menee vähän överiksi. Totta on että ulkona torakoita joskus näkee, mutta harvemmin ainakin AM:n niissä hotellelleissa, joissa olen asustellut. Nukun usein ikkunat ja parvekkeen ovet avoinna (jos asun ylimmissä kerroksissa) eikä ole torakoita sisään kömpinyt kertaakaan. Pidän kyllä wc:ssä aina valoa öisinkin. Ja todella se on hotellin henkilökunnan asia hoitaa myrkytykset jos on tarvetta. Olen itsekin torakka-kammoinen ja en varmasti halua niitä huoneeseeni. Suunnittele vain ilolla matkaasi ja jätä asiattomuudet omaan arvoonsa.
mutta totta on, että niitä torakoita siellä on. Ja todella on myös A-matkojen hotelleissa.
Asuimme viime kesänä Kemerissä, Flowerissa kaksi viikkoa.
Torakkahäätö tehtiin 5 kertaa noiden kahden viikon aikana.
Tukimme itse kaikki mahdolliset reiät, vessassa öisin paloi valot, samoin eteiseen jätettiin valot, kun läksimme syömään.
Kun pyysimme henkilökuntaa niitä tappamaan, hyvin ynseästi tulivat ja hihaansa naureskellen.
Hiuslakka oli oiva tappoase muurahaisille, joita tuli armeijana ovien kynnysten välistä.
Että semmoinen loma, ei kiitos toista kertaa siihen hotlaan.
Eilen tulin Marmarikselta. Asuttiin 10 päivää hotelli Pandorassa. Yhtään torakkaa en nähnyt., Että se siitä.
Pandora oli rauhallinen ja siisti hotelli.Yöllä ei kuulunut meteliä. Kattiloita oli kaksi ja muutenkin astiat riittivät.(3 henk.) Siivooja kävi joka päivä, jos ei laittanut lappua oveen. Tiskasi myös.
Olen ollu kahdesti Pandorassa ja ensimmäisellä kerralla en nähnyt yhtään torakkaa ja toisella kerralla oli yksi huoneessa. Siinä suihkunurkassa ei ollut viemäriaukon päällä mitään ritilää ja luulen että se tuli sieltä. Kätevänä täytin puolen litran muovipullon vedellä ja sen aukon päälle suu alaspäin ja hyvin toimi. Torakoita on jokapuolella Turkkia. Johtuen varmaankin heidän viemäriverkostaan...
Olen käynyt Marmariksessa ainakin kymmenessä hotellissa ,ei ole näkynyt ensimmästäkän torakkaa.Olettekohan te edes käyneet Marmariksessa?
Loysit sitten taas lähes 7 vuotta vanhan ketjun, onnea siitä!
Mä olen nähnyt torakoita aika monessa Marmariksen(kin) hotellissa ja ravintolassa. Mitä sitten? Ei ne sulle mitään tee.