k750i ja yökuvaus

Mitä mieltä olette puhelimen yökuvaus toiminnosta?
Mielestäni se on aika heikko...
(Asetuksissa kuvan laatu on TARKKA ja kuvan koko suuri) eikä kuvaus valo auta kauas...
Ai niin ja mielestäni videokuvaus on huono.
Tietokoneella katsottaessa ja suurentaessa kuva muuttuu rakeiseksi...
( joudun käyttämään real ona playeriä, sillä Windows media player ei tunnista kyseistä pakkausmuotoa...
41400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

puhelimen kameraominaisuudet ovat myynnissä olevista puhelimista parhaat, ellei mennä sitten Aasiaan asti.
Muistetaan, että kyseessä ei ole kuitenkaan kamera, vaan viestinväline, jossa on kamera. Tuosta videokuvauksesta sen verran, että puhelimen kameramoduuli on suunniteltu nimenomaan still-kuvia varten, videokuvaus on rakeinen parhaissa still-kameroissakin.
Mielestäni puhelimen kamera on juuri ja juuri niin hyvä, etten tarvitse erillistä kameraa.
T. K750i:n tyytyväinen omistaja :)

Äänestä

Juu toi erkki on hyvä,eihän sitä herrajumala voi vaatia ton kokoselta laitteelta mahottomia varsinkin kun se on puhelin!!!!!!!! tyytyväinen erkin omistaja kans

Äänestä

Yökuvaus lisää valotusaikaa, jolloin vaarana on kuvan suttuisuus jos puhelinta ei pysty pitämään täysin paikallaan. Ja puhelimen paikallaan pitäminen ei ole kovin helppoa, aina se vähän heilahtaa tai käsi tärisee jolloin kuva menee suttuiseksi.

Aivan pilkkopimeässä kaukaisia kohteita kuvattaessa yökuvaustoiminto ei auta yhtään. Sitä kannattaa kuitenkin käyttää esim. hämärissä sisätiloissa, joissa kuitenkin on hiukan valoa. Ja kuvausvaloa kannattaa käyttää aina sisätiloissa, vaikka valaistus olisikin riittävä. Omien kokemuksieni ja testien perusteella kuvausvalon käyttäminen kannattaa lähes aina, silloin värien toistuminen on lähempänä todellisia värejä.

Kannattaa testata eri variaatioita (esim. pelkkä "salama", kuvausvalo yökuvaus, pelkkä yökuvaus ym.) jolloin saat käsityksen missä olosuhteissa ja millä kuvaustekniikalla saa parhaimmat kuvat siltä varalta kun pitää "oikeasti" kuvata jotakin esim. vähän hämärässä tms.

Äänestä

Oletko päivittänyt kännyn.Uudessa softassa
on parannettu videon laatua..uusin softa on
R1N035

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maija kirjoitti:

Mitä mieltä olette puhelimen yökuvaus toiminnosta?
Mielestäni se on aika heikko...
(Asetuksissa kuvan laatu on TARKKA ja kuvan koko suuri) eikä kuvaus valo auta kauas...
Ai niin ja mielestäni videokuvaus on huono.
Tietokoneella katsottaessa ja suurentaessa kuva muuttuu rakeiseksi...
( joudun käyttämään real ona playeriä, sillä Windows media player ei tunnista kyseistä pakkausmuotoa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu