Tuli sitten vaihdettua tuo takapönttö ja keskiputki. Kauheet on äänet. Inhottavan metallinen ääni kaasutettaessa. Sitten vielä tuo keskiputki, joka tulee Katin päästä vanhan putken päälle, oli sen verran löysällä tolerassilla, että jäi hiukan vuotamaan. Perhana kun olisi tajunnut laittaa sitä pakoputken korjaus pakkelia sinne väliin.
Noh, ensi kerralla ei haeta Motonetista putkea.
Noh, ensi kerralla ei haeta Motonetista putkea.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Samaa mieltä; Bosalin putket on ihan täyttä basaa;Escortin putken mitat oli ihan miten sattuu ja laatu muutenkin sutta. Esim ekan liitoksen (Y-liitos siis)hitsisaumaa irtosi n. 3cm pätkä viikon käytön jälkeen... Jaa takuu vai? Sitä ei ollut.
Me vaihdettiin Xantiaan Bosalin keskiputki ja ei ainakaan siinä yhteydessä äänet muuttuneet. Ehkä pöntöt vaikuttavat enemmän...
se on nimenomaan se takapönttö mikä pitää sitä ikävää ääntä.
Minulle kävi samoin, kun vaihdoin ko. osat. Bosalin takapönttö teki Xantiasta urheiluauton...
Soitin myyjälle ja pönttö vaihdettiin Walkerin vastaavaan. Ei senkään vaimennuskyky ole alkuperäisen luokkaa, mutta riittävän hyvä. Alkuperäisessä vaimentimessa putki häipyy pöntön sisäosiin, mutta tarvikeputkissa se kulkee suoraan pöntön läpi, mikä selittänee huonon äänenvaimennuksen.
kiinnitti vaan huomiota että AINA laitetaan kittiä liitoksiin ei voi olla niin tyhmää asentajaa että jättää sen pois eikä kauppiasta joka ei tarjoa sitä putken oston yhteydessä
Olet näemmä hyvin tietoinen putkien viidakoista . Oman bexini (19 gt) etuputki aloitti metelin tunti sitten ja mietin näitä lukiessani :onko korjaussarjoista mihinkään ja kuinka löydän vuodot/rei´ät, onko jotain niksejä asiaan liittyen jota pitäisi tietää vai olisiko parempi hitsauttaa sekä millaista kittiä siinä käytätte, ja mistä löydän sopivanhintaisen vaihtoputken pääkaupunkiseudulla, onko suositeltavia merkkejä monia?
merkeistä en tällä hetkellä tiedä mutta jos putki on rikki se pitää vaihtaa eikä korjata ja kittiä laitetaan uuden putken asennuksessa saumoihin, mutta ei tietenkään niihin missä on tiiviste ja sitä myy kaikki jotka myyvät putkiakin
hääppösiltä nämä tarvikeputket vaikuta. Alkuperäistäkään ei enää saa.
Bexistä, kas kummaa, takapöntön edestä putken hitsaussauma aina hajonnut, vaikka muuten pönttö ja putki ovat terveiltä vaikuttaneet. Eikä taatusti olla ajettu metsissä jne, vaan ihan normaali ajoa
jep sama juttu, takapänttö sanoi sopimuksensa irti ja tilalle laitettiin joku tarvike pönttö kun alkuperäinen kuulma maksaa 3kertaa enemmän?
lähtee mukavat pörinät tossa 2000rpm alueella.
Tarvikepönttö on muutaman sentin lyhkäsempi kuin alkuperäinen, mut vastaavasti kiinnitys putki on pidempi että sopii vanhan tilalle heittämällä
Bexissäni on aikaisemman omistajan asennuttamat bosalin putket ja pöntöt. Voin sanoa, että ei paljon surkeampaa tavaraa ole olemassa. Pöntöt eivät vaimenna nimeksikään, ja putkiston idioottimaiset taivutukset aiheuttavat kauheaa teinituning-sinfoniaa kiihdyttäessä.
Harkitsen vakavasti rosteriputkea, ja paria vanhaa moottoripyörän vaimentajaa. Olisi edes ääni kohtuullinen. Ja samalla saisi ne 10heppaa lisää , jotka hukkuu tuonne bosal-viidakkoon. Ja kyllä luitte oikein: 10 heppaa. En tarkoita sitä että moottori antaisi 170hv, vaan se voisi antaa tällöin 160 vanhaa konia, nykyisen (arvio) 140-150sijaan.
Vei aamulla Xantun Ritikoon takapöntön vaihtoon. Näiden juttujen jälkeen halusin alkuperäisen. Hintaero Walkeriin ei ole suuri, ilmeisesti vain parikymmentä juroa.
Sanoivat vaan, että alkuperäisiä pönttöjä, siis niitä, joita tehdas uusiin autoihin laittaa, ei saa yhtään mistään. Joten Vehon myymä alkuperäisputki ei sekään ole alkuperäisputki.
Motonetin putki sulatti Bexi Berlinen takapuskurin ... ulostuloputki oli sen verran lyhyt se viimeinen mutka että ei tullut ollenkaan takapuskurin reunan yli, joten puhalsi pakokaasut puskurin taakse.
Xanttu sai tänään uuden takapöntön. VEHOlta haettu, hinta 157 euroa.
Ei pörise.
voisi kokeilla laittamalla tuppo kerrallaan ja
kuuntelemalla äänien muuttumista.
Jonkunlainen toppari eteen, etteivät lennä
pöntöstä ulos. Tämä oli vain idea.
Kerran tehtiin turha kansiremppa yhteen autoon,kun ei suostunut käymään millään.
Lopulta selvisi,että pönttö oli sisältä romahtanut
ja villat tukkineet putken.