Olin tossa päivällä samanikäsen kaverini kanssa sienestämässä noin 6 tuntii ja löysimme 30 litraa kantarellei ja 15 litraa suppiksii, mutta ei löydetty yhtäkään mustatorvisientä! Millaisissa metsissä niitä kasvaa ja minkälaisista kohdista pitää katsoa? Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Mustatorvisienet
Sienestäjä 13v
41088
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
... mustatorvisienipaikkaa tiedossa. Koparnäsissä viljelymännikössä ( ;) !) samalissa - pari viikko sitten sangollinen.
Sipoossa; pohjoisrinne jossa vanhaa sekametsää.
Maassa maatuvien rankojen vieressä. Hyvin ravinteikas maa mutta puiden varjostus pitää heinät kurissa.
Samanlaisessa maastossa ovat kuin kanttarellitkin eli koivikoilla ja valoisissa sammaleisissa kuusimetsissä (sammalikko ei niin syvää kuin suppilovahveroilla).
Kosteista sekametsistä musta torvisieni usein kasvaa pienissä ryppäissä, joten kun yhden löytää, vieressä pitäisi olla lisää.. Ensimmäisiä on yleensä vaikea huomata, mutta kun bongaa sen niin lisää kyllä löytyy.
Kiitos teille vastanneille! Tänään päivällä kävimme kaverini kanssa todella sammalikkoisessa sekämetsässä missä oli paljon kaatuneita puunrunkoja, ja heti löysimme puoli ämpärillistä mustatorvisieniä. Ensimmäisiä olikin todella vaikea nähdä.