Muuten miten ne Ka.ssa öljynvaihtoväli?
Olen käyttänyt öljypisteellä 10 000 km välein nyt kuulin tutulta että 15 000 km väleinkin riittää??
Onko tooooooooosi paha jos vetkuttelen nyt tuonne 15 000km välivaihtoon??
öljyn vaihtoasiaaa...
4
1044
Vastaukset
- Ka kuski
Huoltoohjelman mukaan 15tkm/1v. Haynesin korjauskäsikirja (Ka 96-2002) suosittelee 7500km/1/2v, varsinkin jos ajaa lyhyitä matkoja. Yli vuotta ei kannata ajaa samoilla öljyillä.
- diplinssi
Jos kerran kyseisen mallin huolto-ohjelma sanoo 15000km, niin kyllä sen voi ajaa kynnon öljyillä. Esim. Sunnyllä olen ajanut pikkuisen yli 1v ja 15000km uudella öljynsuodattimella ja noin 30 euron öljyillä, esim. Teboil Diamond.
Monet automerkithän (esim. VW, Skoda) on venyttäneet öljynvaihtovälit aivan hurjiksi huippuöljyillään. Tämän kannattavuutta kuitenkin epäilen. 50000km kestävä öljy maksaa enemmän kuin 50/15x edellämainittu. Lisäksi öljyyn kertyy mm. nokea ja vettä. Usein öljynsuodatinkin on loppu ennen 50000km. Siksi suosittelen edellämainittua. Kun vielä vaihdan öljyt ihan ite, ehtii öljy valua kunnolla moskineen pois. - 20 000
diplinssi kirjoitti:
Jos kerran kyseisen mallin huolto-ohjelma sanoo 15000km, niin kyllä sen voi ajaa kynnon öljyillä. Esim. Sunnyllä olen ajanut pikkuisen yli 1v ja 15000km uudella öljynsuodattimella ja noin 30 euron öljyillä, esim. Teboil Diamond.
Monet automerkithän (esim. VW, Skoda) on venyttäneet öljynvaihtovälit aivan hurjiksi huippuöljyillään. Tämän kannattavuutta kuitenkin epäilen. 50000km kestävä öljy maksaa enemmän kuin 50/15x edellämainittu. Lisäksi öljyyn kertyy mm. nokea ja vettä. Usein öljynsuodatinkin on loppu ennen 50000km. Siksi suosittelen edellämainittua. Kun vielä vaihdan öljyt ihan ite, ehtii öljy valua kunnolla moskineen pois.Eli meille ilmoitettiin huoltoväliksi 20000 km. Ford merkkihuollossa. Oli ohjeistus muuttunut. Tämä tapahtui viime vuonna. Saattaa olla vain venytystä. Toki moottorikin on kohentunut 60 heppaisesta 70 heppaiseksi. No kyllä tuon 15000 voi hyvillä öljyillä ajaa jos ne ei nyt kauaa koneessa ole.
- Eri peli
20 000 kirjoitti:
Eli meille ilmoitettiin huoltoväliksi 20000 km. Ford merkkihuollossa. Oli ohjeistus muuttunut. Tämä tapahtui viime vuonna. Saattaa olla vain venytystä. Toki moottorikin on kohentunut 60 heppaisesta 70 heppaiseksi. No kyllä tuon 15000 voi hyvillä öljyillä ajaa jos ne ei nyt kauaa koneessa ole.
Siinä on jo Renun ohc kone, vanhassa anglian peruja oleva työntötankoviritys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1346553
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495669- 1134796
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434450Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523842- 633021
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.432869Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242272- 332196
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152167