Passatin tyyppiviat?

Meinasin hankkia Passatin 1,6i:n 1999 85tkm ajetun. Mitä kandee tsekata? Onko vesipumppu edelleen heikko kohta? Mitä muuta?
72425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Etupään tukivarsien nivelet ovat olleet heikkoja.
Kannattaa katsoa tarkkaan, niveliä on paljon ja ovat aika arvokkaita. Ovien lukot ovat joskus reistailleet autoissa joissa ei ole kaukokäyttöä.
Etujarrulevyt ja etupyöränlaakerit menee vaihtoon
300 tkm kohdalla. Tdi:ssä on vielä murheena lyhytikäinen ilmamassamittari. Muuten OK.

Äänestä
  • Eikö -99 Passateissa etutukivarret ole jo vahvempaa tekoa kuin -97 ja -98-malleissa?
    Näin minulle on kerrottu.

    Äänestä

  • KP kirjoitti:

    Eikö -99 Passateissa etutukivarret ole jo vahvempaa tekoa kuin -97 ja -98-malleissa?
    Näin minulle on kerrottu.

    ovat vahvempia. Ainakin varaosanumerot ovat muuttuneet. VW-huollossa myös sanovat rakenetta "vahvistetun".

    Äänestä

Kannentiiviste=>ei lämmintä sisään, kone kuumenee. Aut.ryypyn vesikierto huono, tukos=>bensaa palaa. Vesipumpun siivet kulahtaa, lähtee irti=>kiehahtaa. Takajarrut ei pidä. Onhan noita vastaavia muissakin merkeissä!! ota sitten kantaa tyyppivika vai ei? Autohan on varsin jämäkkä ajettava ja tilava ku mikä.

Äänestä
  • Mitä sää nyt kirjotat, ei 1999 Passatissa mitään automaattiryyppyä ole, ruiskuvehjehän se, automaattiryypyt on 80-luvun tavaraa. Takajarrut ei pidä? Levyt takanakin ja ABS:t, kyllä pitää. Ei kannentiiviste tai vesipumppukaan ole kolmevuotiaan VW:n heikkoja kohtia.

    Äänestä

  • joo joo kirjoitti:

    Mitä sää nyt kirjotat, ei 1999 Passatissa mitään automaattiryyppyä ole, ruiskuvehjehän se, automaattiryypyt on 80-luvun tavaraa. Takajarrut ei pidä? Levyt takanakin ja ABS:t, kyllä pitää. Ei kannentiiviste tai vesipumppukaan ole kolmevuotiaan VW:n heikkoja kohtia.

    Näissä uusimmissa -98 - ´xx malleissa on tavattu yllättävän paljon juuri näitä ABS ongelmia, eli jarrut jäävät "laahaamaan" ja vääntävät levyt ja jarrut ei luonnollisesti toimi kunnolla. Muutamissa tapauksissa kone on tippunut tielle ei aivan kirjaimellisesti mutta on jäänyt piuhojen varaan roikkumaan moottorien kiinnikkeiden katkettua. Muuten näitä paria tapausta lukuunottamatta pomminvarma auto ja vaikka kone on 1.6i (101hp) niin kyllä se sopivasti liikuttaa tuota vaikka ei mikään sportti olekkaan.

    Äänestä

Mulla on V6 -99, ajettu 70 000 km. Tukivarret vaihdettu, keskuslukitus vaihdettu ja moottori vie älyttömästi öljyä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostaisko? kirjoitti:

Meinasin hankkia Passatin 1,6i:n 1999 85tkm ajetun. Mitä kandee tsekata? Onko vesipumppu edelleen heikko kohta? Mitä muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu