Täällä on paljon kirjoiteltu siitä, mikä on dementoituneen paras paikka. Kertokaahan mielipidettänne perustelujen kanssa, mikä on minkäkin kuntoisen dementoituneen paras paikka ja miksi.
Oma mielipiteeni on, että alkuvaiheessa, ja jos dementoitunut rauhallinen ym. paras paikka on tuttu koti, jossa osaa liikkua ja toimitella pieniä touhuja. Siinä vaiheessa kun alkaa tavaroiden piilottelu, siirtely, ei osaa enää laittaa ruokaa ja huolehtia syömisestä ja hygieniasta, olisi minusta asianmukainen dementia-koti.
Tuttavani äiti siirrettiin dementia-kotiin siinä vaiheessa kun hän jo pelkäsi olla yksin, ei enää kyennyt huolehtimaan syömisestään ym. Usein kun sinne meni, istui hän pimeässä koska ei enää osannut laittaa valoja ym. Hän ei ollut karkaileva, eikä aiheuttanut vaaratilanteita, ainoastaan oli yksinäinen, pelokas ym. Hän sai dementia-kotiin mukaan omat vaatteet, rakkaimmat taulut ja valokuvat, piirongin, pöydän ja kaksi nojatuolia. Huone oli kaunis, ja tutuilla huonekaluilla sisutettu. Viikkoa myöhemmin ei hän enää kaivannut kotiin, vaan koti oli siellä missä hänkin oli. Vajaata kuukautta myöhemmin he veivät hänet käymään entisessä kodissaan, hetken hän oli, vähän myös tunnisti paikkaa, mutta alkoi heti kaivata dementia-kotiin takaisin. Tämä siirto kävi äärettömän hienosti, ja kauniisti, kaikille helposti ja hyviä muistoja jättävästi.
Minusta liian pitkään venytetty kotihoito ei välttämättä ole hyvä asia. Mutta, tapauksia tietysti monia ja erilaisia.
Mikä on Dementoituneen
2
644
Vastaukset
- omainen
Tähän on täysin mahdoton antaa yksiselitteistä, kaikissa tapauksissa pätevää vastausta. Ratkaisussa pitää ottaa niin monta asiaa huomioon, että lukisit vastausta todella pitkään, jos tähän kaikki kokoaisi. Jos luet noita aiempia viestejä, sinulle varmaan selviää yhtä ja toista. Muutamat kirjoittajat ovat sitä mieltä, että ehdottomasti kotona mahdollisimman pitkään. Johan se vaan käy, jos potilas ei aiheuta kotona mitään vaaraa eikä haittaa esim. karkailemalla eikä kätkemällä tavaroita. Monet potilaat ovat kuitenkin juuri alkuvaiheessa tavattoman ahkeria ja toimeliaita ja saavat paljon vahinkoa aikaan, vaikka sairaus ei vielä muuten edellytä laitoshoitoa. "Jos potilas aiheuttaa kohtuuttoman paljon vahinkoa, hän ei ole enää kotona hoidettavissa" , lausui viranomainen, joka valvoo edunvalvojia. Useimmilla pitäisi kuitenkin olla ympärivuorokautinen valvonta. Sehän taas vaatii toisen henkilön täydellistä sitoutumista hoitoon, omasta elämästä luopumista ja paljon muuta, joka on todella stressaavaa.
Joillakin on rakastava puoliso, joka on luvannut olla rinnalla niin myötä- kuin vastamäessä. Silloin taas raja voi tulla siinä vaiheessa, kun hoitaja uupuu täydellisesti. Joillekin on todella vaikeaa "luopua " rakkaasta omaisesta, vaikka laitoshoito olisi ilmiselvästi hänelle kotihoitoa parempi. Esimerkki on yksinäisyydestä kärsivän vanhuksen laitoshoitoon siirtyminen tuolla aiemmassa viestiketjussa (isä laitoshoitoon tai jotain sinne päin). Silloin omaiset toimivat itsekkäästi väärin, jos eivät malta luopua omasta roolistaan potilaan hoitajina. Yleensä kyse on tunteista, mutta onpa sellaisiakin tapauksia nähty, että taloudellisen edun tavoittelemiseksi on pitkitetty kotihoitoa. Epäilykin tällaisesta tietenkin suututtaa suunnattomasti niitä, jotka ovat hyvällä, pahalla ja pakolla yrittäneet saada potilasta tuloksetta laitokseen.
Käytännössä nimittäin monet potilaat joutuvat olemaan kotona siksi, että asianmukaisia laitoshoitopaikkoja ei ole riittävästi. Se taas johtuu osaksi kuntien rahapulasta mutta osaksi myös kotihoidon perusteettomasta ihailusta. - Nimetön
Paras paikkahan on koti läheisten ihmisten seurassa.
Monet dementoituneet pystyvät asumaan loppuun asti omassa kodissa, mutta se vaatii jo kodin muutostöitä ja omaishoitajalta kärsivällisyyttä ja voimia.
Ja tietenkin omaishoitaja tarvitsee säännöllisesti lomaa, jotta jaksaa arvokasta ja raskasta työtä.
Itse työskentelen laitoksessa jossa 14 paikkanen dementtia osasto, jossa on myös lyhytaikaispaikkoja. Joissa asiakkaat ovat 1-2vkoon kerralla, jotta omaishoitaja saa levätä. Laitoksessa useasti dementoituneita joudutaan enempi rajoittamaan ja tulee enempi myös käytöshäiriöitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä4011744Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334689Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512837Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1472620- 1121722
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14109840 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.209882- 82840
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv62786- 10768