Niin, paljonko sammuttimen tarkastus tai täyttö maksaa? Minulla on "vanha" 3 kiloinen Gloria kotona nurkassa ja sitä pitäis viedä tarkastukseen! Se tarra missä lukee päivämäärä milloin sitä on tarkastettu viimeksi on kulunut pois.... eli siitä ei saa paljon mitään selvää!
Ja silloinhan on varmaan uudelleentäyttö paikallaan varmaan.... mutta onks se kuinka kallis homma? Meinaan että uus Gloria maksaa vähän yli 50 euroa!
Voi olls tyhmä kysymys, mutta tulipa kysyttyä kuitenkin!
Ja silloinhan on varmaan uudelleentäyttö paikallaan varmaan.... mutta onks se kuinka kallis homma? Meinaan että uus Gloria maksaa vähän yli 50 euroa!
Voi olls tyhmä kysymys, mutta tulipa kysyttyä kuitenkin!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tarkastus on siinä 10 €uroa.
Tarkasta ensin pullon kyljestä(metallissa leima)
ettei pullo ole yli 10 vuotta vanha.
Silloin ei kannata. Pullon paineistus ja tarkastus maksaa
ihmekyllä melkein saman verran kuin uusi pullo.
Tämä kokemus perustuu 2 kg gloria sammuttimeen.
Juu se Gloria taitaa olla vanhempi ku 10 vuotta kyllä, eli se saa kyllä jäädä! Se ei kuitenkaan ole varsinaisesti käytössä, ja vielä se painemittari näyttää vihreätä!
Jauhesammuttimien ongelma ei ole vain
se paineiden väheneminen vaan, että jauhot
lakkaa liikkumasta.
Käännä siis sammutin väärin päin ja korva kiinni
pullon kylkeen. Jos kuulet reipasta suhinaa jauhot
vielä liikkuu,jos et niin huonompi juttu.
Joku professionaalimpi saa tietää enemmän!
Shaft
...tai huomiokyky lopullisesti mennyt!
No en tullut sitten lukeneeksi sammuttimen
merkkiä! :)
No jos nyt joku jauhetta vielä sattuisi
käyttämään!
Shaft
maksaa tarkastus, mutta Sulla taitaa mennä uusiksi koko pullo. Kannattaisiko muuten harkita isompaa sammutinta ? En kylläkään tiedä hintaeroja, mutta sammuttimien suhteen on kai niin, että mitä isompi sen parempi.
Se pitää paikkaansa, mutta minulla on vaan pieni (scantic 470) pulpettivene juuri nyt, ja suurempi sammutin vie niin paljon tilaa!
Ja kävin eilen ostamassa uuden Glorian (3-kiloisen), maksoi 55E!