Eli näin viime yönä unta, jossa sairastuin skitsofreniaan. Eli unta siitä nimenomaisesta puhkeamishetkestä. Unessa olin tilanteessa, jossa toinen persoona pyrki esille ja se "aito" minä tiedosti sen. Uni oli periodimainen siten, että kun "aito" tuli kuvioihin mukaan, oli kellossa mennyt aikaa aina tunteja eteenpäin. Ja paikat olivat sekaisin.
Pahinta unessa oli se, että tämä "aito" minä aina tiedosti, milloin toinen pyrki vallalle. Tämän "toisen" tekemisistä en tiennyt mitään, vaan havahduin tässä unessa aina siihen, että "aito" tuli takaisin.
Tämä nyt oli sekavasti esille tuotu, mutta tämä on sinänsäkin myös karmaisevaa, koska tätä samaa tautia on oikeasti esiintynyt suvussa.
Pahinta unessa oli se, että tämä "aito" minä aina tiedosti, milloin toinen pyrki vallalle. Tämän "toisen" tekemisistä en tiennyt mitään, vaan havahduin tässä unessa aina siihen, että "aito" tuli takaisin.
Tämä nyt oli sekavasti esille tuotu, mutta tämä on sinänsäkin myös karmaisevaa, koska tätä samaa tautia on oikeasti esiintynyt suvussa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Skitsofreniaa pelätään. 'Hulluja' pelätään. Heidät leimataan. Tiedän sen, koska äitini on ollut sairas kolmekymmentä kaksi vuotta. Sairaus ja sen pelko on hallinnut minunkin elämää 25 vuotta. Silloin vasta uskalsin kohdata tuon peikon sellaisena kuin se on. Kaksi kolmannesta taudin sairastajista paranee ja voi elää jokseenkin ihmisarvoista elämää. Kolmannes vaatii jatkuvaa hoitoa ja tukea muilta ihmisiltä. Kuitenkaan en ole kuullut skitsofrenian yhteydessä persoonallisuuden jakautumisesta, mitä unesi kuvaa. Se on eri tauti. Skitsofreniapotilas on yleensä viimeinen, joka saa tietää sairastuneensa. Jos haluat lukea lisää taudista kokeile vaikkapa: http://www.kaypahoito.fi/pls/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=nix00191
Persoonallisuuden jakautumisesta on olemassa kirjoja, jos ilmiö kiinnostaa. Painajaisunia tulee, jos alitajunnalla on voimakas tarve korjata tietoisuuden pelkoja. Peloista taas pääset eroon vain kohtaamalla ne. Ole rehellinen itsellesi. Jos tunnet tarvitsevasi apua, hae sitä. Yksin ei kannata jäädä.
Lämmöllä,
Kanssamatkustaja
kamalasti valveilla ollessasikin pelkää sairastuvasi?
Kaikillahan meillä on tajuinen- ja alitajuinenminä.
Yleensä alitajuinen unissa rällästää.
Joskus ajattelen sitä omantunnon ääneksi.