Tukaton TV-juontaja antoi tytöntyllerölle kaulassa pidettävän askelmittarin ja määräsi mm , että siihen pitää tulla päivittäin vähintään 10 000 askelta
Ideasta innostuneena, lähdin etsimään kaulaan ripustettavaa askelmittaria. Eihän sellaita löytynyt , eivät olleet kuulleetkaan moisesta.
No, hätä ei oo tän näkönen. Ompelin askelmittarini sukkanauhaan , tohon polven yläpuolelle
Ekapäivänä n.2000 askelta.
Tokana jo 6001 askelta, kun kävin jo sauvatöppäilyllä, sillä lyhimmällä mahdollisella.
Tänään repesi , tällä hetkellä jo 10041 askelta, eikä päivä oo ees lopussa.
Huomasin muuten , etten tavaratalokierroksella enää etsinytkään sitä invalidipaikan viereistä pysäköintitilaa.!!!
Joku muuten saattoi ihmetellä, että mitäse mummo kaivaa tuolta lahkeestaan, kun aina väliaikatietoja vilkuilin.
Minäkin lasken askelia.
8
1082
Vastaukset
- Ladyseniori
Golfatessa tulee yli 15000 askelta että sillee...
Askeleensa voi tuntua marsilaisen harrastukselta.
Kun laskee vaan toisen jalan askeleet
pääsee vähemmällä.
Askelmittarikin kyllä on - käyttämättömänä.- kirjar ejk
Onko karppaamisesi onnistunut?
Kuinka elimistösi reagoi isompaan protskujen saantiin?
Onko esiintynyt turvotusta, eli nestekertymää, esim. nilkoissa?
Ja tekeekö mieli makeaa?
Näitä ja muutama muukin kysymys heräsi karppaamisesta?
Askelmittarin laitoin ihan pilaillen eräänä päivänä, aika normaali päiväni, ja mittariin kertyi reippaasti yli 10 000 lukema,
ilman mitään ylimääräisiä lenkkejä tai kikkoja.- soilike
On.
Hyvin.
Ei ole.
Mieliteot hävinneet, painostakin 12 kg
Huomaan olevani melkoinen soffaperuna.
Täytyy vaan lisätä askelia. - Sisko
soilike kirjoitti:
On.
Hyvin.
Ei ole.
Mieliteot hävinneet, painostakin 12 kg
Huomaan olevani melkoinen soffaperuna.
Täytyy vaan lisätä askelia.Hienoa tuo painon pudotus. Minä sain parhaimmillani - 20 kg, mutta nyt se on jostain syystä kivunnut takaisin. Tällä hetkellä on vain - 14 kg. Kenen niskasta ottaisin kiinni, kun oman kuritus ei auta.
- Remmari
Minä ostin kerran askelmittarin, mutta ei se ottanut mitään lukemia, jos oli lenkkitossut jalassa.
Kerran olin n. 10 kilometrin lenkillä. Askelmittarin mukaan olin ottanut alle 1000 askelta. Palautin mittarin kauppaan. - Leny
Ostinpa minäkin tuon lelun itselleni. Olenkohan laittanut liian pitkän askelmitan, kun kuljettava kilometrimäärä oli mittarissa lyhyempi mitä oikeesti kuljin. Laskin 100 askelta ja tarkistin, että sen se mittarikin näytti. Tietty parempi, että näyttää liian vähän kun liian paljon. Minä pidän sitä tuossa vyötäröllä housun kaulukseen kiinnitettynä. Saa jonkinmoisen käsityksen päivittäisestä liikkumisestaan. Mittari piippaa, kun on terveellisen määrän kulkenut.
- Mimix
Sen kaulaan ripustettavan laitteen nimi on OMRON Walking Style II pro. Saa tilattua mm. www.amazon.co.uk kun hakee vaan sitä sillä nimellä. Pistin tilauksen, kun mun vyötäröltä tuo Elloksen halpamittari tippuu koko ajan ja sitten se joko nollautuu, menee sekaisin tai pysähtyy kokonaan. :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825077Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813646SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt502665SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun192388SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412306Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032243Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292097Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan742091Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922049Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211576