Sain äskettäin pienen 40 litran akvaarion ja olen lueskellut paljon sen hoidosta. Aion jossakin vaiheessa hankkia uuden ja isomman, kunhan saan sen johonkin asetettua. Kaloja ei siis vielä ole paljon ja lisää ei tule. Ajattelin kysyä, minkälaisia akvaarioita teillä on ja millaisen perussiivouksen teette ja kuinka usein?
Kuinka usein puhdistat suodattimen, lasin, kannot, kivet ja mahd. kasvit?
Kuinka usein teet vedenvaihdon ja paljonko vaihdat? Lisäätkö vedenparannusainetta ja haihdutatko vettä, tai lisäätkö jotakin bakteerivalmistetta?
Kuinka usein lappoat pohjan? Siirrätkö kalat ja kasvit ym. pois ennen lappoamista?
Teetkö koskaan "suursiivousta" akvaarioon, ja millainen se on?
Haluan siis tietää, minkälaisia hoitorutiineita teillä on ja saada vähän kuvaa siitä, minkä kokoinen akvaario vaatii mitäkin hoitoa.
akvaarion hoito
6
1404
Vastaukset
- patu
tämä ensimmäisenä operationa kun akvaario tulee kotiin ... http://www.aquahoito.info/suomi/aloittelija/kypsytys.php
40 litraisen hoito-ohjeita yms ... http://www.akvaariopalsta.net/keskustelu/arkisto1.php?sid=375474b5e6fb0aee9934d789af9f5ac9
oma ehrotus ...
ensin siis akvaarion kypsytys kaloille sopivaksi ennenkuin hankitaan MITÄÄN kalastoa akvaan.
toisin hoidetaan akvaasi; veeden vaihto miel. 1/3 kolmen - neljän päivän välein - näin pysyy nitriitti ja nitraatti aisoissa jotka ovat kaloille suurina määrinä henken vaarallisia.
kolmin hoidetaan akvaarion siivous siten jotta jos hiekka pohjana on hankalemmin hoidettava sorapohja eikä ns. hiekkapuhallus hiekka "santaa", lapotaan veden vaihdon yhteydessä pohjaa siihen tarkoitetulla lappoimurilla jolloin varmasti tullee imuroitua kivien välistä kalojen ulosteet yms. lietteet pois pilaamasta akvan vesitasapainoa. Samalla tuleekin sitten vaihdettua se kolmannes siitä vedestäkin. Eikä kosketa kaloihin tai kasveihin laisinkaan. Kivet ym. koristeet pestään huolellisesti kerran kun ne laitetaan akvaarioon.
neljäsin ohje litkujen käytöstä; veden parannus aineita yms. turhia mömmöjä joilla kauppiaat koittaa saada rahaa kassaan "tyhmiltä" harrastajilta ei tarvitse hankkia jos on kyseessä paikkakunta jossa raanavesi on puhdasta eikä pidä sisällään suuria määriä klooria "haista", tai rautapitoisuus sekä kalkki pitoisuus ovat normaali tasolla "kaivoissa kovempaa vettä"
;Mitä tarkoitat veden haihduttamiselta?
ei bakteeri valmisteiden lisäystä!
Ainoastaan kasveille 7ball ravinto pallo/ kasvi ja annostelu ohjeen mukaan nestemäistä ravinnetta.
SUURSIIVOUSTA EI TEHDÄ KOSKAAN
Suodatin patruuna puhdistetaan tarvittaessa kun huomataan virtaus tehon hiipuneen normaalista.
kysy lisää... - Jokke
Tässä meikäläisen vastauksia. Allas 340 litraa:
-Kuinka usein puhdistat suodattimen, lasin, kannot, kivet ja mahd. kasvit?
Sisäsuodattimen puhdistan silloin kun virtaus näyttää heikentyneen, eli käytännössä parin viikon välein. Mattosuodatinta ei pahemmin tarvitse puhdistella... Kiviä, kasveja ym. en puhdista koskaan enkä oikeastaan lasejakaan. Akvaariossa ei pahemmin kasva levää, ja se vähä mitä on, katoaa partiksen ja leväbarbien suihin.
-Kuinka usein teet vedenvaihdon ja paljonko vaihdat?
Vaihdan n. kolmasosan vedestä reilun viikon välein.
-Lisäätkö vedenparannusainetta ja haihdutatko vettä, tai lisäätkö jotakin bakteerivalmistetta?
En lisää litkuja joista ei oikeasti ole mitään hyötyä. Kasvilannoitteita käytän. Tuota vedenhaihduttamis-kohtaa en oikein ymmärrä..?
-Kuinka usein lappoat pohjan? Siirrätkö kalat ja kasvit ym. pois ennen lappoamista?
En lappoa pohjaa koskaan, sillä altaassa on hienoa hiekkaa pohjalla. Kierteissarvikotilot pitävät huolen pohjan "möyhentämisestä".
-Teetkö koskaan "suursiivousta" akvaarioon, ja millainen se on?
En tee koskaan sellaista suursiivousta jossa koko allas hiekkoja myöten jynssätään, koska en halua tappaa kalojani suursiivousta seuraavaan nitriittimyrkytykseen... Kuukauden, parin välein karsin kasveja ja uudelleenjärjestelen sisustusta. Välillä myös hankin uusia kantoja ym. kun sisustus alkaa kyllästyttämään.
Yhteenvetona: normaaliin viikkosiivoukseen menee aikaa puolisen tuntia, ja senkin ajan yleensä katselen telkkaria ;) Vanha vesi lorisee pitkää letkua pitkin suoraan kylppärin lattiakaivoon uusi vesi suoraan hanasta altaaseen. En ymmärrä miten aikoinaan jaksoin läträtä ämpärien ja lappoletkujen kanssa... Suurempaan myllerrykseen meneekin sitten vähän enemmän aikaa, riippuen siitä milloin olen tyytyväinen kasvien ja kantojen uuteen sijoitteluun. - Outolapsi
Kauan veden pitää olla ilman kaloja ? Siis että koska kalat saa laittaa uuteen akvaarioon ?
- kahdenakvanomistaja
Vähintään viikko, mielellään kaksi. Kasveja voi laittaa jo aikaisemmin.
- lisäys
kahdenakvanomistaja kirjoitti:
Vähintään viikko, mielellään kaksi. Kasveja voi laittaa jo aikaisemmin.
Aluksi muutama kala ja esim. viikko siitä lisää.
- ewrew54353
kahdenakvanomistaja kirjoitti:
Vähintään viikko, mielellään kaksi. Kasveja voi laittaa jo aikaisemmin.
Ei pidä paikkansa. Täyttä palturia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721