Kopiointisuoja on koettu kohtuuttomaksi ja jo sisällöllisesti melkein valmis tekijänoikeuslaki avataan todennäköisesti uudestaan.
Eli Mikrosoftilla ei vielä ole riemun aika. Kopioikaa ihan rauhassa, kunnes laki ilmoitetaan todella hyväksytyn. Tän päivän lehdet (ainakin Hesari s. A7) kertovat asiasta tarkemmin. Ehkä päivän mittaa löytyy tietoa myös erilaisilta nettisivustoilta.
Eli Mikrosoftilla ei vielä ole riemun aika. Kopioikaa ihan rauhassa, kunnes laki ilmoitetaan todella hyväksytyn. Tän päivän lehdet (ainakin Hesari s. A7) kertovat asiasta tarkemmin. Ehkä päivän mittaa löytyy tietoa myös erilaisilta nettisivustoilta.
Vastaukset 17
Vanhimmat
nukuttua hyvin?
Viime viikolla.
Suomen eduskunta käsitteli perjantaina uutta tekijänoikeuslakia, joka tulee läpimennessään vaikuttamaan valtaisasti tavallisen kuluttajan asemaan. Perjantaina käsittelyssä oli lakiin ehdotetut muutokset, joista eduskunta hylkäsi kolme. Sen sijaan jumalanpalveluksissa musiikkia saa jatkossakin soittaa ilman teostokorvauksia.
Lain käsittely jatkuu joko tämän alkavan viikon lopulla tai ensi viikolla eduskunnassa. Tällöin laki voidaan enää joko hyväksyä tai hylätä. Vihreiden kansanedustaja Jyrki Kasvi kertoo
http://www2.eduskunta.fi/fakta/edustaja/771/ , ettei hänellä ole muuta mahdollisuutta kuin esittää koko lain hylkäämistä toisessa käsittelyssä.
http://fin.afterdawn.com/uutiset/arkisto/6818.cfm
http://www.itviikko.fi/uutiset/uutisalue.asp?alue=paiva&UutisID=69901
http://www.effi.org/blog/
niin luulet vähemmän.
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101980938246
No tottakai, eikai poliitikot ole ihan täysiä pässejä.
Hersari:
"Suuren valiokunnan puheenjohtaja Jari Vilén (kok) päätti tiistaina avata poliittiset neuvottelut siitä, pitäisikö kopiointisuojaa vielä harkita."
"Osaakkonä lukee?" Ai kuka ?????
perjantai 9. syyskuuta 2005 klo 15:00
*** joten seuraavaksi laki matkaa suuren valiokunnan käsittelyyn***
http://www.itviikko.fi/uutiset/uutisalue.asp?alue=paiva&UutisID=69901
Vai luuliko joku ettei noin käy.
tälläkin palstalla jo melkein valmiina lakina. Katotaan nyt miten käy, ennen kuin kukaan rupee paukuttelemaan henkseleitään.
ymmärtäminen taitaa olla hakusessa.
Hesarin uutisessa on.
Sama asiahan oli jo perjantaina.
Ai sekö että hesari markkinoi tota kokoomus pelleä.
Ja siintähän ei viellä kukaan tiedä mitä ne idiootit siellä päättä.
Eikä ole paljon väliäkään.
"ymmärtäminen taitaa olla hakusessa."
Niin taitaa siellä olla.
asiasta kirjoittaa kahdella eri tavalla.
Eikä sitä ymmarrä, taitaa olla hakusessa ymmärtäminen.
ymmärrä.
Suuren valiokunnan puheenjohtaja Jari Vilén (kok) päätti tiistaina (13.9) avata poliittiset neuvottelut siitä, pitäisikö kopiointisuojaa vielä harkita. Tarkoitus on, että lain käsittely valiokunnassa lykätään ensi perjantaihin (16.9) asian selvittämiseksi.
laki palaa suurelta valiokunnalta sellaisenaan toiseen käsittelyyn, joka pidetään eduskunnassa todennäköisesti kahden viikon päästä.
Toisessa käsittelyssä laki voidaan enää joko ******hyväksyä tai hylätä.*******
Valiokunta voi vapaasti tehdä täysistunnolle uusia ehdotuksia lain sisällöstäkin.
Niin voi mutta...
Toinen käsittely
***Toisessa käsittelyssä päätetään lakiehdotuksen hyväksymisestä tai hylkäämisestä. Lain sisältöä ei enää tässä vaiheessa voida muuttaa.***
http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/utaveps.scr?{KEY}=HE 111/2005
kommunisti.
Kommarithan ne tota asiaa ajaa, vai mitä? Karpela etupäässä.
Lain vastustja Kasvihan on vihreiden vasenta/oikeaa reunaa.
NImm.
Sitoutumaton.
Tiistai-illan neuvotteluissa pohdittiin kahta vaihtoehtoa: lain sisällön muuttamista tai sitten tiukkasävyistä lausumaa, jolla hallitus velvoitetaan valvomaan, ettei lain soveltaminen johda kohtuuttomuuksiin.
revityt punaliput parsitaan
"lain sisällön muuttamista"
Noh jos muuttaa taitaa mennä perustuslaki uusiksi.
Ps. linkki on suoraan...
http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/vireilla.php?hallinnonala=OPM
Suora lainaus noilta sivuilta.
***Toisessa käsittelyssä päätetään lakiehdotuksen hyväksymisestä tai hylkäämisestä. Lain sisältöä ei enää tässä vaiheessa voida muuttaa.***
http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/utaveps.scr?{KEY}=HE 111/2005
Ei pitäisi suoraan uskoa toimittajia.
Eduskunnan täysistunto päätti lain sisällöstä viime perjantaina, ja normaalitapauksessa laki voitaisiin enää vain hyväksyä tai hylätä.
Kävi kuitenkin niin, että täysistunto muutti lakia hieman siitä, mitä esityksen valmistellut sivistysvaliokunta oli ehdottanut. Muutos koski kirkkomusiikin tekijänoikeuksia.
Sen takia laki lähti vielä käsiteltäväksi eduskunnan suureen valiokuntaan. Asia palaa valiokunnasta eduskunnan täysistuntoon uuteen sisältökäsittelyyn.