6.2 vanin päästöt

Yritin tyrkytää Vaniani katsastukseen (6.2diesel 91.n Ajettu 310000 km) muuten hyvä muttta päästöt päin peetä. (K arvo 6.8 pienimilään, pitäis olla 2.8) mikä neuvoksi? Onkos kokemuksia? Kajaanista ei ainakaan tunnu löytyvän pajaa jossa osattais auttaa Mitähän mahtanee maksaa remppa??
72240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

juu,tiän vanist sen et pumppua eli ajoitusta 2 astetta aikaisemmalle ja syöttö kohdalleen,ni kyllä lähtee,jää pensa 5,7 vani jalkoihin ei savuta..niin ja toinen juttu on että osta 5,7 siis pensa vanin pako sarjat ja sit pohjan alta tollaisella 3 tuuman putkella perään asti,väliin vain 1 vaimmennin,ni tulee muree ääni ja potkua löytyy aivan riittämiin,,,

Äänestä

Oletko vaihtanut ilmanputsaria koskaan? Katso samalla, onko EGR-venttiili työntänyt imusarjan täyteen paskaa. Kone ei saa ilmaa kunnolla ja polttaa omaa huohotuspaskaansa imusarjan seinämistä.

Äänestä
  • kun oot muun tehny, ni säädätä vielä ruiskupumppu.. sillä saa savut pois mistä vaan.. joskin tehot häviää myös.. lisäksi. chevyn konetta ei pitäs hakkauttaa mittauksessa rajotinta vasten koska siinä vaiheessa se pöllyttää todella rajusti.

    Äänestä

käväse kunnolla polettamassa tiellä että kartat lähtee koneesta.
sitten vaihda suodattinet ja voit kokeilla jotain ainetta jota panet tankkiin se voi auttaa puhistaa suuttimet.
jos nämä ei auta niin sitten pumpunsäätöä ja suuttimien tarkistus ja puhistus.

Äänestä
  • Kyllä tuntuu siltä että taas on mittailtu ilman ettei kone ole kunnolla lämmin. Mulla kävi samoin kun mitattiin kylmänä. Arvot oli taivaissa. Käväsin poljettamassa kakkosvaihteella ja kaasu pohjassa. Sitten lämpösenä mitattiin ja arvot tippuivat normaaliin lukemiinsa.

    Äänestä

saa nääs monoo,078 tai 0,8.Ajettu 200 000 km!! Säädätä ja Vedä vaunua!!!

Äänestä

siihen egr venniilin alle kannattaa laittaa läppä niin pakokaasu ei mee takaisin imusarjan. näin kone ei karstotu. toimii oikeen hyvin ilman sitäkin. mulla ajettu 450tkm ja ei savuta oikeen ollenkaan. viimeksi 1.1 katsastuksessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nokivasarako? kirjoitti:

Yritin tyrkytää Vaniani katsastukseen (6.2diesel 91.n Ajettu 310000 km) muuten hyvä muttta päästöt päin peetä. (K arvo 6.8 pienimilään, pitäis olla 2.8) mikä neuvoksi? Onkos kokemuksia? Kajaanista ei ainakaan tunnu löytyvän pajaa jossa osattais auttaa Mitähän mahtanee maksaa remppa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu