Onko normaalia että 150tkm ajettu audi savuttaa niin että hävettää? Esim. liikennevaloista lähtiessä jää tumma nokipilvi. Jos pedaalin painaa lattiaan, savu on rekkasarjaa eli takamaisema peittyy kokonaan näkyvistä. Paikallaan polkiessa ei mitään jyrkkää pörnää näytä syntyvän. 250tkm ajettu -98 dti opeli savutti vain murto-osan tästä.
Kulkupuolella ei mitään isompaa puutosta tunnu, tyhjäkäynnin tuntumassa aika hengetön, meinaa helposti sammahtaa lähtiessä.
Merkkihuolto ei nähnyt epänormaalia savutusta, kuuluuko siis pumppusuutinkoneen ominaisuuksiin?
Etupyörän laakerikin vaihdettiin hiljan, eipä tunnu laatu hintansa väärtille.
Meneekö näistä uudemmista vielä etupään niveliä?
Kulkupuolella ei mitään isompaa puutosta tunnu, tyhjäkäynnin tuntumassa aika hengetön, meinaa helposti sammahtaa lähtiessä.
Merkkihuolto ei nähnyt epänormaalia savutusta, kuuluuko siis pumppusuutinkoneen ominaisuuksiin?
Etupyörän laakerikin vaihdettiin hiljan, eipä tunnu laatu hintansa väärtille.
Meneekö näistä uudemmista vielä etupään niveliä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
ajoa vaan!
Ukkoja ja jos on koukkua niin kunnon kärry perään vielä, sitten kunnon kuormitusta kaasu pohjassa kyllä se siitä savuttamiset loppuu.Selkeästi oireet viittaa että on tukossa.
Jos ahtoputki on halki, ruiskusuuttimet kuluneet niin että pisarakoko suurentunut tai ahtimen laakeri poltettu, nekö korjaantuvat kaasu pohjassa ajolla? Voisit ihan hyvin kyllä unohtaa vanhan kansan "tukossa" -virren! Sinun konsteillasi hajoaa loppukin kalliista koneesta.
onko auto lastutettu..jo on lastu niin silloin pukka usvaa ihan kivasti
Mustaako kuitenkin on vai onko kenties sinistä?
Ja jos on niin loput varmaan arvatkin!!
Suomiautohan tämä, huoltokirja ok, edelliset omistajat tiedossa. Savu on mustaa/tummaa -ei sinistä. Lastun alkuperä ei vielä tiedossa. Näyttäisi sille että polttoaine/ilma-seos on vedättäessä varsin rikas ts. naftaa liikaa tai ilmaa nuukasti.
Turbo kehittää ainakin näppituntumalla painetta (kun avustaja painaa kaasua, niin ilmaletku pullistuu sitä puristaessa), ei kai ahdin vielä 150tkm:lla sippaa. Miten oireilee ilmamäärämittari? sehän näistä poikii kuulemma kaikista ennen pitkää. Polttoaineen kulutus näyttäisi olevan kasvussa vaikkei ajotapa/ olosuhteet ole muuttuneet. Onko tiedossa kestävyysongelmia pumppusuuttimien kanssa?
Edellisellä dieselillä(Vectra 2,0 DTI) ei tehty mitään noenpoltto-rypistyksiä, eikä silti savuttanut edes katsastuksessa.
Samanlaisella Vekkulila ajelin ja MAF-anturi oli kulutustavaraa. Samainen Bosch valmistanee Oodinkin anturin. Vekkulissa kyseinen anturivika tuli esiin pahenevana tehon puutteena. Anturi mittasi kulkevan ilmamäärän väärin ja ohjasi polttoaineen syöttöä alakanttiin. Menee pahasti spekulaation puolelle, kuten näillä palstoilla tapana onkin: Jos sama vika esiintyy toiseen suuntaan ja polttoainetta syötetäänkin enemmän kuin ilmaa oikeasti otetaan voi seos olla
Mulla oli A4 2,5 TDI:ssä ihan samanlainen vika. Menossa ei ole vikaa, mutta savutus hirvittää. Syynä oli ilmamäärämittarin (MAF) vika. Osa maksoi muistaakseni 70 € ja varaosamyyjä asensi sen 2 minuutissa ja ilmaiseksi (huom. tuontiautoon Audi-liikkeessä!).
Savutus hävisi kokonaan.
Käytettiin audia merkkiliikkeen pajalla; moottorin ohjaus ok- ei vikakoodeja, ilmamäärämittari ok, pakokaasun kierrätysventtiili oli varsin karstoittunut- toimi kuitenkin normaalisti eikä sillekään tehty mitään. Ylipäätään mitään vikaa ei löytynyt, olikin aika yllättävää kun savutus loppui tykkänään ja alakierrosten vääntö parani. Olisiko ollut joku kontaktihäiriö tai pakokaasun kierrätysventtiilin takeltelu? Asentajan mukaan oireet sopii siihen jos ko.vena jää auki. (on kuulemma aika yleistä ottaa koko venttiili pois käytöstä niin imusarja pysyy puhtaampana. Tehtaan mukaan imusarjan paskaantumisesta ei ole mitään haittaa...!) Pajalle tuli toinenkin samasta oireesta kärsivä A4, täytyypä kysellä mitä siitä löytyi.
Olen pannut merkille monen Audi A4 tdin savutuksen liikennevaloista lähdettäessä. Aloin myös epäillä Audin hinta/laatusuhdetta kun olin aikeissa ostaa. Ihmettelin pamahtaako turbo tai jotain. Ostin Bora TDI:n lastutin, ei savuta!
Voin vahvistaa jo muiden kommenteihin viitaten. Kolme vuotta kyseisellä autolla ja koneella ajaneena, anna palaa vaan. Se savutus kuuluu ominaisuuteen ja omaakin autoa on ilmeisesti vähän viritetty. Ja mulla on kone varmasti kunnossa. Yks asia kannattaa tarkistaa, että lämpötila moottorissa on klo 12:toissa, eli ysissäkympissä. Jos ei se siellä ole ajon aikana, vaihda termostaatti uuteen. Ei karstotukkaan kone niin pahasti, kun lämmöt on aina normaalissa.
Ai kaasu pohjassa urku auki ajaessa karstottuu, jaa no sitten hiljaa ajaessa menee täysin tukkoon. Jos pukkaa mustaa putkesta ja öljyä ei kulu niin on liian rikkaalla eli huonosti viritetty. Mikä siinä on kun Audit pitää erikseen virittää, eikö kule vakiona?
Turbo huoltoa vailla oleva savupommi?