Mitä olette tehneet, kun haluatte valmistua johonkin ammattiin, mutta se ei olekaan mahdollista?
Olisin halunnut luokanopettajaksi, mutta minulla ei ole pisteitä, että pääsisin edes pääsykokeeseen!?
Olen kohta 25 ja olen lukenut itselleni sellaisen ammatin joka ei enää kiinnosta yhtään!
Alan olla kohta liian vanha, kun en ole päivääkään tehnyt sellaista työtä, josta tykkäisin!
Tottakai voin tehdä näitä nykyisiäkin alan hommia, mutta onko se nyt kivaa 20-30 vuotta olla sellaisella alalla mistä ei tykkää??
Olisin halunnut luokanopettajaksi, mutta minulla ei ole pisteitä, että pääsisin edes pääsykokeeseen!?
Olen kohta 25 ja olen lukenut itselleni sellaisen ammatin joka ei enää kiinnosta yhtään!
Alan olla kohta liian vanha, kun en ole päivääkään tehnyt sellaista työtä, josta tykkäisin!
Tottakai voin tehdä näitä nykyisiäkin alan hommia, mutta onko se nyt kivaa 20-30 vuotta olla sellaisella alalla mistä ei tykkää??
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla on aikalailla sama tilanne kun sulla.....
Eli nykyinen ammatti ja työ eivät motivoi pahemmin ja onhan mulla se haaveammettikin mielessä. Johon vain hankalampi päästä...Olen myöskin 25 v.ja ajattelin nyt kuitenkin yrittää unelma alalleni..
Ehkä aivan tyhmä idea..mutta jos vain mahdollista voisit saada lisäpisteitä mm.jos menisit opettaja harjoittelijaksi kouluun tai avoimeen yliopistoon suorittamaan alan kursseja...?? Mutta ei kannata jäädä alalle joka ei innosta!!
Olen menossa ensi vuodeksi kouluavustajaksi!
Huomenna olisi työhaastattelu rehtorin kanssa ja mikä parasta! Tämä onkin koulunkäyntiavustajan tehtävä ja äitiyslomasijaisuus! Eli minulla kävi tuuri!
Mutta 8 kk...tuo 2 lisäpistettä!
Kasvatustieteiden approbaturi (15OV). Siitä saisi samat kaksi lisäpistettä....tänä vuonna pääsykokeisiin pääsi 6 pisteellä...eli minulta puuttuu vielä kaksi pistettä ja se on aika paljon! Mistäköhän ne loput saisin?
Mitä teet työkesi, jos saan kysyä? Ja mitä haluat tulevaisuudessa tehdä?
Meitä on varmaan useita joille käy näin....mutta inhottaa tällainen, todella turhautunut olo!
Tosi hyvä kun pääsit kouluavustajaksi,ainahan siitä plussaa tulee kun on tehnyt alan töitä!
Itsekin olen työskennellyt jonkin aikaa koulussa avustajana ja olihan se ihan mukavaa työtä:). Ammatiltani olen sairaanhoitaja ja olen nyt viimeiset reilut 3 vuotta ollut vanhainkodissa.
Työ on todella rankkaa fyysisesti ja psyykkisesti... Todella on sellanen tunne että haluaa tehdä jotain muuta inspiroivampaa ja nyt olisi hieno tilaisuus. Tarkoitus olisi pyrkiä opiskelemaan korkea-asteelle matkailua ja liikkeen johtoa.
Mutta pidän sulle peukkuja että pääset sinne minne haluat:)!!Tsemppiä.
Samoin sinulle...toivotaan, että pääset sinne minne haluat! =)
Hyvää juhannusta!!
Yritetään ainakin kovasti päästä:))!
Juu oikein hauskat juhannukset sullekkin.Olisi tarkoitus jo alkaa pakkailemaan tavaroita ja sitten vaan mökille pariksi päiväksi..
Mun luokalla amiksessa on tyyppi, jol on ikää 30v. Hän oli kans vaa kyllästyny omaan ammattiin ja päättäny vaihtaa alaa. Et ei sul o mitää hätää jos oot (vast) 25 ja jos sä todellaki haluut luokanopeksi niin koeta ens vuon uudestaa ja mee nyt vaikka korottamaan niit numeroita tai jonnee sellasee paikkaa mist saisit kerättyy niit vaadittavii pisteit.
Hei!
Älä turhaan masennu, 25-vuotias ei ole ollenkaan vanha aloittamaan uusia opiskeluja! Aika monelle käy niin, että vasta hieman yli 2-kymppisenä tietää mitä tahtoo elämältään ja mikä olisi itselle se oikea ala. Minäkin olen aloittamassa uudet opiskelut nollasta tänä syksynä vaikka olenkin 26-vuotias. Toki tiedän että suurin osa opiskelukavereista tulee olemaan paljon minua nuorempia, mutta millään muulla ei ole väliä kuin sillä että vihdoin olen toteuttamassa unelmaani.
Minä en juurikaan tiedä luokanopettajan koulutuksesta, eli siihen en osaa antaa neuvoja mistä saisit loput tarvittavat pisteet. Mutta jos aloitat vaikka tuosta kouluavustajan hommasta ja tekemällä kasvatustieteiden abroa, niin yritteliäisyydelläsi varmasti löydät keinon saada loputkin pisteet. Pidä vain unelmastasi kiinni äläkä tyydy johonkin sellaiseen ammattiin joka ei tuo sinulle iloa!
Karoliina