Myydäähän uutta Primeraakin

Jos joku epäilee, ettei uutta Vectraa korkean hinnan takia tulla myymään juuri lainkaan, niin siihen voisi vastata otsikon mukaisesti... Meinaan vaan, että Primerassa tolkuttomasti nousseen hinnan katteeksi ei saa muuta kuin kauniin kuoren. Alta löytyy edelleen se meluisa, ahtaansorttinen ja tutiseva Primera. Vectra sentään tarjoaa joka suhteessa (poikkeuksena suorituskyky) vanhaa mallia paremmat ominaisuudet.
7880
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

:D

Äänestä

...Ladaakin myydään, vaikka hibta on kohtuuton laatuun nähden etenkin 110-mallissa. Opel on ehkäpä Corsan perusmalleja lukuunottamatta niin vikainen auto, ettei kenenkään kannata semmoista hankkia. Puhun sekä omasta että tuntemieni autoilijoiden kokemuksista. Itselläni oli vm-98 Vectra 1,6 16V enkä enää jaksanut/halunnut tapella merkkihuollossa jatkuvien isojenkin vikojen kanssa, oli meinaan ennätys 56 tkm:n matkalla yhteenlaskettu korjaamokäyntien määrä (yht. 23 kpl).

On se vahinko, että Ooppeli osaa suunnitella erittäin hyvän peruskonseptin: hyvä ajettavuus, hyvät tilat, kohtuukiva ulkonäkö, suht pieni kulutus jne, mutta vaikka mm. ohjaamo on viimeistelty kauniin näköisesti hyvillä verhoiluilla jne, niin komponenttien laatu on sanalla sanoen heikko. Näillä kokemuksilla valitsen tästä lähtien kansanautomalleissa japanilaisperäisen merkin.

Äänestä
  • Ja sama juttu Tojolla, corollaa ja avensista myydään kuin häkää vaikka kaikki automiehet tietävät niiden puutteellliset ajo-ominaisuudet ja huonon laadun. nimin. kokemusta on yhden avensiksen PIKKUvioista. Opeli on sentään kai hyvä ajaa vaikka makaakin tojun lailla yhtenään korjaamolla kumpaakaa en omaan talouteen huolisi, ainakaan nyky hinnoilla

    Äänestä

  • Puhut paskaa, tai sitten kokemukset ovat peräisin kaverin kaverin kaverilta (=kateellisten huhuja). Mulla nimittäin oli uudesta asti -98 Veccu, kilsoja tuli 125 tkmja pelas moitteetta loppuun (tähän kevääseen jolloin sen päivitin) asti! Toisaalta jos autolla eikä sitä koskaan huolla niin merkki kuin merkki hajoaa. Myös käyttötavoilla merkitystä auton kestämiseen. Nyt mulla vaihteeksi toinen merkki, mutta tulevaisuudessa Opel varteenotettava vaihtoehto! Hyvä hinta/laatu -suhde!

    Suurin syy miksi Vectrasta puhutaan paskaa on se, että se on voittanut miltei kaikki testit, johon on osallistunut, ja sekös vasta useita kymmpitonneja (markkoja) enemmän maksaneita esim. Passat kuskeja vituttaa!

    Äänestä

  • Maksamakkara kirjoitti:

    Ja sama juttu Tojolla, corollaa ja avensista myydään kuin häkää vaikka kaikki automiehet tietävät niiden puutteellliset ajo-ominaisuudet ja huonon laadun. nimin. kokemusta on yhden avensiksen PIKKUvioista. Opeli on sentään kai hyvä ajaa vaikka makaakin tojun lailla yhtenään korjaamolla kumpaakaa en omaan talouteen huolisi, ainakaan nyky hinnoilla

    Joo aja sä vain sillä vm. -85 mazdalla. Varmaan tosi hyvä pirssi! Ei täällä puhuta mistään sun polkupyöränhintaisista paskoista! Osta hyvä tasakärkinen lapio, niin saat lapioida sen paskan lähimpään roskikseen! Taloyhtiö maksaa!

    Äänestä

Saattaa kuitenkin olla, että edullisen "hinnat alkaen" -mallin puuttuminen voi karsia osan ostajista.
Totta on, että Vectrassa on vakiona koko joukko varusteita, mutta ehkä kaikki eivät ole valmiita maksamaan varusteista, joita eivät katso tarvitsevansa?
Aika näyttää.

Äänestä
  • No jos vertaa uuden Primeran varusteisiin, niin esim.
    vecussa ei ole automaatti-ilmastointia eikä ajotietokonetta
    jotka ovat Primerassa vakiona.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PPP kirjoitti:

Jos joku epäilee, ettei uutta Vectraa korkean hinnan takia tulla myymään juuri lainkaan, niin siihen voisi vastata otsikon mukaisesti... Meinaan vaan, että Primerassa tolkuttomasti nousseen hinnan katteeksi ei saa muuta kuin kauniin kuoren. Alta löytyy edelleen se meluisa, ahtaansorttinen ja tutiseva Primera. Vectra sentään tarjoaa joka suhteessa (poikkeuksena suorituskyky) vanhaa mallia paremmat ominaisuudet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu