Missä vika,kun hehkuvalo ei pala hehkutus asennossa,vaan syttyy sitten kun auto käynnistyy ja sammuu n.17sek käynnistymisestä.
MB190 2.0D
AIMO
2415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se ilmoittaa:hei sulla on yksi hehku rikki!!!
se on siis"vikavalo"!!Vaihda heti se "mykkä"hehku uuteen!!!Muutoin karstottuu ja tarttuu aivan helevetin lujaan ja voi katketa irrotettaessa!!!(varovaisuutta ja irroitusöljyä ja edes takaisin liikuttelemalla irtoo jos irtoo!!)harkitse jopa kaikkien vaihtoa uusiin!!
http://www.kl-varaosat.fi/kauppa.html
Mesestä tosi helppo nähdä mikä hehku mykkä,otat hehkun releestä pistokkeen irti ja laitat akun napaan "kopukynän"toisenpään ja toisella kokeilet jokaisesta navasta syttyykö lamppu,jos ei syty niin se hehku on se vikanainen(LIITTIMESSÄ ON JOKAINEN NAPA NUMEROITU)
saatat joutua irroittamaan imusarjan että pääset käsiksi hehkuihin,ainakin tiloja tulee siten huomattavasti enempi,hehkut/hehkun saat irti 12mm korkealla(pitkällä)hylsyllä,(normaali hylsy ei ylety)lenkilläkin se ehkä onnistuu,ne vaan on aina aivan helvetin tiukassa(katkeamis vaara)jos katkee ja tulee kannen irroitus nin maksaa kauheesti!!Jos et"budjetti"sallii ja euroja lompsassa niin vie korjaamoon ja sano:hehkut uusiksi kiitos!!!pääset helpoimmalla,tekevät varmaan sen 2:h:ssa.Samalla vähän talvihuoltoakin voi teettää sen verran että vaihattaa ainakin polttoainen putsarin ja mittaa jäähdytysnesteen kestävyyden ja tarkistaa akun kunnon(putsaa navat) ja katsoo sen vedet