mulla toistuvasti kirvelyä pissatessa ja välillä todettu tulehdus johon syönyt kuurin. Välillä taas oireet menee runsaalla juomisella, karpaloilla yms. Ja eräs terkkari neuvoi gynophilus-emätinkapseleita, joista olen huomannut kovasti olevan apua kun käyttää heti pienimmänkin kirvelyn tunnuttua. Onko muilla kokemuksia tuosta gynophiluksesta?? Ja kaipaan kovasti kokemuksia muista apukeinoista joilla voisi ehkäistä tulehduksia ja helpottaa oireita????
Itse olen kuullut että kaikki hapan olis hyväksi ja karpalot/puolukat ja c-vitamiini, onko muuta??
Aion hakeutua lääkärille kunnon tutkimuksiin tästä vaivasta, minkä alan lääkäri olis hyvä???
Olen huomannut yhdynnän jälkeen näitä oireita enemmän, vaikka huolehdimme puhtaudesta, ja käyn pissalla yhdynnän jälkeen. Löytyisikö tähän jotain apua/neuvoa?????
Itse olen kuullut että kaikki hapan olis hyväksi ja karpalot/puolukat ja c-vitamiini, onko muuta??
Aion hakeutua lääkärille kunnon tutkimuksiin tästä vaivasta, minkä alan lääkäri olis hyvä???
Olen huomannut yhdynnän jälkeen näitä oireita enemmän, vaikka huolehdimme puhtaudesta, ja käyn pissalla yhdynnän jälkeen. Löytyisikö tähän jotain apua/neuvoa?????
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pissalle pitää mennä myös ennen seksiä. Eli ennen ja jälkeen pitää olla rakko tyhjä. Muulloin runsaasti vettä. Ja - vaikka kuulostaakin mummojen neuvoilta - alapää pitää pukea lämpimästi, ei saa istua kylmälle yms yms. On nimittäin itselläkin huonoja kokemuksia...
Gynophilus emätinkapseleet ovat tehneet hyvän olon alapäähän. Joskus käytin kun hiiva vaivasi. Se tekee hyvää limakalvoille.
Mulla on myös ollut vaivana toistuva virtsis: Vuoden aikana oli 6 infektiota. Joskus auttoi, kun ensimmäisten oireiden ilmaannuttua join sitruunamehua raakana. Oon kuitenkin aina hoidattanut tulehduksen antibioottikuurilla. Paras apu on ollut estolääkityksestä, jossa syödään pieni annos antibioottia (100 mg trimetoprimia) joka ilta. Kuuri voi olla esim. 3 tai 6 kk pituinen. Jos oireet liittyy selvästi yhdyntään, lääkäri voi tietääkseni kirjoittaa myös sellaisen estolääkityksen, että aina seksin jälkeen ottaa tujauksen antibioottia. Eihän tuo antibioottien syöminen ole periaatteessa hyväksi pidemmän päälle, mutta jos se on ainoa keino pitää tulehdus poissa, niin kyllä se mielestäni on kannattavaa. Tietenkin puhtaudesta huolehtiminen ja pissalla käynti seksin jälkeen pitää muistaa.
Suosittelen yleislääkärin vastaanotolle hakeutumista (esim. terveyskeskus, YTHS tms.)! Jatkuva tulehdus ei ole hyväksi!
voimakas karpalomehu auttaa, käytämme sitä vanhainkodissa vanhuksiin ja infektiot ovat selvästi vähentyneet. Mutta jos on kierre, paras ratkaisu on estolääke, joka nautitaan joka päivä. Lääke voi olla samaakuin tulehduksen hoitoon tarkoitettu, mutta lievempää.
Eräs tuttuni poti toistuvasti virtsatietulehduksia ja sai lopulta estolääkityksen. Hän ei kuitenkaan halunnut syödä jatkuvasti antiviootteja ja kokeili luontaistuotekaupoista saatavia karpalokapseleita. Ne toimivat hänen kohdallaan, vuoteen ei ole ollut tulehduksia.
Toinen juttu on, että oireesi ja gynophiluksen tuoma helpotus tuntuvat viittaavan myös hiivaan, joka toisinaan oireilee aivan virtsatietulehduksen tavoin. Kannattaa välttää ylenmääräistä pesua (eikä tietenkään ikinä saippuaa tms.), pikkuhousunsuojia, pesuainejäämiä. Ja jos kuivuus(kin) vaivaa, kokeile apteekista saatavaa Ceridalia. Itselläni virtsatietulehdusta muistuttava hiiva/kuivuusongelma helpottui näillä konsteilla.
Olipa mukava lukea tätä keskustelua ja neuvoja. Itselläni on myös herkkyys saada virtsaputkentulehdus seksiin liittyen. Olen ollut eron jälkeen kauan ihan itekseni, ja nyt kun löysin uuden elämänkumppanin, niin eiköhän heti taas alkanut tämä sama kierre. Aivan kuten silloin kauan sitten kun tutustuin ex-aviomieheeni. Silloin sairastin ensin tulehduksia noin 6 peräkkäin, minkä jälkeen sain 6kk estolääkityksen.
Nyt kun menin lekurille kolmatta kuuria hakemaan ja kerroin sekä historiasta että uudesta elämäntilanteestani, niin hän kutsui tätä honeymoon-tulehdukseksi, ja määräsi kerralla 6kk estolääkitystä. Toivottavasti tämä nyt auttaa.
Yhdynnässä olen tarkka puhtaudesta ja tarvittaessa käytän myös liukastingeeliä, jotta limakalvoille ei tulisi liikaa hiertymistä. Mutta noista karpalokapseleista en ole ennen kuullut, joten niitäpä käyn kokeeksi ostamassa heti!
Kiitos teille