kangastatti

luulen poimineeni noita viikonloppuna, paistoin pannulla kastikkeeksi ja ihan kohtuullisia olivat, tosin tuo limaisuus kyllä tökki. Onko kaikki tatit paistettuna tollaisia? Onko kangastatti "b-luokan tatti?",yleinen taitaa ainakin olla. Oon aloittelija sienimetsässä..
42487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kangastatti ei ole tattien ylintä aatelia, nutta hyvä ruokasieni. Tattien kuninkaana pidetään herkkutattia

Äänestä
  • Tatit tuppaa olemaan paistettuna hieman "limaisia", mutta eihän se makua haittaa. Tatit sopii mielestäni parhaiten kastikkeeseen ja kanttarellit, sekä suppilovahverot paistettuna sipulin kera (ja sit ruisleivän päälle).

    Äänestä

  • sienimies kirjoitti:

    Tatit tuppaa olemaan paistettuna hieman "limaisia", mutta eihän se makua haittaa. Tatit sopii mielestäni parhaiten kastikkeeseen ja kanttarellit, sekä suppilovahverot paistettuna sipulin kera (ja sit ruisleivän päälle).

    Kangastattia en ole maistanut, mutta herkkutatin limaisuus vähenee kun sitä vain paistaa tarpeeksi kauan: ihan sellaisiksi kuivanoloisiksi paloiksi. Rasvaa tarvitsee pannuun, muuten tarttuu kiinni.

    Äänestä

Minusta kangastatti on ihan miellyttävän makuinen sieni. Ja niitä tosiaan helposti löytyy. Tosin omaan muhennokseeni olen yleensä lisännyt kaikennäköisiä tatteja ja muitakin sieniä. Herkkutatit olen yleensä säästänyt ihan issekseen käytettäviksi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä mieltä? kirjoitti:

luulen poimineeni noita viikonloppuna, paistoin pannulla kastikkeeksi ja ihan kohtuullisia olivat, tosin tuo limaisuus kyllä tökki. Onko kaikki tatit paistettuna tollaisia? Onko kangastatti "b-luokan tatti?",yleinen taitaa ainakin olla. Oon aloittelija sienimetsässä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu