vuokrasop. lemmikkipykälä

Jos vuokrasopimuksessa ei ole erikseen kielletty tai kirjoitettu että lemmikkien pito kielletty,niin eikös sitä saa ottaa kissan/koiran kysymättä mitään "lupaa" omistajalta. En haluaisi alkaa kyselemään,kun kuitenkin omistaja alkaa sitten narisemaan!Jos ei ole kirjoitettu niin sitten se on sallittua...?Vai...?!!
2234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Asunnonomistajalta tulee aina pyytää lupa jonkin eläimen ottoon.. No, poikkeus akvaario tietenkin, mutta kissat, koirat ym. jyrsijät ja linnut.. Ne kun voivat aiheuttaa asunnolle vahinkoa.

Ja onko taloyhtiössä mitään ehtoja? Esim. ei koiria tähän taloon tms. (esim. allergiat jne)

Äänestä

No jos ei kerran ole erikseen mainittu eläimenpidosta niin mitäpä se sille sinänsä kuuluu, jos tiedät voivasi valvoa lemmikkiäsi. Lienet kuitenkin aikunen ihminen, eikä silloin tarvitse enää udella vanhemmilta lupia. Riittääkö oma aikasi ja taloutesi eläimen pitoon, niin ettei se ikävissään aiheuta häiriötä muille asukkaille jolloin kyllä voisit saada lähdöt. Jos tapetteja tuhoutuu niin tavallaan se on sitä luonnollista asumiskulumaa :). Paitsi jos sopimuksessa lukee "tapettien tuhoaminen kielletty"... Ja ne asiathan voidaan katsoa sitten jälkikäteen. Jos haluat olla oikein oikein tarkka niin kannattaa ottaa valokuvia kämpästä jo nyt että sitten tietää myöhemmin verrata. Onhan niistä eläimistä kuitenkin iloa. Sitäpaitsi onhan niitä ihmisiä jotka alkaa tehdä pentuja jotka sitten ekaks huutaa yökaudet ja seuraavaks sotkee rappikset jotka me veronmaksajat korjautamme. Se on sitä hulppeeta kerrostaloelämää.

Tietty annat hyvän kuvan itsestäsi jos nyt hieman mainitset asiasta asunnon omistajalle, mutta se ei ole mikään peruste muuttaa vuokrasopimusta tai heittää sua pihalle, että haluut lemmikin. Mut mieti vielä, kun ne vaatii niin paljon kuitenkin. Joku pienempi ei vaadi niin paljoa ja ne voi jättää olemaan yksinkin (terraarioon). Yksinäisyyteen kehotan hankkimaan ihmisseuraa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LH kirjoitti:

Jos vuokrasopimuksessa ei ole erikseen kielletty tai kirjoitettu että lemmikkien pito kielletty,niin eikös sitä saa ottaa kissan/koiran kysymättä mitään "lupaa" omistajalta. En haluaisi alkaa kyselemään,kun kuitenkin omistaja alkaa sitten narisemaan!Jos ei ole kirjoitettu niin sitten se on sallittua...?Vai...?!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu