...isokokoisille ja vielä mieluisia?
Oletteko löytäneet netistä? Itse olen 163/82. Kaikki ottavat kiinni yläosasta enimmäkseen. Rinnanympärykseni on 112, olkapäitten kohdalta ympärykseni on 118, lantiolta 116 ja vyötäröltä 100.
Tuntuu, että olen ainoa tätä kokoa, kun ei mistään löydä sopivia vaatteita. Kirppareilta löydän aika paljon, mutta mieli tekisi joskus uuttakin. Kertoilkaapa hyvät ystävät.
Oletteko löytäneet netistä? Itse olen 163/82. Kaikki ottavat kiinni yläosasta enimmäkseen. Rinnanympärykseni on 112, olkapäitten kohdalta ympärykseni on 118, lantiolta 116 ja vyötäröltä 100.
Tuntuu, että olen ainoa tätä kokoa, kun ei mistään löydä sopivia vaatteita. Kirppareilta löydän aika paljon, mutta mieli tekisi joskus uuttakin. Kertoilkaapa hyvät ystävät.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ellokselta saa jopa kokoa 60, ihan kivoja on Lindexin ja H&M:n sekä vähän hintavampia KappAhlin isoissa mallistoissa (ne täytyy vaan löytää sieltä myymälöistä, on yleensä aika pieni valikoima huomaamattomassa paikassa - THANKS!). Seppälässä on mielestäni aika ankeita vaatteita, ja se on lähinnä niille kiinteille 190-senttisille. Ja Great Girls - mikä nimi! Eikö sitä kasva aikuiseksi, jos on paksu... aina inhonnut "tytöttelyä"...
Ostan suurimman osan vaatteistani mainitsemistasi paikoista, mutta ihmettelen mistä löytyisi farkkuja? Ei siis niitä elastaanihousuja vaan oikeita farkkuja näin isolle ihmiselle.
Onko kukaan löytänyt hyvän paikan?
Mielestäni Elloksella on aika lailla housuja -myös ihan perusfarkkuja, osa on kyllä stretsiä. Ja Lindexiltäkin olen ostanut perusfarkut, itse olen kokoa 50-52, joten eiköhän neljäkaseja ole helppo löytää?
Isoille ihmisille on omia vaatekauppojakin, eikä aina tarvise olla "jättikokoa" mennäkseen sellaiseen ostoksille. Ainakin täällä Turussa on Isosisko, josta löytyy kyllä nuorekkaitakin vaatteita.
Itse löysin ihanan sifonkitunikan, joka mahtui peräti päälle, vaikka hartiat on kuin ladonovet! Eikä heti tule toista vastaan, kun ei ole ostettu halpisvaateketjusta. :)
Minä ostan Seppälän Great Girls. Minulle ainakin juuri sopivia, istuvat hyvin ja ovat moderneja ja parempi laatuisia kuin HM:llä tai Lindexillä yms. Hyviä farkkujakin olen löytänyt.
hyviä paikkoja tilata. www.cellbes.fi ja www.klingel.fi
tilaa kuvastot itsellesi molemmista.
Heips,
Tilasin Klingeliltä yhden t-paidan ja housut keskikesällä... eivät ole kyllä vieläkään tulleet, eli tilaus jäi johonkin. Olisin tietty voinut ottaa uudelleen yhteyttä, mutten sitten viitsinyt vaan menin Kapp Ahl:iin ostamaan itelleni kesätyövaatteet... Klingelillä on muutenkin aika pitkä toimitusaika, vaatteet saattaa tulla saksasta asti...
Mutta tämä on vain yksi ainut kokemus, enkä epäile, ettei Kingeliltä tilaaminen sujuisi myös ongelmitta.
Mistä löytyy miehille vaatteita jos mahan ympärys on noin 140 cm?
Mr.Big, jossa kokoja muistaakseni 68-70 (juttua oli viime viikolla Turun Sanomissa). Cellbesissäkin kokoja on 12:ta asti (XXXXXXL) sekä Elloksella samaten.
Mulla aina toiminut tilaukset myös Klingelistä, tosin yhdet farkut kesti kai 1,5kk. ota yhteyttä sähköpostilla ja kysele,missä tilauksesi viipyy!
Helsingissäkin on noita Mr. Bigejä ainakin makkaratalossa ja itäkeskuksessa. Lisäksi on vaateliike Kallio tennispalatsin lähellä, josta löytyy myös isoja vaatteita.
Lindex, Seppälä, H&M, Ellos..ihan hienoja nykyaikaisia, jopa muodikkaita vaatteita meille isoillekkin!
modasta löysin sellaisen merkin kun Zhenzia siinä on tyylikkäitä farkkuja kokoon 56 asti kivoja paitoja yms. Neuletakkeja . Valikoima ei ole suuri mutta usein tulee uutta ja on nuorekasta. Hinnat farkut 49e, neuletakki 49e ja paitapusero 39e. Ja mahtuu isorintaselle.