Olen rakentamassa ensiasunnokseni taloa ja kuulemma "nuori" ensiasunnon hankkija ei joudu maksamaan onko se nyt varainsiirtoveroa ollenkaan (jos on alle 40 v). Onko näin? Entäpä kun tilanne saattaa ollakin nyt se, että ostan pakkohuutokaupasta "mummonmökin" kesämökiksi ennen tuota omakotitalon rakentamista. Eikai se varainsiirtoverohelpotus nyt mene tässä hankinnassa? Mummonmökki on siis vanha talo omakotitaloalueeksi kaavoitetulla alueella, mutta tulee kesämökiksi perheellemme.
Keneltä tuollaisista pykälistä voi kysyä, jos täällä ei sattumalta asiantuntevaa väkeä juuri nyt ole liikkeellä?
Keneltä tuollaisista pykälistä voi kysyä, jos täällä ei sattumalta asiantuntevaa väkeä juuri nyt ole liikkeellä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi!
Ostin viime kesänä mökin ja se varainsiirtoverohelpotus, joka tulee ensi asuntoon ei mene siinä. Näin siis, kun kyseessä ei ole vakituinen asunto. Kandeis kattoo juttua verohallinnon sivuilta. Tosin siellä voi olla joskus hieman vaikeaselkoista...tiedän.
Tarkista vielä verottajalta ettei vaan mene se ensiasunnon varainsiirtoveroetu sillä mummonmökillä! Pelkkä omistus nimittäin riittää, ja jos se on "luokiteltu" pysyvään asumiseen käytettäväksi, niin voi käydä köpelösti. Käytännössä on ollut tilanteita, joissa esim. nuori ihminen on perinyt mummonmökin tms, ja vaikka sitä on suku käytännössä käyttänyt vain kesäisin, veroviranom. katsonut pysyvään asumiseen käytettäväksi asuinrakennukseksi.
Olet siis rakentamassa ensiasunnoksi taloa, ja ensin siten ostat tontin tai muun maakappaleen. Kuvio menee siten, että kiinteistön ostohinnasta joudut ensin maksamaan varainsiirtoveron viimeistään lainhuutoa hakiessasi, ja saat veron hakemuksella takaisin, kun talo on valmis, ja olet muuttanut siihen. Tämä siksi, että varainsiirtoverovapauden edellytyksenä on [paitsi ikä (täyttänyt 18 mutta ei 40 vuotta ennen luovutuskirjan allekirjoittamista) ja se, ettei aiemmin ole omistanut vähintään puolta asuinrakennuksesta tai as. huon. hallintaan oikeuttavista osakkeista] se, että käyttää tai ryhtyy käyttämään sitä vakituisena asuntonaan. Alussa on vain tyhjä tontti, jota ei voi käyttää vakituisena asuntona. Varainsiirtoverovapauden edellytys siis täyttyy vasta sisään muutettaessa. Siksi vero pitää ensin maksaa.
Kiitos molemmista vastauksista! Kyse oli pakkohuutokaupattavasta vanhasta tilasta, joka tosiaan oli kaavoitettu omakotitaloasumiseen. Onneksi hinta nousi minulle liian korkeaksi ja voin nyt rauhassa käyttää edun asunnon rakentamisen yhteydessä.