Käyttäjäkokemuksia olisin vailla. Nimittäin bensakoneisista Octavioista vm. 2000-03. Olen käynyt ankaraa pohdintaa, pärjääkö 1.6 -litraisella koneella Octaviassa (hankinta mielessä!). Omat ajot taajamapyöritystä ja kerran pari kuussa 300-800km matka-ajot perheen kanssa. Jos osaa hämmentää pienempää vaihdetta pykälään, pääseekö tuolla (n. 100-heppaisella) 1.6:lla rekasta ohi, vai onko oltava koneena 8-venttiilinen 2.0? Dieseliä en edes harkitse valtiovaltamme rankaisu-maksujen, ym. kuppauksen takia.
Mikä kone Octaviaan?
"Rahat vai kolmipyörä...
101920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mulla on 1,6 peruskone 75kw jolla mä vanhana moottoripyöräilijänä olen pärjännyt mainiosti.
Siksi mainitsen tästä prätkätaustasta, että todellakin tiedän, miten ohitetaan ja mitä tehoja tarvitaan eri tilanteissa. Minä liikun eri kulkuneuvoilla tietäen niiden ominaisuudet ja käyttäydyn sen mukaan. Ei MIKÄÄN AUTO KOSKAAN kiihdy ja toimi niinkuin prätkä, eli mulle on aina selvää, että autolla otetaan iisisti ja mennään rauhallisesti, koska teho/paino suhde estää kunnollisen liikkeen joka tapauksessa.
Kyllä se 1,6 riittää mainiosti joka jätkälle. Rekan ohi pääsee mainiosti, jos niitä heppoja osaa käyttää tarpeen vaatiessa. Eihän se tietenkään haittaa, jos on enemmän heppoja käytettävissä, mutta kyllä pärjää mainiosta tolla peruskoneella.
Lue mun jutut otsikolla Terkkuja Roomasta tuolta menneisyydestä
...ja 2.0 kone ei todellakaan ole mikään tehopakkaus vaan sellainen "kuminauha" joka venyy hitaasti mutta varmasti vieden kohtalaisen paljon bensaa...
Raaka tosiasia on se, että 1,6 Fsi saattaa riittää etelän leveillä ja suorilla teillä, kun tilaa ja kaistoja on ohittaa, mutta täällä provinssissa keskellä maata tilanne on toinen, tiet kapeita, suorat lyhykäisiä ja ohituskaistat harvassa. Tuo 1,6 Fsi on auttamattoman laiska ohitustilanteissa, siinä ei auta kunnolla edes kepillä alaspäin hämmentäminen, vaan on oltava alamäki ja pitkä suora, jos turvallisesti ohi aikoo. Ja tämä ei ole provo, vaan perustuu kokemukseen.
ja vähintään 300 kW tehoa että pärjää...
Ei vainenkaan, suurin osa Suomenkin autokannasta on 1,6 kokoisella motilla varustettuja, ja vaikka autjen painot hiukan vaihtelevat ja vääntökäyrät ovat hiukan erilaisia, niin kaikilla niillä ajetaan ja kaikilla pärjää. Ei Skoda siinä huonompi ole kuin muutkaan.
Tuo on muuten aika persoonakohtainen juttu. Mistä ne ohitustilanteet oikein syntyy, jos noin turvatonta on? Vähän niitä oikeasti tulee kun noudatetaan nopeusrajoituksia +10% marginaalilla.
Mulla on vanha 55kW/75hv moottori (AEE), enkä ole kyllä kokenut että ohitukset olisivat ongelmallisia tai matka ei olisi joutunut jonossakin ajaessa. Ja olen sentään ajellut (kolmen hengen kuormalla ja kontti täynnä tavaraa) Keski-Euroopassa ja Puolassakin, jossa ohituskulttuuri on maan tapa, paha sellainen. Ja pakollinen kun lukemattomia rekkoja ja kaiken maailman heinäpaaleja on pakko ohitella sikäläisillä teillä.
Ei niitä vaihteita suotta ole autoon asennettu, mutta jos vääntöä löytyy matalilla kierroksilla (maksimi 3000....3500 rpm) bensakoneessa, niin eipä niitä tarvitse paljoa solkata. FSI:ssä näkyy väännön maksimi olevan 4000 rpm:n kieppeillä, ja ohituksissa tarvittavan tehon maksimi 6000 rpm. MPI:ssä ovat nuo arvot muutaman sata rpm:ää alempana, joten pienemmästä tehosta huolimatta se voisi olla miellyttävämmän tuntuinen ajossa.
Itselläni on Octavia combi 1.6 vm 2003, eikä vielä ole ilmennyt ongelmia sen suhteen etteikö tehot riittäisi. Ohitustilanteissa saa käyttää jonkin verran järkeä, mutta niistäkin selviää ongelmitta kun jaksaa vaihtaa sinne kolmoselle. Verrattuna edelliseen autoon (Golf 1,4 44 kw) on auto suorastaan raketti!! Kaupunkiajossa taas ei ole mitään ongelmaa.
Ei riitä 1.6 kone. Vähintään 2.0 FSI ja sekin korkeintaan kaksi aikuista kyydissä. Näitä tientukkoja on ihan tarpeeksi liikenteessä, joten ehdottomasti isommalla koneella.
mene sinä tukkoinesi muualle.
Niin, tarkoitin tuota 1.6 mpi-konetta ja siinä ekan sukupolven Octaviassa, se taisi tulla minun hiukan epäselvästi ilmaistua mitä koneita tarkoitin.
Kiitoksia paljon asiallisista vastauksista! On lohduttavaa että täällä palstalla on vielä meitä asialinjalla olevia. Ja erilaiset näkemyksenne valaisivat oikein hyvin minua mietittänyttä asiaa.
kuin uudessa FSI:ssä. Veto alkaa alhaalta ja on tasainen koko kierrosalueella. Ja olen minäkin sitä mieltä, että sillä tulee toimeen liikenteessä ihan hyvin. On vaan monet skidit nykypäivänä niin pahaksi päässeet, että pitäis olla aina joku 2,5 litranen turbo tai veekasi että pääsis tavallisia autoilijoita "kyykyttään" ja sitten pääsis nopeemmin hengestään.