onko kukaan kokeillut sinkkipastaa/-voidetta aknen hoidossa? oliko apua? ja mistähän tuota sinkkipastaa mahtaa saada? tai käykö esim. sellainen lasten vaippaihottumaan tarkoitettu sinkkivoide myös kasvoille? tukkiiko huokosia tai kuivattaako ihoa? kiitos, jos joku osaisi jotain vastailla! :)
sinkkipasta/-voide?
11
9758
Vastaukset
- Sinkkinen
Kyllä mulla ainakin sinkkivoide auttoi. Siis ihan se sama, mitä käytetään vauvojen vaippaihottumaan. Ei kuivata tai ärsytä (itselläni on niin herkkä iho, etten voi käyttää mitään hajustettua tai kuivattavaa tai mitään..)
Päivällä sinkkivoidetta ei voi käyttää, ellet sitten tahdo leikkiä haamua, ja yöksi jos laittaa niin täytyy vaihtaa tyynyliinaa usein.
Silti, kannattaa ehdottomasti kokeilla. Toivottavasti siitä olisi sinulle edes vähän apua. Voimia!- saa
mistä sinkkivoidetta saa? mitä maksaa?
- ...
saa kirjoitti:
mistä sinkkivoidetta saa? mitä maksaa?
saa ihan tavan kaupasta, ainakin noita vauvojen vaippaihottumiin tarkoitettuja, esim.natusan. ja maksaa jotain 5e.
- sitä saa
saa kirjoitti:
mistä sinkkivoidetta saa? mitä maksaa?
Apteekissa myydään sinkkivoidetta ja sinkkipastaa. Pasta on jäykempi vaihtoehto eli sisältää enemmän kiinteää ainetta. Tavallisista ruokakaupoista löytyy vauvanhoitohyllyiltä sinkkivoiteita, esim. Natusan ja Daily. Nämä ovat huomattavasti edullisempia (ja isommat pakkauskoot) apteekin sinkkivoiteisiin verrattuna.
Kannattaa tosiaan käyttää pelkästään öisin, koska on aika sotkuista puuhaa. Ylimäärä kannattaa pyyhkiä paperilla pois ja jättää kasvoille ainoastaan ohut kerros, muuten sotkee joka paikan. - Voi käyttää päivällä
Itse käytän Rainbow'n sinkkivoidetta, ja kun sitä ei läträä vaan laittaa ohuen kerroksen ja antaa kuivua, niin toimii ihan hyvin päivämeikin alla.
Yöksi laitan kanssa sitten vähän rielummin. Aamulla vesipes, niin ei naama kärsi liiaksi kemikaaleista.
Vähentää punaisuutta, arvet paranee nopeampaa ja finnejä vähemmän.
- .................
ei auta akneen ainankaan mulla..täytyy myös todeta että ihon punoittavuuten se on tepsinyt,turpavärkki on normaalimman värinen 3 viikon käytön jälkeen..
- ---
Vauvantarvikeosasto jokaisessa tavan kaupassa myy sinkkivoidetta. Pohjana taitaa olla vaseliini- eli ei sovi kaikille. mutta pintakuivalle kyllä, ja itellä toimii kuivemmil alueil hyvin. Mutta: kerää epäpuhtaudet ilmasta ihoon, kun rasvainen.
- Loup
Kaikissa vauvasinkkivoiteissa ei ole vaseliinia. Minulla on käytössä Natusanin sinkkivoide, joka kuivuu iholle eikä jätä rasvaista suojakalvoa.
- ainesosat: zinc oxide, talc, glycerin, aqua, butylene glycol, sorbitol, panthenol, ammonium acryloyldimethyltaurate/VP copolymer, citric acid
Rainbow:n voiteessa ei tainnut myöskään olla mineraaliöljyä.
- sekin koettu
Ei toimi tuo sinkkivoide ainakaan mulla. Ei siis mitään apua.
- kaksdjalsdj
Apteekin sinkkiPASTA on tosi hyvä parantamaan niitä jälkiä mitä tulee kun finnin puristaa. Eli niitä ns. rupia.
- Anonyymi
Kokeilin apteekin sinkkipastaa finniin ja hyvin tuntuu tepsivän
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405705
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2304762Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️474610Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?734590Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264392Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1603825- 1003244
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233085Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273082Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42191