Työssäoppimisen TAVOITTEET?!?!?

En keksi

Millaisia tavoitteita te muut lähihoitaja opiskelijat olette itsellenne asettaneet kasvun tukemisen ja ohjauksen jakson työssäoppimisessa (päiväkodissa)? Minulla on toinen viikko alkamassa, enkä keksi yhtä tavoitetta! Auttakaa! :)

3

8768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :-)

      koska tuskin olet vielä ammatillisesti valmis lastenhoitajaksi, niin mietihän hetki mitä kaikkea sinun tulisi oppia, jotta voisit kuvitella olevasi työssä päiväkodissa. Osaat varmasti verrata päiväkodin työntekijöitä itseesi - mitä kaikkea sellaista he osaavat lasten kanssa toimiessaan mitä et itse vielä koe hallitsevasi. Varmasti sellaisia asioita löytyy, ja ne voit kirjata tavoitteiksi, jotka haluat saavuttaa. Yksi sellainen on varmasti lapsiryhmän ohjaaminen, eikö vain. Lisää keksit kyllä.

      • tota

        kannattaa pohtia saat muutenkin paperit. ; ) eiköhän se ole tärkeintä että pidät silmällä ettei niille kultamussukoille satu mitään!


    • lhlh

      vaikkapa "oppia tunnistamaan tunteet joita xxx(tähän se asia) herättää" ,se on varma nakki ja sitä voit käyttää läpi koko koulutuksen ajan.
      Tutki, miltä xx tuntuu verrattuna xx
      Mitä aion oppia tällä jaksolla ja mitä olen oppinut tällä jaksolla.
      Kuinka opin kirjaamaan viestit oikein,
      Kuinka toimin vanhempien kanssa
      ja tuo, mitä toi edellinen sanoi, vertaa "vanhoihin" hoitajiin itseäsi
      ja aseta oma tavoitteesi sen pohjalta (esim. en aio tehdä tuota noin, vaan näin)
      Onnea, tuleva työkaverini!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6975
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1259
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      804
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe