Laajakaistamodeemi?

Petri

Päätin hankkia laajakaistan.
Mulla on Mac mini.

Kysymys: Tarvitsenko erillisen laajakaistamodeemin, vai onko
sellainen Mac minissä sisäänrakennettuna?
Jos on, niin käytetäänkö samaa puhelinliitintä kuin tavallisessa
modeemisakin?
Jos ei, niin mihin liittimeen erillinen laajakaistamodeemi kytketään?
Onko eri merkkisissä laajakaistamodeemeissa oleellista eroa? Jos on,
niin millaisia eroja?

2

1977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MacMania

      Mac minissä ei ole sisäänrakennettuna laajakaista modeemia samaan tapaan kuin PC koneissa joissa niissäkään ei niitä valmiina ole. Mac minissä niin kuin monessa PC koneessa on sisäänrakennettu verkkokortti.

      Helpoin tapa saada niin PC kuin Mac tietokoneeseen nettiyhteys on käyttää modeemia jossa on verkkokaapeli. Verkkokaapelilla oleva modeemi on parempi kuin esim. USB pohjainen modeemeihin (USB modeemit ovat muutaman kympin halvempia) koska verkkokaapelilla yhdistettävä modeemi toimii suoraan ilman asetusten ja ajureiden asentamista.

      Eli kun ostat Mac miniisi ADSL modeemi varmista että siinä on verkkokaapeli (johdon virallinen nimitys RJ45) liitäntä tietokoneelle. Jos hankit modeemin internetoperaattoriltasi niin ne ovat aina näitä verkkokaapeli liittimellä varustettuja modeemeja.

      Näissä modeemeissa asennus on yksinkertaista. Ensin yhdistät modeemiin puhelinjohdon ja sen jälkeen yhdistät verkkokaapelin modeemista Mac miniin.

      Mac Minissä on kyllä sisäänrakennettu "perinteinen" puhelinlanka modeemi jota voidaan käyttää esim. Faxien lähettämiseen. Harvemmin tuota nykyään nettiyhteyden muodostamiseen käytetään. Siihen Mac minin "perinteiseen" modeemiin laitetaan se puhelimesta tuttu puhelinliitäntä.

      Uutena Mac käyttäjänä saat erittäin hyviä neuvoja suomalaisilta Mac foorumeilta. Niitä on esim:
      http://www.hopeinenomena.net - Oma suosikkini, asiallinen ote ja ongelmiin saa varmasti apua.
      http://www.omenamehu.org - Melkein yhtä suosittu foorumi kuin tuo Hopeinen Omena.

      • Petri

        Kiitos arvokkaista tiedoista. Modeemiyhteys minulla onkin ollut jo kauan (MTV3 ilmaisyhteys), mutta nykyään roikun niin paljon netissä, että laajakaista tulee halvemmaksi. Ja onhan sillä laajakaistalla muitakin etuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe