Miten aloititte?

Olen kolme viikkoa lukenut astrologisia tekstejä, lukenu lukenut ja lukenut. Kuitenkin tuntuu että mitään ei jää päähän. Into on kova. Miten te aloititte tämän suuren ja monimutkaisen astrologian harrastuksen? Onko mitään vinkkejä mistä kannattaisi aloittaa ja miten edetä?

Taktiikkani on väärä, luulisin. Yritän heittää kaikki tiedonmuruset päälleni kerralla eikä onnistu. Kokeilin myös pieniä "siivuja" mutta sielä tulee heti vastaan kehotus katsoa sinne ja sinne ja yllätys yllätys yritän taas sisäistää kaikki tiedon muruset ja pää on sekaisin.

Olisiko neuvoja ja vinkkejä mihin kannattaa tutustua ensin ja miten edetä? Mikä olisi helpointa? tää on mulle vielä kuin labyrintti =D

ja vastauksianne odotellessa menen lukemaa lisää....
9755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sinun kannattaisi varmaan liittyä astrologiseen seuraan. Sillain tapaisit muita aiheesta kiinnostuneita eikä homma olisi niin paljon kirjasta lukemista.

Äänestä

Moikka
Voisit mennä vaikka ensimmäiseksi astrologiselle
kurssille
Juhani Nummela esim pitää Vantaalla alkeis
ja jatkokursseja ja kenties Helsingissä,
Ja sit aloita alusta etene askel kerrallaan
Aihe on niin laaja että turha saada päänsärkyä
siitä että pitäisi heti kaikki tietää.
Astrologisella Seuralla on kirjasto, jos meinaan
asut pääkaupunkiseudulla, sitä mukaa kun tieto
kasvaa,sieltä voi lainata kirjoja.
Liity astrologiseen seuraan ,saat lehden 4 kertaa
vuodessa.Eli tätä rataa.
Lykkyä sulle opinnoissa

Äänestä

Käsitykseni mukaan hyväksi astrologiksi ei tulla pelkästään lukemalla alan kirjallisuutta. Syntymäkarttojen tulkinta on oleellinen osa jos haluaa tosissaan oppia astrologiaa. Joku kai on sanonut että hyväksi astrologiksi tulee vain tulkitsemalla 500 syntymäkarttaa.

Määrällä ei ole väliä, mutta saat tulkita aika monta karttaa että voit rehellisesti sanoa tietäväsi aiheesta. Viitemääränä 500 lienee aika hyvä.

Kun laadit syntymäkartan, niin käytä nousevan merkin ja askendentin selville saamiseksi niin tarkkaa kellonaikaa kuin mahdollista. Älä aluksi stressaa liikaa huonejärjestelmästä. Keskity vain planeettojen merkkisijaintiin. Markkinoilla ja kirjastoissa on lukuisia merkkisijaintia tarkastelevia kirjoja. Niissä käydään läpi planeettojen Auringosta Plutoon sijainnit 12:ssa merkissä.

Seuraavaksi kun sinulla on hieman kokemusta, kannattaa syventyä planeettojen aspekteihin. Siitä voit edetä huonejärjestelmiin jne.

Täällä ehdotettiin myös kursseja. Tämä on ihan hyvä tapa oppia tulkintaa ja tavata muita harrastajia. Usein kurssit tosin maksavat aika paljon, joten kannattaa varmistaa, että menee juuri itselleen soveltuvalle kurssille. Jos päädyt kurssivaihtoehtoon, niin kannattaa aluksi etsiä jokin peruskurssi eikä mennä ensin jollekin "asteroidit tutuksi" tai "Syvennymme Plutoon" tyyppiselle kurssille.

Astrologiset seurat, joita myös ehdotettiin, ovat ihan hyvä tapa myös tutustua aiheeseen. Ainakin Hesassa toimii Suomen Astrologinen Seura ja Tampereella Tampereen Astrologinen Seura.

Seuroihin on pieni vuotuinen jäsenmaksu sekä ovimaksut luentoihin, joita järjestetään kerran kuussa. Luennoilla käsitellään yleensä jotain erityistä, rajattua aihetta kuten "Saturnus ja työ". Luennoitsijat ovat yleensä ammattiastrologeja.

Astrologiseen seuraan liittymisessä on se hyvä puoli, että voi lainata kirjoja seurojen kirjastosta. Tästä peritään yleensä pieni maksu per kirja, mutta omasta mielestäni se kannattaa, sillä seurojen kirjastojen valikoima on paljon parempi kuin tavanomaisissa kirjastoissa.

Toivoakseni tästä on sinulle jotain apua! :)

Äänestä
  • Kiitoksia vastauksistanne,
    Olen kyllä yrittäny katsella omaa ja lähisuvun karttoja samalla kun luen. Nytpä siis keskityn vain planeettojen merkkisijaintiin ja sitten kun se on hanskassa siirryn eteenpäin =)

    Nuo seurat oli ihan kiva vinkki, laitan korvan taakse ja liityn sitten kun ensin vähän hahmotan tätä systeemiä.

    Aurinkoista syksyä kaikille!

    Äänestä

sitä astrologiaa oppii!Toinen mahdollisuus on se,että menet jollekkin astrologiaa käsittelevälle kurssille.

Äänestä

...ja järjestelmällisen kirjan. Se kulkee mukana ja sitä voi selata ja sitä voi käyttää käsikirjana. Lukemalla sieltä täältä ei jää päähän mitään. Lue järjestyksessä aurinkomerkit, planeetat ja niiden tunnusomaiset piirteet ja sitten kartan geometria ja rakenne ja käsitteet. Karttaan liittyviä käsitteitä kuten kolmio (trini), neliö.... tarvitaan, kun käsitellään aspekteja (planeettojen asentoja maakeskeisessä järjestelmässä) ja transiitteja.- Mikä olisi tällä hetkellä vasta-alkajalle hyvä kirja?

Äänestä
  • Mun mielestä ehkä Tanhuan tai Greenen jutut avaa jotain,,, miksei Laurentokin muttei ainakaan Nikulaa, missään nimessä

    Äänestä

Astrologian opiskelu on vähän samanlaista kuin kielten opiskelu. Tietyt asiat on pakko vaan päntätä niin että ne muistaa, jotta pystyisi jatkamaan eteenpäin. Astrologiassa tällaisia ovat ainakin merkkien, planeettojen ja huoneiden symboliikka sekä aspektien nimet ja tulkinnat.

Moni tekee alkuinnostuksessaan sen virheen, että yrittää edetä liian nopeasti - niin minäkin tein. Lainasin alussa Raimo Nikulan kirjoja, joista en sitten ymmärtänyt yhtikäs mitään. :-) Asiat, mistä niissä puhuttiin, avautuivat vasta myöhemmin.

Yksi tapa jota olen myöhemmin miettinyt, olisi eteneminen teemoittain. Koska astrologian symboliikka merkeissä, planeetoissa ja huoneissa perustuu samaan järjestykseen, voisi ottaa vaikka ensin Oinaan merkin, Mars-planeetan ja ykköshuoneen ja opiskella näiden edustaman symboliikan. Sitten seuraisi Härän merkki, Venus-planeetta ja kakkoshuone - ja niin edelleen. Sitten kun on käynyt nämä läpi ja sisäistänyt symboliikan, voisi alkaa "testailla" eri yhdistelmiä ja miettiä, miten mikäkin planeetta "toimii" eri merkissä tms.

Näinhän kielissäkin tehdään, kun perusasiat on hallinnassa, loppu on luovaa yhdistelyä. :-)

Äänestä
  • Kiitos kaikille vastanneille! menenpä kirjastoon etsimään teidän suosittelemia kirjoja ja kokeilen tuota kulkijan* "menetelmää" kuulostaa ainakin järkevältä. =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yritteliäs kirjoitti:

Olen kolme viikkoa lukenut astrologisia tekstejä, lukenu lukenut ja lukenut. Kuitenkin tuntuu että mitään ei jää päähän. Into on kova. Miten te aloititte tämän suuren ja monimutkaisen astrologian harrastuksen? Onko mitään vinkkejä mistä kannattaisi aloittaa ja miten edetä?

Taktiikkani on väärä, luulisin. Yritän heittää kaikki tiedonmuruset päälleni kerralla eikä onnistu. Kokeilin myös pieniä "siivuja" mutta sielä tulee heti vastaan kehotus katsoa sinne ja sinne ja yllätys yllätys yritän taas sisäistää kaikki tiedon muruset ja pää on sekaisin.

Olisiko neuvoja ja vinkkejä mihin kannattaa tutustua ensin ja miten edetä? Mikä olisi helpointa? tää on mulle vielä kuin labyrintti =D

ja vastauksianne odotellessa menen lukemaa lisää....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu