Kääntykää hindut Jumalan puoleen! Meillä on elävä ja voimallinen Jumala. Elävä Jumala tulee Israelista, Hän on Raamatun Jumala.
Jumala ei halua että palvomme epäjumalia. Raamatun Jumala on Pyhä Jumala, Israelin Pyhä, Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala.
Jumala lähetti ainoan poikansa Jeesuksen Kristuksen sovittamaan syntimme ja palauttamaan meidät eksyneet jälleen Jumalan luo.
Lukekaa Raamattua Jumalan sanaa, siinä on elämä.
Ei ihminen elä ainoastaan leivästä, vaan jokaisesta sanasta joka Jumalan suusta lähtee.
Jeesus on tie, totuus ja elämä.
Anna sinäkin elämäsi Jeesukselle!
Kääntykää Jumalan puoleen!
7
937
Vastaukset
- Madhava
Raamatun jumala teki sopimuksen Mooseksen kanssa, sai tämän valitsemaan itsensä näiden jumalaksi. Ei siis koko maailman jumala isolla jiillä, vaan nimenomaan Israelin kansan jumala, joka näitä toistuvasti muistutti avustaan paossa Egyptin orjuudesta näiden kuuliaisuutta vaatiessaan. Julistipa käskyjänsä ladellessaan olevansa vihainen ja kateellinen jumala, joka ei siedä muita jumalia palvottavan ja rankaisee tahtonsa loukkaajien lapsia ja lastenlapsia aina neljänteen sukupolveen saakka.
Tällaiset ultimatumit kertovat siitä, että aikakauden jumalmarkkinoilla oli melkolailla tungosta. Egyptissähän markkinat olivatkin pitkälle jo suositumpien jumalien valtaamia, joten alistettu Israelin kansa tarjosi hyvän markkinaraon alamaisia etsivälle jumalalle. Olisivat varmasti kelpuuttaneet jumalan kun jumalan, mikäli apua olisi tämän suunnasta herunut heidän ahdinkoonsa.
Uhrimenoja kuvaillessaan tämä Israelin jumala halusi uhriverta pirskoteltavan ympäri alttaria. Kuvailipa myös kuinka eläinten ihra tulisi niistä kaapia ja tarjota hänelle, kertoipa erityisesti nauttivansa poltettujen eläinten kärystä. Näin siis Leviticus, seitsemän ensimmäistä kappaletta herran sanaa.
Mooseksen aikaan, kolmatta vuosisataa Egyptin Uuteen Valtakuntaan, jotkut paikalliset suuntaukset siirtyivät polyteismistä henoteismiin eli yhden jumalan eksklusiiviin palvontaan muut jumalat tunnistaen; trendi, joka johti Mooseksen ja Israelin kansan myötä monoteismiin. Israelin jumalan luomiskertomusta vastaavia taruja liitettiin useisiin Egyptin jumaliin, tuossa polyteismin kehdossakin löytyi sijaa useille luojille.
Niin suuri on Jeesuksen opettaman jumalan ja Israelin kansan jumalan välinen kontrasti, että olen usein miettinyt josko kyseessä on sama jumala lainkaan, vai josko sittenkin tämä heprealaisten kirjoitusten jumala päätti syystä tai toisesta muuttaa strategiaansa ihmiskuntaan asennoitumisensa suhteen.
Ei ole Vishnun voittanutta. - Madhava
Ja nyt kaikki hindut rivissä Kristinusko-foorumiin epäjumalain palvojille paasaamaan, eksyneitä sieluja pelastamaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000061&posting=22000000010484485
Viekää tekin eteenpäin Vishnun, Induslaakson jumalan, pyhää sanaa ja tehkää hänen tahtonsa tunnetuksi kaikille kansoille. - Pyhä Henki eli Krsna
Ennen luomista olevasta ajanjaksosta Gabrieliin
Ennen luomisen alkua Jumala vietti 48000:n vuoden pituista ajanjaksoa(?).Jumala (Veeda-kirjallisuudessa Karanodakasayi Visnu eli Maha-Visnu) alkoi luomisen Jupiterin eli Kolobin läheltä (Opin ja liittojen kirjan Aabrahamin kirjan 3:s luku 16:sta jae).Hän oli yksin luomisen alussa eikä ketään ollut vielä olemassa hänen alkaessaan luoda ainetta.Avaruus tai olemassaolo oli ennen luomisen alkua aineeton.Oli vain tyhjä hiljaisuus ja Jumala alkoi käyttää ensimmäistä kertaa luomisvoimaansa (Pyhä Henki).6 2/3 vuorokautta mittaisen ajanjakson jälkeen luomisen alkamisesta sikisi Jumalan Pyhästä Hengestä olemassaoloon Sana (Veeda-kirjallisuudessa Narayana eli Garbhodakasayi Visnu eli Visnu).Sana syntyi myöhemmin Kasyapan ja Aditin poikana Vamana?Vamana saattoi olla Fanuelkin mutta epätodennäköistä (Veeda-kirjallisuus) ja sitä myöhemmin Joosuana,Joosadakin poikana (Sakarjan kirjan 3 luku jae 1 ja 6 luku jae 11) ja sitäkin myöhemmin Joosefin poikana Jeesuksena (Matteus 1 luku jae 20 ja 21).4:n vuorokauden mittaisen ajanjakson jälkeen Sanan sikämisestä sikisi Jumalan Pyhästä Hengestä olemassoloon Pyhä Henki joka sai myöhemmin nimen Gabriel.(Veeda-kirjallisuudessa Ksirodakasaui Visnu).
Alkuun
Pyhästä Hengestä eli Gabrielista Veeda-kirjan eksytykseen
Pyhä Henki eli Gabriel syntyi myöhemmin Varahadevana,villisika-inkarnaationa (Veeda-kirjallisuus) ja sitä myöhemmin Sutapan ja Prsnin poikana Prsnigarbhana (Veeda-kirjallisuus).Prsnigarbhan ja hänen vaimonsa ainoa lapsi (poika) oli taivaassa nimeltään Varuna(?).Varuna(?) syntyi myöhemmin 1647 jKr Chesterissä (Delawaressa) Amerikassa nimellä Laurence Marttinen (Mortonson). Prsnigarbhan isä Sutapa oli Brahmanin eli Aadamin (Raamattu) kymmenestä pojasta nuorin (Sanat-kumara Veeda-kirjallisuudessa).Pyhä Henki eli Gabriel eli vielä myöhemmin Kasyapan ja Aditin poikana Upendrana (Veeda-kirjallisuus) ja sitä myöhemmin Dasarathan ja Kaysalyan poikana Ramana (Ramacandra) ja sitäkin myöhemmin Devakin ja Vasudevan poikana Krsnana (Veeda-kirjallisuus).Kasyapa ja Aditi eivät olleet aikaisemmassa elämässään Sutapa ja Prsni eikä myöhäisemmässä elämässään Vasudeva ja Devak, vaikka Veeda-kirjoissa niin mainitaankin.Veeda-kirjoissa mainitaan myös Kasyapan ja Aditin olleen Raman (Ramachandra) vanhemmat Dasaratha ja Kaysalya mikä ei ole totta.Kasyapa (Uriel) ei myöskään elänyt 1400-luvulla jKr Sri Jagannatha Misrana,Srimati Saci-devin puolisona kuten Veeda-kirjoissa sanotaan - Madhava
Nämä kristinuskoa paasaavat viestit (taas tuli yksi), joilla ei ole suoraa relevanssia hindulaisuuteen, siirretään pääsääntöisesti "Lähetystyö" -palstalle.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000582&subcat=906
Postittakaa hyvät kristityt sinne ne saarnanne. Sinne niitä on kertynyt jo vino pino. - Krysostomos
hindutkaan eivät muuta yritä, kuin kääntyä Jumalan puoleen - nimitetään häntä nyt sitten millä nimellä tahansa?!?!
- mie..
mäkin uskon jeesukseen jumalaan ainoaan poikaaaaannnnnnnn ja se toimii, se toimii, se antaa mulle voimiii!!!.... yeah!
- Crimson_Sorrow
Minä olen täysin vapaa kristinuskon orjamoraalista :) En tarvitse mitään sijaiskärsijöitä enkä sieluni pelastajia, vaan olen vapaa ja pelastan itse itseni omien tekojeni kautta!! Mikä ihana tunne...
Ja helvettiä ei ole olemassa. Se on ihmisen itsensä luoma illuusio, joka jatkuu samanlaisena tuonpuoleisessa kuin se oli täällä fyysisessä ulottuvuudessakin!!
Kääntykää sisimpänne puoleen, sieltä löydätte totuuden ja ainoan jumalan!
Peace.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522135
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351353Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941295- 1571188
- 681021
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31909Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59878Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46819