hei nyt ei ja heitetä usean vuoden odotus romukoppaan.
tää on just se aika kun tuntuu siltä että luovutan ja ostan.
EIEI EI OSTETA kaverit vielä, kyllä se odotus palkitaan ruhtinaallisesti.
Aistittavissa palstalla luovutus meininkiä.
Ryhmähenki päälle ja sanotaan tiukka EI asuntohoukutuksille!!!
TSEMPPIÄ "odottajille" eikä lannistuta.
se nauraa joka viimeksi....
tää on just se aika kun tuntuu siltä että luovutan ja ostan.
EIEI EI OSTETA kaverit vielä, kyllä se odotus palkitaan ruhtinaallisesti.
Aistittavissa palstalla luovutus meininkiä.
Ryhmähenki päälle ja sanotaan tiukka EI asuntohoukutuksille!!!
TSEMPPIÄ "odottajille" eikä lannistuta.
se nauraa joka viimeksi....
Vastaukset 11
Vanhimmat
rom!!
Ihmiset ei vaan vielä tajua miten ovat lyöneet kätensä paskaan..unelmasta tulikin homehelvetti. Kasa mädännyttä lautaa...
en varmana lannistu ennenkuin -70%%
Ei, nyt ei luovuteta. -70% tulee. Ja syksyhän on vasta tulollaan.
Euriboritkin pomppas taas tänäänkin 0,02% ylös. Nyt 2,21% / 12kk. Isot pomput tulee lokakuussa. Kupla puhkee ihan pian. Ja se jysäys kuuluu Kiinaan asti! Ai kun muistan 90-luvun alun, kun lainakorot oli yli 15%! Se oli ihana rommaus. Nyt tulee vielä suurempi!
Näin on !
Nyt asuntokuumetta on kestänyt jo pari vuotta. Ensimmäinen vuosi meni asuntoesittelyitä kierrellen ja asuntolainaehtoja tutkien. Toinen vuosi meni hintoja päivitellen ja korkoennusteille tuhahdellen.
Nyt käsillä on vihdoin aika jolloin odotus saa täyttymyksensä. Aika, jolloin kulutusjuhlia lainarahalla viettävät kasino-tuulipuvut saavat ansionsa mukaan. Aika, jolloin kupla-omaisuus jaetaan uudelleen. Aika, jolloin rationaalisesti raha-asioihin suhtautuvat kansalaiset muuttavat OMAN katon alle ja tekevät ROMMITOTIN kylmän sateen vihmoessa pakkohuutokaupasta ostetun talon ikkunoihin. Tuhhhh !
BBC:llä kerrottiin, että Karibian kaasuputket ovat osittain pois pelistä...energian hintojen nousu on enää pienestä kiinni. Jenkkivelat hirttää talouskasvun, ja bondien hinnat nostaa korot pilviin - myös euroopassa. Kyllä se sieltä tulee; kunhan vain pysytään itse pystyssä siitä myrskystä.
ps. tilapäinen lasku on saatu varmuusvarastoja käyttämällä. Porvoon jalostamo menee kohta seisokkiin vuosihuollon takia.
"Usean vuoden odotus" Mitä järkeä tuossa on ollut,olisit jo maksanut pitkänpennin asuntoa tuolla vuokrarahalla. Entä jos hintojenlaskusta ei tulekkaan mitään suurta ja lisäksi korot nousee.
Ei mitään 70% alennuksia tule, kuin märissä-unissa jos sielläkään.
Ymmärrän kyllä että, jos on vuosia odotellut ei ehkä enää kannata ostaa, on niin sanotusti juna mennyt jo ohi.
ei uovuteta
Sankareita saa olla...mutta kannattaako alkaa martyyriksi?
on mennyt, niin pieni tsemppaus lienee taas paikallaan. Jon Bon Jovia lainatakseni: "keep the faith!"
Nyt tsemppiä kaikille rommareille, jos nyt luovuttaa niin menee jopa 10 VUODEN ODOTUS romukoppaan!
10 vuodessa on asuntojen hinnat nousseet niin huimasti, että ainoastaan romahdus on mahdollinen! Pakko olla, kun on vuokraan tullut pistettyä jo asunnon verran rahaa, ei kertakaikkiaan ole muuta mahdollisuutta!