Rikkinäiset varpaanvälit

Lellu

Moi! Huomasin eilen että molempian jalkojen 4 ja 5 varpaan välissä on iho rikki. 5 varvas painaa 4 varvasta eli en yhtään ihmettle...onkohon kysessä jalkasieni vai tavallinen hiertymä. Mikä avuksi?
Kiitos!

8

20254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hellu

      onko se iho rikki sieltä "juuresta"? Entä kutiaako iho? Mulla on ainakin ollut tällaista ja siihen auttoi sienivoide.

    • Pihkapoika

      Kuusenpihkavoide auttaa rikki oleviin varvasväleihin. Käytän sitä myös itse.

    • Naarastiikeri

      Hei jos on vahvaa kortisoni rasvaa niin kokeile sitä mulla ainakin auttoi.

      • hoidat jalkoja vain enemmän

        Mikäli varpaanvälit menevät rikki, niin siellä on kosteutta:
        - kuivaa jokainen varpaanväli erikseen peseytymisen jälkeen
        - kun rasvaat jalkoja, pyyhi väleistä rasva pois
        - ahtaisiin väleihin saa ilmaa käyttämällä varvasvillaa
        - älä käytä jalkoihin koskaa kosteusvoidetta, se imee vain ihosta rasvan pois ja pahentaa tilannetta. Käytä esim. Novalania tms. jalkavoidetta.
        - tee varvasjumppaa


    • lähtee

      Kokeiltu on. Kaikki varpaanvälit oli auki, sientä. Parissa viikossa parani mehiläisvahalla. Kannattaisi ehkä sinunkin kokeilla.

    • parraat

      tomusokeria(siinä on jouku aine joka tehoo) tai talkkia, myös daktarinvoide auttaa. pidä varpaiden välissä villalankaa tai pumpulia

    • Kuivat varpaanvälit

      Ongelmanani on ahtaat varpaanvälit, etenkin pikkuvarpaan ja viereisen varpaan väli. Iho rikkoontuu jo jos joudun olemaan päivän sisällä ulkokengissä. Jossain vaiheessa ongelma oli niin paha, että sukat olivat joka ilta veressä, kun haavaumia tuli koko ajan lisää. Lääkäri määräsi jotain sinistä nestettä, jolla iho saatiin kuntoon sillä kertaa. Hiiva iski miltei heti kuurin jälkeen, ja käytin hiivalääkitystä lähes jatkuvasti, kunnes keksin: varpaanvälit täytyy saada pysymään kuivina. Rupesin käyttämään joka yö puuvillasukkia, ja varpaanväleihin pujottelen "alta-päältä"-metodilla pari senttiä leveän kaistaleen tavallista talouspaperia, wc-paperikin käy, ja sen jälkeen ei haavaumia eikä hiivaa eikä ongelmia ole ollut, eli ei tarvita mitään lampaanvilloja. Kokeilkaapa.

    • Mulla on usein pikkuvarpaanväli rikki. Kun tulee kuntoon, niin sitten on taasen rikki.
      Sairastan diabetestä ja psoria. Johtuuko se siitä? Kuivaan hyvin, laitan talkkia ja pidän wc-paperia, varpojen välissä. Auttaako pihkasalva tai joku muu?
      Terveisin 1.10.2012 olavi-untamo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1328
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1145
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1047
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      923
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      797
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      677
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      613
    Aihe