Kattokaa aikaa, jolloin lähetin

tän postin...

Kello on.. No kello on mitä on, kattokaa aikaa, ku lähetin tän postin. Taas koneella aamuviiteen!

4

877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----------------------------

      Mene töihin IT-alalle, niin olet lopen kyllästynyt olemaan vapaa ajallasi tietokoneen ääressä.

      • suti

        Olet ihan oikeassa!

        Kun joutuu koneen ääressä tekemään duunia 8 tuntia päivässä, ei tulis mieleenikään enää vapaa-aikaani siihen käyttää.


      • ööö

        Itsellä meni koko kesä niin, että olin ensin töissä koodaamassa 8h, ja sitten vielä kotona 6-8h koneen ääressä.

        Ja viikon päätteeksi vielä normiviikonloppu:
        pe 17:00 nettiin
        la 07:00 nukkumaan
        la 14:00 nettiin
        su 05:00 nukkumaan
        su 12:00 nettiin
        ma 01:00 nukkumaan


    • Virta pois

      Ainoa tapa päästä riippuvuudesta on antaa itselleen ehdottomia rajoja. Kokeile herätyskelloa. Annat itsellesi tunnin aikaa nettihengailuun. Kellon soidessa pillit pussiin, ei edes nettipankissa käyntiä tämän ajan jälkeen.

      Lue vaikka kirjaa, käy lenkillä tms, kun kone ei ole päällä eli hanki harrastuksia, joihin EI LIITY tietokone. Tietenkin koneella saa kaikkea kivaa aikaan, mutta kone on vain kone.

      Jos lipsut kellon soiton jälkeen, kokeile raaempaa peliä: katkaise virta, sammuttamatta ohjelmia. Seuraavalla kerralla sitä muistaa sammuuttaa ohjelmat. Mikäli mikään muu ei auta, pidä konetta kiinni vaikka viikko (siis kotona).

      Ainoa toimiva tapa nettiriippuvuuden poistamiseen on toiminta- ja ajatusmallien muuttaminen. Joillakin toimii asteittain vähentäminen ja toisilla pitää olla absoluuttisesti ilman (esim. chatteja).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5721
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2562
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1562
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1343
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1087
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      861
    7. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      847
    8. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      64
      843
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      71
      762
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      731
    Aihe