Tietääkö joku näistä 5 ovisista Kangoo malleista joissa on liukuovi siis vain oikealla puolella että onko vasemman puolen takapenkkiläiselle ainut kulkureitti oikean puolen liukuovi?! Vai onko kuljettajan penkki eteenpäin taitettava?
En ole päässyt läheltä ko. mallia tarkastelemaan joten tietävät kertokaa. Lasten kanssa ovia saisi takana olla kyllä enemmänkin kuin yksi.
En ole päässyt läheltä ko. mallia tarkastelemaan joten tietävät kertokaa. Lasten kanssa ovia saisi takana olla kyllä enemmänkin kuin yksi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...muistaakseni.
Kunnolla pääsee kyllä vain oikealta.
Osta silti Kangoo, jos halvalla saat.
Ja saahan niitä 6-ovisiakin.
nimim. "2 Kangoolla ajanut"
Meillä töissä on ehkä viitisentoista Kangoota, joista ensimmäisissä vuosimalleissa on liukuovi vain oikella puolella, ja taakse vasemmalle pääsee vain hankalasti liu´ttamalla itsensä koko takapenkin leveydeltä oikealta vasemmalle.
Sinäänsä idea ei ole uusi, sillä Skodalla oli vastaavanlainen ratkaisu jo 1950-luvun puolivälissä, eli siis takapenkkiläisille on vain yksi ovi.
Eipähän tarvitse lapsilukkoa, eivätkä muksut pääse pois kyysistä ajoradan puolelta...
Kangoota on kuitenkin myynnissä niin paljon, että valinnanvaraa riittää. Osta ihmeessä malli jossa on liukuovet molemmin puolin.
Talon autoissa (Hki-Vantaan lentoasemalla tosi lyhyessä ajossa) on varsin paljon vikaa vikaa vikaa. Ei mitään dramaattista, mutta kiusallisia pieniä sähkövikoja; ovilasit eivät nouse, polttimoita palaa ja sen sellaista. Ei tämä silti tarkoita sitä että malli huono olisi. Käyttö vaan on kovaa.
Kyllä se tosiaan taittuu eteenpäin tuo kuskin selkänoja hieman, mutta hankala siitä on kulkea. Tyttäreni 11v. on toisinaan kulkenut siitä, mutta pääsee kyllä helposti liukuovenkin kautta vaikka pikkuveli 5v. olisikin turvaistuimessaan. Sitten menee hankalaksi jos pitää laittaa oven viereen turvaistuin selkä menosuuntaan päin, estää kulun, eikä mahdukaan oikein hyvin kuin keskipaikalle.