Kannattaako mennä rekkakurssille aikkariin, kun olen käynyt amiksen, sain sieltä c-kortin, ja armeijassa sain e-kortin ja toimin kuskina loppuajan. adr kortit on.
Kuitenkin olin töissä vähän aikaa, muttei onnistu lyhyellä harjoittelulla ainakaan kärrin laituriin peruutus kovinkaan hyvin.
Eli oppiiko siellä mitään "uutta" enää?
Minun mielestä ei kannata.
Vai onko parempi pyrkiä johonkin virmaan harjoitteluun ja sitä kautta pääsisi saman firman hommiin.?
Kuitenkin olin töissä vähän aikaa, muttei onnistu lyhyellä harjoittelulla ainakaan kärrin laituriin peruutus kovinkaan hyvin.
Eli oppiiko siellä mitään "uutta" enää?
Minun mielestä ei kannata.
Vai onko parempi pyrkiä johonkin virmaan harjoitteluun ja sitä kautta pääsisi saman firman hommiin.?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei isännät anna vehkeitään hajoitettavaksi kun koitetaan laituriin perutella. mene nyt ihmeessä sinne kouluun.
Kait se on vähän miehestä kiinne. mulla sama juttu reilu kaksi vuotta sitten. pääsin armystä 03 ja siitä saakka ajanut lörölörö ainetta. henk.koht. ei harmita etten käynyt mitään kurssia. paitsi adr.
No eikös säiliöhommaissa pidä loppupeleissä peruutella aika vähän? Tai ei ainakaan niin tarkkaan paikkaan?
Sorakuskilla vissiin vähän sama homma vai?
Ei viitsisi panostaa yli puolta vuotta koulutukseen, jossa ehkä oppisi vain paremmin peruuttamaan....
Kyllä ne peruuttelut on ihan siitä kiinni mitä joutuu/pääsee ajamaan.
Itellä oli armeijan jälkeen ekoissa hommissa purkupaikka niin, että peruutettiin omalle puolelle kulmaan kärry ruutuun toisen auton viereen ja sitten vetäjä viereiseen ruutuun. Eli jos meni pitkäksi, osui naapuriautoon; jos taas jäi vajaaksi, vetäjä ei enää sopinut omaan ruutuunsa. Pituussuuntainen toleranssi oli n. metrin luokkaa: liian lähellä ei saanut tehtaan purkukopin ovia auki, liian kaukana ei letkut piisanneet.
Löpönajossa sitten taas sitä ahdasta kärrypaikkaa riittää pilvin pimein. Jotkut tietysti imee kaiken nuppiin ja kiertelee sillä, mutta miksi pumpata kahteen kertaan? Ja asemat sitten oma lukunsa.
Äkkiseltään tulee mieleen kaksi säiliöhommaa joissa ei tarvi osata peruuttaa: lentokentän petrolikuskit ja Esson huoltoasemia ajavat. Kumpikaan ei SAA peruuttaa...
Oletko sitä mieltä, että autokuskin hommassa on vaikeinta siltaan peruuttaminen?
Peruuttelussa ei isoja vahinkoja saa aikaan.
Paljon vaikeampia paikkoja tulee liikenteessä eteenpäin ajaessa ja vahinkot on paljon suurempia, jos niitä tulee.
Luuletko, että säiliöautokuskit on huononpia kuin muut kuskit, kun niiten ei tarvi pakittaa siltaan.
Mene vaan sinne kurssille uskon, että opit paljon muutakin hyödyllistä, kuin pakittaa.
yhdistelmän peruutaminen on suurin ongelmasi niin suosittelen harkitsemaan muuta alaa. Tulisit näet huomaamaan, että on vielä suurempiakin murheen aiheita.
peruuttamista kurssilla. Loppuaika piti ajella puolikkaalla ja eihän siinä täysperää opi käsitteleen. Liian vähän kalustoo oli ja kiire pukkas kai päälle että jokaiselle kurssilaiselle saadaan kortti taskuun. Muuten opetus oli ok. Välillä tosin tuntu että jotkut opettajat on siellä vaan pakosta,niinku suojatyöpaikassa. Toiset taas hyvinkin innostuneita ja opettivat ihan hyviä asioita.Mun mielestä ajotunteja oli ihan liian vähän,80 tuntia.
Kahden kuukauden työharjoittelu oli hyvä juttu. Sen kun valitsee niin että pääsee mahdollisimman paljon ajamaan. Itse valitsin sellasen paikan että kuorman tekoon ja purkuun meni suurin osa ajasta,ajoa sitten vähemmän,eikä se peruutus kerenny meneen tarpeeks jakeluun. Nyt sitten olen nuppiajossa ja ihan tyytyväinen siihen hommaan.
Ehkä olis joku oppisopimuskoulutus hyvä. Kattosit sellasen homman missä on paljon ajoa,siinä sen peruuttamisenkin oppis,eihän sitä opi muuta ku paljon harjottelemalla.
Onnea sulle joka tapauksessa yritykseen. Kuljettajista on pulaa,kannattaa olla sitkee jos vaan ala kiinnostaa.
mun työpari ei osaa vieläkään peruuttaa ajanut jo 4 vuotta, on meillä melkein vakipaikat missä peruutetaan laituriin, mulle vain osuu kaikki ne laiturit missä talot on vinossa tai sitten laiturit on vinossa, se vain ei kertakaikkiaan osaa niihin osua, toinen on sitten kun pitää laittaa perälauta alle ja molemmilla puolilla on tuo sentti tai ei sitäkään tyhjää. kyllä sinne hyvin osuu kun kattoo peileistä.
yks paikka ylitse muiden tuntuu olevan silloin harvoin kun pitää sairaalaan mennä niin tuo jorvi, kontin korkeus on just eikä melkein ja sitten vielä roskikset vieressä ja jos toinen purkaa siinä niin antaaa olla hän ei sinne pääse ja jos menee niin että on yksin siinä, silloin vähintäänkin on kontti kiinni katoksessa.
toisille vain tuo peruutus ei aukea millään edes harjoittelemalla, minulle se menee niin soramontulla kuin vinoissakin laitureissa, eikä tarvii sahata.
samahan se koulussa kuitenkin opetetaan perusasiat. kyl ei oppi ojaan kaada eikä sitä kai koskaan liikaa voi saada. ajamisen oppii käytännössä, mutta se mitä pitää ottaa huomioon opetetaan koulussa.
soramontulla ei kasanpäällä ole kääntöpaikkoja pakko sieltä on peruuttaa. kun huoltoasemilla pääsee ajaan ympäri.
EI kaikki opi ajaan yhdistelmää,se on joskus vaikeeta vaikka homma olis hallussa.Etenkin talvi keleillä.
Ehdottomasti kannattaa. Ammattiopetus ei ole vain yhdistelmän vekslausta vaan kaikkea alalta laidasta laitaan. Myös myrkkykuljetustodistukset on kätevin hankkia samalla kurssilla.
Auton käsittely tai sen oppiminen on yksilöllistä. Nuori innokas kaveri on yleensä nopeampi oppimaan kun jo varhemmassa iässä kurssille tuleva. Vekslaustaito on toki tärkeä jos ajetaan niillä kaikkein suurimmilla yhdistelmillä työkseen. Maltti on valttia liikenteessä, myös ns. ajosilmää on oltava jotta ei jää yhdistelmällä nalkkiin tai upota pöllikuormaa suohon ym.
”Rekkakuskit ei osaa ajaa”, tässä se yleinen aloitus jossa käsitellään kuljettajan ammattitaitoa, mutta se onkin vain ulkopuolisen näkemys asiasta. Samoin voitaisiin sanoa: sähkäri ei osaa kytkeä, muurari ei osaa muurata jne. näin sanoo/kirjoittaa henkilö joka ei tunne asiaa.
Lopuksi sama kun alussa, menkää kursseille se kannattaa aina.
Elä horise liikennturvallisuuden parantamiseksi siirrytään junakuljetuksiin.
kerro mullekkin milloin tulee junakuljetus porlammille ja kutturaan silloin alka hommat luistaan
ei muuta kuin pöllit radalle :)
ois sit ainakin ratoja suomenmaassa tarpeeks kun kaikki alle pääsee junalla
(kutturan kylä viimeisiä paikkoja suomessa minne tuli sähköt 90 luvulla :) )
junanperuutus vasta vaikeeta on, kuvitelkaa kymmeniä perävaunuja ja pitäis saada pysyyn kiskoilla HUH!