hei!
mikä toi uusimmassa enterissä oleva juttu linux ja windows samalla koneella on? onko siinä levyllä joku live-versio?
mikä toi uusimmassa enterissä oleva juttu linux ja windows samalla koneella on? onko siinä levyllä joku live-versio?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"mikä toi uusimmassa enterissä oleva juttu linux ja windows samalla koneella on?"
Artikkelissa esitellään Linux Rescue -versiota, jolla voi lohkaista Windows-osiolle Linuxin mentävän osion. http://www.sysresccd.org
"onko siinä levyllä joku live-versio?"
Ei ole, ja miksipä olisikaan, kun kuka tahansa saa netistä Linux-jakeluja sadottain.
Muistankos ihan väärin, jos väitän, että jonkin Enter-lehden mukana seuranneella CD:llä oli Knoppix. Tosin toki jo ilmestyessään hieman "vanhentunut" (pari kuukautta vanha) versio.
Kehitysvauhti on huimaa, pari kuukatta vanhalla versiolla pääsee jo "retroilemaan" näin se on ollu linuskin kanssa vauhti tuntuu vain kiihtyvän ei perässä tahdo enään pysyä tämmöinen perttiperukäyttäjä tuntuu putoavan helposti kelkasta jos ei pidä silmiään auki.
"...perttiperukäyttäjä tuntuu putoavan helposti kelkasta jos ei pidä silmiään auki."
No joo... Voihan asian noinkin nähdä. OpenSource kehittyy jatkuvasti, mutta yhä vanhemmatkin versiot toimivat vähintäänkin tyydyttävästi.
Mitään pakkoa mihinkään päivitysrumbaa ei ole, kunhan nyt edes tietoturvapäivityksistä huolehtii.
Erityisesti nykyisin järjestelmän pitäminen ajantasalla tapahtuu automaattisesti paketinhallintasoftien avulla.
Live-CD:t ovat sitten asia erikseen. Ne on poltettu cd-levylle eikä niiden päivitys siten tapahdu muuten kuin noutamalla uusi versio - tai tekemällä tarvittavat paikot omaan CD-versioonsa.
munat suuta"
siis suusta
samalle levylle saa wintoussin ja linuksin.
tai vaikka viis.