tämä "fakta",että kissojen lutkutus johtuu liian aikaisin emosta vieroittamisesta?
Löytyykö mitään näyttöä?
Jos juttu mukamas on totta niin maailmassa ei muita kissoja olekaan kuin liian aikaisin vieroitettuja.
Mitenkä teille asiantuntijoillle sopii tälläinen teoria että kissat yleensä pitävät meitä kaksijalkaisia emoinaan ja alkavat lutkuttaan heti kun vaistoavat myötätuntoa.
Eli lutkuttava kissa luottaa sinuuun.
Löytyykö mitään näyttöä?
Jos juttu mukamas on totta niin maailmassa ei muita kissoja olekaan kuin liian aikaisin vieroitettuja.
Mitenkä teille asiantuntijoillle sopii tälläinen teoria että kissat yleensä pitävät meitä kaksijalkaisia emoinaan ja alkavat lutkuttaan heti kun vaistoavat myötätuntoa.
Eli lutkuttava kissa luottaa sinuuun.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jaloilla lypsäminen on yleisesti ilmenevää kissan käytöstä, joka liittyy kissan mielihyvän kokemiseen ja "emona" pitämiseen.
Lutkutusta sen sijaan esiintyy lähinnä varhain vieroitettujen kissoilla. Poikkeuksia voi olla, mutta ajatus siitä, että kaikki kissat lutkuttaisivat on kyllä harhaanjohtava. Lutkutus ei ole yleistä myöhemmässä vaiheessa emosta ja sisaruksista vierotettujen kissojen keskuudessa.
Sitten sitä mutupohjaa - eli omaa kokemusta - joka on ainakin täällä, että hämmästyttävällä, jopa pelottavalla, tarkkuudella tuo "myytti" pitää paikkansa. Kaikki liian varhain luovutetut kissat, jotka tunnen lutkuttavat ja vuorostaan yksikään riittävän vanhana luovutettu ei ole pentuajan jälkeen lutkuttanut mitään.
on mielikuva, että lutkuttajat ovat enimmäkseen 6 viikkoisina ja alle sen luovutettuja. Omista kissoistani yksikään ei lutkuta (enin osa tullut olosuhteiden pakosta alaikäisinä), joten ei voi yleistää, että kaikki lutkuttaisivat. Se ei ole normaalin aikuisen kissan käytöstä. Jospa aloittaja sekoittaa lutkutuksen tassuilla polkemiseen?
lutkutti meillä pienempänä mutta sitten se lopetti sen jossain vaiheessa kun se vähän kasvoi..
Meillä liian aikaisin vieroitettu on ainoa joka lutkuttaa. Iän myötä on vähentynyt, mutta pienenä se oli ihan mahdoton. On ihan loogista tuo taantuminen, imeminen tuo turvallisuuden tunteen, joka otettiin pois ennenkuin kissa oli siihen valmis. Kissathan voivat imeä vielä 8 viikkoiseksi. Sen jälkeen vielä pitäisi opetella sosiaalisuutta.
Lutkutti itseään.. Siis jotain nisäänsä, silloin ihan pentuna. Mutta se jäi iän myötä pois, ja vuoden ikäisenä ei tainnut enää tuota tapaa olla.
Ja pentua ei tasan luovutettu liian aikaisin.
Tässä vielä lisää vertailukohtaa että saadaan kattavampi todiste siitä että lutkutus useimmin johtuu liian aikaisesta vieroituksesta. Meillä kumpikaan normaaliin luovutusaikaan luovutetuista kissoista ei lutkuta.
onko "tutkimus" viidestä kahdeksaan kissaan tilastollisessa mielssä pätevä mutta jos se teidän mielestä on niin mikäpä siinä.
Eipä tietenkään ole "meidän kissa ei ainakaan" tai "meidän kissat ainakin" mitään tieteellistä tutkimusta. Siksipä korostinkin aikaisemmin jo, että oma kokemus oli mutu-tietoa.
Sinänsä mutu-jutut suuntaan tai toiseen ei sulje pois sitä, etteikö lutkuttamisen yleisyys alaikäisenä luovutettujen kissojen keskuudessa olisi tilastollisesti merkittävällä tavalla yleisempää. Ns. "leipominen" on kuitenkin eri asia kuin lutkuttaminen...
Itselläni 3 kissaa, jotka kaikki otettu saman ikäisinä - yksi lutkuttaa, toiset ei. Tämä joka lutkuttaa, niin sen sisko (mun kaverin kissa) tekee sitä myös - lieneekö geeneissä..
Ei ainakaan geeneissä, sillä meillä on kolmekuiset veljekset, joista toinen lutkuttaa veljeään (kaulasta) ja toinen ei ollenkaan.
Niiden äiti jäi auton alle kun veljekset (ja niiden kaksi sisarusta) oli about 4-5 vkon ikäisiä. Vaikuttanee asiaan...?
näyttöä pitäisi olla kun mikään ei tunnu menevän perille kuitenkaan.
On artikkeleita joiden kirjoittajat on eläinlääkäreitä, on kokeneita kasvattajia tai kissojen omistajia, on kissakirjoja kirjoittaneita ihmisiä. Kaikki nämä saavat vakuuttaa tätä samaa asiaa, että liian aikainen luovutus aiheuttaa käytöshäiriöitä, sitä vaan ei haluta uskoa.
Mieluummin uskotaan omaa näkemystä jotta voidaan rauhoitella omaatuntoa kun on otettu se pentu liian aikaisin tai aiotaan ottaa liian aikaisin ja usein täysin itsekkäistä syistä.
Lutkuttaminen ja tarpominen on kaksi täysin eri asiaa. Tarpomista kissa tekee kun se on jostain syystä hyvillään, lutkutusta se tekee turvaa hakeakseen.
Kissa ei pidä ihmistä emonaan jos se on luovutettu riittävän kypsässä iässä. Kissa ei ole laumaeläin (vaikka hyväksyykin muita kissoja reviirilleen) kuten koira jonka luovutus perustuu sosiaalistumiseen ihmisen kanssa - ihminen on koiralle johtaja.
Jos ihminen ottaa kissanpennun liian aikaisin syystä, että se pitää ihmistä emonaan (on sellainen hellyyttävä rassukka), saa huomata hyvin pian, että se rassukka oirehtii muutenkin kuin lutkuttamalla vaatteita yms. ja se ei enää olekaan niin kivaa ja hellyyttävää.
meidänkin kisu lutkutti pentuna.jossakin vaiheessa se vaihtui nuolemiseen kun se oikeen nauttii paijaamisesta.tekee sitä vieläkin melkein 14 vuotiaana.ehkä se vieläkin on sitä emon tarvetta tai sitten se johtuu siitä että käsi tulee pyyhittyä kissaan ku se on nuollut sitä=).se nuolee vain kättä...