mikä koira minulle?

kertokaas koirista tietävät et mikä koira sopisi minulle. Elikkäs... Haluaisin mahdollisimman pienen koiran ja josta ei lähtisi karvaa ja joka ei "haisisi" kovin paljon. Liekkö sellaista olemassakaan?? Asun mieheni kanssa rivitalossa jossa on jonkin verran pihaa. Meillä ei ole ollut aikaisemmin koiraa ja tiedän niistä vähän. Tarkoitus olisi ottaa selvää koirista ja niiden "tarpeista" ennen sen hankkimista. Meillä ei ole lapsia ja niinpä aateltiin hankkia "lapsen veruke." Aikaa ja huolenpitoa koira varmasti saa jos sopiva hauva löytyy. Vinkkejä tulemaan kiitos.
6655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko sellaisiakin ihmisiä vielä olemassa? Tuolla ulkona kun liikkuu, tuntuu usein siltä kuin siellä kulkisi enemmän koiria kuin ihmisiä. Usealla ihmisille kun on vähintäänkin kaksi lemmikkiä.
Mutta juuri siitä syystä sinun kannattaisi ottaa selvää koirista ensin hyvinkin perusteellisesti. Tietoa saat netistä ja kirjastosta. Lue kaikki mahdollinen roduista ja siirry pentuihin kun tiedät, minkälaisen koiran haluat. Sitä kautta se on hyvä lähteä liikkeelle. Ei täällä kukaan pysty sinulle mitään tarjoamaan noilla tiedoilla.

Äänestä

Kuten edellinen vastaaja totesikin,että kannattaa kantaa nyt kotiin iso pino koirakirjoja,niistä saat sitten itsekin käsityksen mitä etsit.Karvanlaadun ja koon mukaan löytyy monia vaihtoehtoja,joten koirattomaksi ei tarvitse jäädä,esim. kääpiö- tai toyvillakoira,griffonit ,bichonit,perhoskoira, cotton...Karvaa kaikista koirista lähtee enemmän tai vähemmän,mutta trimmattavista ja pienistä tietysti vähemmän,kuin isoista ja villavista.Tässä huomauttaisin,että jokainen koiranomistaja on joskus ollut hankkimassa vasta ensimmäistä koiraansa ja monenlaiset mielipiteet ja vinkit ovat silloin olleet haluttuja,päätöksenhän jokainen sitten tekee itse.

Äänestä

haise,minulla on ollut niita kaksi.Ystavani ihmettelivatkin,etta eiko perhoskoirat haise.Ei ainakaan meidan haissut.Perhoskoira on ihana seurakoira,meilla kaipasi kummatkin paljon hellyytta(tytto koiria kummatkin).Mutta harmi etta niista lahtee karvaa.
Toivon etta loydatte sopivan koiran.
Tassa olisi teille kiva koirakirja ennen pennun hankkimista.Tasta on tosiaan hyotya ennen hankkimista ja jalkikateen myos tasta saa paljon kivoja vinkkeja,seka tarvittavaa tietoa.

PENNUN KASVATUS
Pennusta kunnon koiraksi
WSOP TUIRE KAIMIO

Onnea uuden pennun hankinnassa teille!
olisi mukava kuulla jatkossa ,mihin pentuun paadyitte.

Äänestä

lainaa koirakirjoja ja pitäydy ensin ryhmä yhdeksän rotuihin eli seura ja kääpiökoiriin. Tutustu niihin tarkkaan ja ennenkaikkea luonteisiin. Älä anna kauneuden hurmata sillä niissä on silloin myös jumalattomasti työtä, jotta koira olisi yhtä upean näköinen kuin täydessä tällingissä kuvassa, esim. pitkäturkki rodut. Kun olet kirjannut ylös jotkut sinua kiinnostavat rodut, niin sitten nettiin kunkin rodun rotuyhdistyksen sivuille. Sieltä tarkka luku ja sitten yhteyden otto kasvattajiin, jotta pääsisit tutustumaan koiriin normaali oloissa. Jos vielä kiinnostaa niin sitten seuraava vaihe mennä seuraamaan rotua isoon kansainväliseen näyttelyyn.
Tämä neuvoni on pitkänkaavan mukainen. Sen jälkeen sitten sitä pentua tilaamaan kasvattajalta joka arvostaa terveyttä koirassa, eli tutkituttaa jalostukseen käytettävät koiransa. Tästä saat apua Kennelliiton jalostustietokanta ohjelmasta, johon pääset Suomen Kennelliiton sivuilta.

Ja sitten siunatuksi lopuksi ONNEA KOIRAN ETSINTÄÄN

Äänestä

.. kannattaa tosiaan tutkia koirakirjojen seura/kääpiökoira sivuja ja lähteä sitä kautta hakemaan sinua miellyttävää rotua. Mitä kukin rotu on turkki, luonne yms. Minulla on kääpiövillakoiria ja ne ovat luonteeltaan mitä ihanimpia.. sosiaalisia ja erittäin touhukkaita! Niistä ei lähde karvaa, mutta turkin hoito vaatii paljon!! Onnea matkaan!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

kertokaas koirista tietävät et mikä koira sopisi minulle. Elikkäs... Haluaisin mahdollisimman pienen koiran ja josta ei lähtisi karvaa ja joka ei "haisisi" kovin paljon. Liekkö sellaista olemassakaan?? Asun mieheni kanssa rivitalossa jossa on jonkin verran pihaa. Meillä ei ole ollut aikaisemmin koiraa ja tiedän niistä vähän. Tarkoitus olisi ottaa selvää koirista ja niiden "tarpeista" ennen sen hankkimista. Meillä ei ole lapsia ja niinpä aateltiin hankkia "lapsen veruke." Aikaa ja huolenpitoa koira varmasti saa jos sopiva hauva löytyy. Vinkkejä tulemaan kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu