Kysyin viikko sitten, onko 70-luvun uhreilta pyydetty anteeksi ja onko tultu sovittamaan tehdyt vääryydet, ilmeisesti ei koska kukaan ei kertonut että olisi tullut srk:sta pukumies ovelle sovittamaan tehtyjä rikkomuksia.
Nyt on kulunut viikko. Onko asia jo hoidettu?
Nyt on kulunut viikko. Onko asia jo hoidettu?
Vastaukset 7
Vanhimmat
tietää toisten korjaamista virheistä. Tärkeintä olisi sinulla valvoa siinä, että onko sinulla "rauha Jumalan kanssa".
Viestistäsi huokuu ettei sinulla ole rauhaa tunnollasi! Olet kuin Saulus joka huutaa tuskassaan ja taistelee evankeliumia vastaan... tee parannus, eroa vl:sta ja usko niinkuin RAAMATTU opettaa niin pelastut. VL-usko on sielunvihollisen uskoa.
Oletko sinä pyytänyt anteeksi osallisuuttasi väärin opettavaan ja turmiolliseen raamatun kiroamaan lahkoon? Jos et, tee pikaisesti parannus!
Julkiset virheet on syytä korjata vähintään julkisesti, jos yksityisten ihmisten kotonaan tekemät synnit vaativat selvittämistä koko seurakunnan voimin. Älä puolustele sellaista, mikä ei ole puolustettavissa.
Tärkeintä on kai jokaiselle löytää Jumalan rauha, myös sinulle JanHus.
Sinunlaistesi ihmisten vuoksi näitä asioita ei ole korjattu. Vanha Aatami pistää vastaan. Onneksi vl-porukassa on myös niitä, joilla on sydän paikallaan. Siunausta heille.
omallatunnolla yksin uskosta Kristuksen ansion tähden. Syntini ovat anteeksiannetut.
Ei sinulla ole rauhaa! Muuten et taistelisi evankeliumia vastaan niin suurella katkeruudella. Yrität epätoivoisesti vakuutella itsellesi että sinulla on rauha mutta et tunne sitä oikeaa, pysyvää rauhaa vaan sinun rauhasi on sitä maailman rauhaa; väärää rauhaa. Tee parannus!
Se kertoo aika paljon "rauhastasi", kun pitää epätoivoisesti yrittää vakuutella uskovaisuuttaan täällä netissä...