Joo eli imistyin kun neuvolasta saamassani odotus kirjasessa lukee noita kiellettyjä ruokajuttuja ja siellä on tuo RAAKA LIHA:palvattu ,tartar ja graavi,siis mitä hemmettiä PALVATTU??Eikö muka noita kaupan leikkeleitä esim.saunapalvikinkku ja palvikinkku muka sais syödä eikai ne nyt raakaa lihaa ole? Olen ainakin tähän asti vedellyt palvikinkkua leivällä ihan normisti ,niinkuin varmaan moni muukin!Oletteko muut syöneet??
kinkuista?
saunapalvi,kukas tietää?
2808
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuolla palvatulla tarkoitetaan varmaan kylmäsavustettua, joka on raakaa. Saunapalvikinkku on kypsää.
Meillä noita kinkkuja ei syödä, kun mies on muslimi, mutta kyllä meillä syödään tyhjiöpakattuja kaloja ja savustettuna aina kun siltä tuntuu. Pastassa kuumennettaessa mahd. listeriat tuhoutuu 72 asteessa, mutta kyllä syödään sellaisenaankin. Käskeehän ne vetää raakoja vihanneksiakin sellaisenaan, vaikka niissäkin on sama listeriavaara, myös kotimaisissa. Samoin meillä ei syödä ruisleipää, kun se ei miehelle maistu ja maailmassa on miljoonia synnyttäneitä naisia, jotka ei ole koskaan ruisleipää nähnytkään. Vastaavasti fetaa ja muita tuorejuustoja syödään joka päivä. Maksa on ainoa, jonka olen rajoittanut kertaan kuukaudessa sen a-vitamiinipitoisuuden vuoksi.
Sekihän oli haitaksi sikiölle, jos äiti on kovin stressaantunut eli eipä kannata kovin neuroottiseksi ruveta noissakaan asioissa.