Semmoinen menopeli tuli ostettua.
Tyhjäkäynnillä kierrokset välillä nousee ja laskee samantien,mikä sen voisi aiheuttaa?
Miten sen huomaa että suuttimet pitäisi puhdistaa ja venttiilit puhdistaa/ välykset säätää?
Mistä huomaa että hehkutulpat ovat vaihtokunnossa?
Mikä diesel korjaamo pk alueella olisi hyvä paikka missä voisi suuttimet puhdistaa ja välykset säätää jos tarpeellista?
Tyhjäkäynnillä kierrokset välillä nousee ja laskee samantien,mikä sen voisi aiheuttaa?
Miten sen huomaa että suuttimet pitäisi puhdistaa ja venttiilit puhdistaa/ välykset säätää?
Mistä huomaa että hehkutulpat ovat vaihtokunnossa?
Mikä diesel korjaamo pk alueella olisi hyvä paikka missä voisi suuttimet puhdistaa ja välykset säätää jos tarpeellista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Älä moisista murehdi, anna mennä vaan niinkauan kuin auto lähtee pakkasilla käyntiin ja menee päästöistä läpi.
Nokkahihnan kun muistat vaihtaa niin siinä se oleellinen. Turhaa stressiä murehtia muusta.
Auto on kyllä juuri katsastettu ja hihna/vesipumppu viimevuonna vaihdettu joten eiköhän se siitä sitten..
Itse useamman satatonnisen tuollaisella ajelleena jäi 406:sta tosi hyvät muistot. Ei mikään ohjus, mutta muuten hienopeli. Rempoista kallein oli venttiiliremppa, joka tehtiin n 300tkm kohdalla, katosi käynnistyvyys, kun alkoivat kantamaan.
Tuosta hehkutulppahommasta on yksi asia mielessä, eli kolme vaihtaa itsekin hienosti, mutta se nelostulppa... on niin v-mäisessä paikassa, että pitää purkaa ja paljon, jotta saa vaihdettua.
Eli kävit säätämässä venttiilit vai pitikö vaihtaa?
Kävin tänään yhdessä dieselkorjaamossa niin äänen perusteella koneessa kaikki ok,tyhjäkäynti pätkii ja siihen suositteli ajoituksen säätöä ja muutenkin säätöjä siitä pumpusta,ehkä tässä pikkasen liikaa ennakkoluuloja pösöä ja dieseliä kohti,mukava auto ajaa ja kolmosesta alkaen löytyy jo kiihtyvyyttäkin,paikalta lähtöön tarvittaisi Hdi :)
Tässä linkki silloin aikanaan käytyyn keskusteluun. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=575&posting=22000000001889960
Onko tämä 1,9 tD:lle yleistäkin että venttiilit alkaa kantamaan? Onko venttiilit tosiaan palasäädöllä vai olisko jo hydraulinen välyksen tasaus? Just ostin 250000 ajetun 99 vuosimallin ja käynnistyvyys aamulla oli hieman heikohko ja savuisa... Hehkutkin on kyllä vielä tarkistamatta.
minun 1.9 SLDT on palasäätöillä.