Onko kellään kokemusta plussaamisesta ennen kuin kuukautisten pitäisi alkaa....Acon 10, onko kokemusta? Mulla pitäis alkaa sunnuntaina mut ajattelin et tekisin testin lauantaina...millään ei malttais odottaa ja toistaiseksi lauantaina ois juhlat ja kun raskaus ei oo pois suljettu asia, mietin et uskaltaako sitä mitään alkoholipitoista nauttia, kun ei tiedä miten on...
Asiallisia vastauksia kaivataan =)
(elän parisuhteessa eli lapsi on tervetullut kyllä...)
Asiallisia vastauksia kaivataan =)
(elän parisuhteessa eli lapsi on tervetullut kyllä...)
Vastaukset 7
Vanhimmat
itse sain tuolla otsikon testillä plussan kp 27/30-32... haaleahan se oli, mutta näkyi selvästi!
Tsemppiä ja plussa onnea!
että testiä ei tehdä ennen kuin kuukautisten pitäisi alkaa, koska hormonitaso voi olla vielä niin alhainen, että testi antaa väärän negatiivisen tuloksen, vaikka olisitkin raskaana. Apteekki mainostaa nyt jotain uutta helmikuussa markkinoille tullutta testiä, Early pregnancy tai jotain, joka reagoi matalampaan hormonitasoon ja jonka pitäisi näyttää raskaus jo ennen kuukautisten odotettua alkamispäivää. Kysy apteekista.
Toiseksi, jos olet yrittänyt hankkiutua raskaaksi ja jos oletat, että testitulos voisi olla positiivinen, älä ota alkoholia. Vaikka moni ottaa sitä raskauden alkuvaiheessa raskaudestaan tietämättöminä, ei kannata ottaa viinaa, jos yhtään epäilet olevasi raskaana. Ensimmäiset kolme kuukautta ovat erittäin tärkeitä vauvan kehityksen kannalta ja vastuuntuntoinen äiti jättää alkoholin jo ennen raskaaksi tulemistaan.
Itse testasin ennen ja näytti miinusta. Sitten tulikin sellainen olo, että jos olenkin, eikä se vain testissä näy vielä...Oireita kuitenkin oli ollut jo pari viikkoa.. Tee testin kanssa kuten haluat, mutta sanoisin, että älä juo.
ei kannata missään tapauksessa juoda jos on mahdollsesti raskaana. voihan sitä juoda vaikka limsaa, onkos sillä nyt väliä jos ei aina viinaa saakaan. itse olen ainakin sitä mieltä.
ole kovin paha juttu, vauvaa kun ei helposti voi vahingoittaa ensimmäisinä viikkoina, koska se ei ole yhteydessä äidin verenkiertoon.
Minä testasin Acon 10:llä torstaina kun menkkojen olis pitäny alkaa maanantaina. Ja haale plussa näkyi. Tein kyllä viikkoa myöhemmin uuden testin varmistukseksi ja kyllä se plussa silloinkin tuli. Nyt raskausviikkoja 17 1.
Voithan testata jo lauantaina, eipä nuo testit mitään kalliita ole, vaikka testaisikin pariin kertaan. Nostan peukut pystyyn.
Ja kyllä sitä voi vähän alkoholiakin ottaa jos raskaus on vasta noin alkuvaiheessa. Lapsihan elää jokusen viikon kohdussa ruskuaispussissa eli ei ole yhteydessä vielä sinuun.
...citymarketin halpistestillä (Pregent stick) DPO 12 eli 12 päivää ovulaatiosta ja näytti haaleaa plussaa. Tuo acon 10 on aikas herkkä testi ja sillä voi testata jo 7-10pv ovulaation jälkeen. Eli mahdollinen plussa saattaa näkyä JO 7pv ennen kuukautisten alkua.