Mistä mahtaa johtua suuri bensankulutus?(n.80km/10L)Onko pösöissä joku vika vika vai muuten vaankauheita "juoppoja"nää pökötit?Kertokaa te joilla on kokemusta ja kuinka moisen saa kuriin!?
Bensankulutus
mahtavaa
71277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jollei trolli taas ole liikkeellä, niin mallista riippumatta saadaan bensakulutus kuriin näin :
1. Ajotapa
2. Huolehtimalla auton teknisestä kunnosta
Turha se on tänne tulla itkemään suurta kulutusta jos ei osaa ajaa. Bensa vehkeiden heikkous on kulutus/hyötysuhde osatehoilla. Otan osaa!
..jos oon ajannu liki 10 vuotta ja yks kaks vuoden aikana auto rupee ajo tavan vuoksi imeen gasoo...
Siis ihan yks kaks yllättäen?? voisikohan siinä olla joku vika? Ei Hyvää päivää tulet tänne valittamaan että pösöö on paska ja kuluttaa paljon mutta et huomaa korjata autossa olevaa vikaa. Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa!!! Oikein tyypillinen suomalainen, Auto on paska jos sitä vanhemmiten pitää korjata. On mullakin ollut 10-vuotta kortti ja on tullut vastaan tilanteita että kulutus on pompannut litralla/100km ja kumma kyllä autosta on aina löytynyt rikkoutunut osa ja sen vaihtamisen jälkeen kulutus on normalisoitunut. Osta puupää japsi ei tartte korjata mutta hitsata senkin edestä. Panee vihaksi tollanen.
Käsittääkseni kaveri yritti kysellä missä vika voisi olla?
Vastausta ei vieläkään tainnut tulla, mutta onneksi sinä pääsit purkamaan äkäisyyttäsi. Eipähän tarvitse kotona hakata vaimoa tai lapsia?
Tietämättä autosi merkkiä ja mallia voisi ehdottaa seuraavaa:
- Tulppien ja ilmanputsarin vaihto
- Hyvän synteettisen öljyn käyttö
- tsekkaa, ettei jarrut 'laahaa'
- kaasarikone: säädätä
Noilla pitäisi pudota - itselläni putosi 8l'sta 6l'aan.
Jos sulla sattuu olemaan jokin kaasutin-malli, niin sen säätöähän voisi kokeilla. Kun mun ex-405:ni aikoinaan siirtyi äitini käytöstä mulle, huomasin sen syövän aivan tolkuttomasti bensaa. Ehkä ainakin 12 litraa sadalle km:lle. Käytin auton pösön huollossa kaasuttimen säädössä ja tekivät siihen samalla norm. huollon: öljyt, suodattimet, tulpat johtoineen jne. tällöin kulutus laski heti n.7-8l/100km tasolle. Kaasutin oli kylläkin aika kulunut, eikä se tahtonut pysyä kauaakaan säädöissä, joten parin kolmen(ei niinkään edullisen) säädön jälkeen asennutin siihen ruiskun.