Laajakaistamodeemi?

Päätin hankkia laajakaistan.
Mulla on Mac mini.

Kysymys: Tarvitsenko erillisen laajakaistamodeemin, vai onko
sellainen Mac minissä sisäänrakennettuna?
Jos on, niin käytetäänkö samaa puhelinliitintä kuin tavallisessa
modeemisakin?
Jos ei, niin mihin liittimeen erillinen laajakaistamodeemi kytketään?
Onko eri merkkisissä laajakaistamodeemeissa oleellista eroa? Jos on,
niin millaisia eroja?
21999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mac minissä ei ole sisäänrakennettuna laajakaista modeemia samaan tapaan kuin PC koneissa joissa niissäkään ei niitä valmiina ole. Mac minissä niin kuin monessa PC koneessa on sisäänrakennettu verkkokortti.

Helpoin tapa saada niin PC kuin Mac tietokoneeseen nettiyhteys on käyttää modeemia jossa on verkkokaapeli. Verkkokaapelilla oleva modeemi on parempi kuin esim. USB pohjainen modeemeihin (USB modeemit ovat muutaman kympin halvempia) koska verkkokaapelilla yhdistettävä modeemi toimii suoraan ilman asetusten ja ajureiden asentamista.

Eli kun ostat Mac miniisi ADSL modeemi varmista että siinä on verkkokaapeli (johdon virallinen nimitys RJ45) liitäntä tietokoneelle. Jos hankit modeemin internetoperaattoriltasi niin ne ovat aina näitä verkkokaapeli liittimellä varustettuja modeemeja.

Näissä modeemeissa asennus on yksinkertaista. Ensin yhdistät modeemiin puhelinjohdon ja sen jälkeen yhdistät verkkokaapelin modeemista Mac miniin.

Mac Minissä on kyllä sisäänrakennettu "perinteinen" puhelinlanka modeemi jota voidaan käyttää esim. Faxien lähettämiseen. Harvemmin tuota nykyään nettiyhteyden muodostamiseen käytetään. Siihen Mac minin "perinteiseen" modeemiin laitetaan se puhelimesta tuttu puhelinliitäntä.

Uutena Mac käyttäjänä saat erittäin hyviä neuvoja suomalaisilta Mac foorumeilta. Niitä on esim:
http://www.hopeinenomena.net - Oma suosikkini, asiallinen ote ja ongelmiin saa varmasti apua.
http://www.omenamehu.org - Melkein yhtä suosittu foorumi kuin tuo Hopeinen Omena.

Äänestä
  • Kiitos arvokkaista tiedoista. Modeemiyhteys minulla onkin ollut jo kauan (MTV3 ilmaisyhteys), mutta nykyään roikun niin paljon netissä, että laajakaista tulee halvemmaksi. Ja onhan sillä laajakaistalla muitakin etuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petri kirjoitti:

Päätin hankkia laajakaistan.
Mulla on Mac mini.

Kysymys: Tarvitsenko erillisen laajakaistamodeemin, vai onko
sellainen Mac minissä sisäänrakennettuna?
Jos on, niin käytetäänkö samaa puhelinliitintä kuin tavallisessa
modeemisakin?
Jos ei, niin mihin liittimeen erillinen laajakaistamodeemi kytketään?
Onko eri merkkisissä laajakaistamodeemeissa oleellista eroa? Jos on,
niin millaisia eroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu