Kihomadot aikuisella.

Siiri

Että tällainen ikävä asia on nyt vaivana. Melkoisen runsaasti kihomatoja öisin vaeltelee peräaukon / välilihan / emättimen alueella -> todella inhottavaa ja kauheaa. Minkäs teet, kun olen tartunnan jostain saanut. Toivottavsti mieheni ja pieni tyttäreni ovat säästyneet tältä.

Eilen otin lääkekuurin: Pyrvin. Onko kokemuksia, kuinka nopeasti / varmasti lääkkeet poistavat olemassa olevat kihomadot. Uuden kuurin syön sitten 10 päivän päästä jotta mahdollisesti munista kuoriutuneet yksilöt myös poistuvat. Eilen olen siivonnut, pyykännyt ja tuulettanut. Tänään sama uusiksi.

15

26527

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös

      antanut lääkkeet koko perheelle? Et pääse niistä ikinä eroon jos et hoida koko perhettä saman aikaisesti.Kynnet on hyvä myös leikata mahd. lyhyiksi. Yöksi kannattaa laittaa vaseliinia tms. rasvaa runsaasti perä-aukon ympärille, niin eivät vaeltele ympäriinsä.

      • Siiri

        Myös mieheni söi lääkkeet, tyttäremme on vasta vauva, joten hänelle ei lääkettä kuulemma voinut antaa. Toivottavasti ei ole saanut tartuntaa. Ja nyt jatkamaan siivousta :(


      • Siiri

        Kiitos vaseliinivinkistä. Tämä on jotenkin arka aihe, ja kammottava. Onko sinulla muuten kokemuksia siitä, että miten lääkitys (Pyrvin) on auttanut ja miten nopeasti se vaikuttaa. En haluaisi enää ensi yönä valvoskella vaeltelevin matojen kanssa...yäk!


      • kokemusta
        Siiri kirjoitti:

        Kiitos vaseliinivinkistä. Tämä on jotenkin arka aihe, ja kammottava. Onko sinulla muuten kokemuksia siitä, että miten lääkitys (Pyrvin) on auttanut ja miten nopeasti se vaikuttaa. En haluaisi enää ensi yönä valvoskella vaeltelevin matojen kanssa...yäk!

        Joskus sain naapurin lapsilta tartunnan ja menin kyllä aivan shokkiin. Kamala kuvitella että madot pyöriskelee sisällä ja vähän ulkonakin. Apteekissa neuvoivat sitä vaseliinia laittamaan etteivät pääse munimaan siihen perä-aukon suulle. Se lievensi siten myös kutinan. Kyllä se lääke hoito auttoi ja itsekin otin viikon päästä uusinta kuurin. Ei ole matoja sen jälkeen näkynyt. Niitähän voi helposti tulla kesä aikaan kun syädään porkkanoita yms. raakana, eikä aina niin huolella pestä. Onnea taisteluun:)


      • Siiri
        kokemusta kirjoitti:

        Joskus sain naapurin lapsilta tartunnan ja menin kyllä aivan shokkiin. Kamala kuvitella että madot pyöriskelee sisällä ja vähän ulkonakin. Apteekissa neuvoivat sitä vaseliinia laittamaan etteivät pääse munimaan siihen perä-aukon suulle. Se lievensi siten myös kutinan. Kyllä se lääke hoito auttoi ja itsekin otin viikon päästä uusinta kuurin. Ei ole matoja sen jälkeen näkynyt. Niitähän voi helposti tulla kesä aikaan kun syädään porkkanoita yms. raakana, eikä aina niin huolella pestä. Onnea taisteluun:)

        Juu, inhottavaa tämä on. Olisinpa tajunnut vaseliinin jo pari yötä sitten. Ihan kamalaa on ollut, kun ne ryömivät ja ryömivät ja ryömivät IIK! Nyt on koti siivottu ja toivon hartaasti, että eilen otettu lääke jo purisi ja saisin olla rauhassa. Kyllä tämä tästä, jatkan taistelua =) Kokemus sinänsä... no joo!


      • matojen tuttu
        kokemusta kirjoitti:

        Joskus sain naapurin lapsilta tartunnan ja menin kyllä aivan shokkiin. Kamala kuvitella että madot pyöriskelee sisällä ja vähän ulkonakin. Apteekissa neuvoivat sitä vaseliinia laittamaan etteivät pääse munimaan siihen perä-aukon suulle. Se lievensi siten myös kutinan. Kyllä se lääke hoito auttoi ja itsekin otin viikon päästä uusinta kuurin. Ei ole matoja sen jälkeen näkynyt. Niitähän voi helposti tulla kesä aikaan kun syädään porkkanoita yms. raakana, eikä aina niin huolella pestä. Onnea taisteluun:)

        Ei niitä porkkanamaalta tule. Ne tarttuvat ihmiseltä toiselle. Nuo, että kihomadot tarttuisivat pesemättömistä juureksista tai talvella lumesta, ovat urbaanilegendaa. Jotain muita pöpöjä tai höttiäisiä niistä kyllä voi saada, mutta ei kihomatoja.

        Kihomatojen häätöön kuuluu oleellisena osana myös siivous. Eli Pikkuhousut ja liinavaatteet vähintään 60 asteiseen pesuun. Kaikki ovien kahvat pitää pestä, samoin kaikki muutkin sellaiset paikat, joihin kosketaan käsillä. Vessan pesu on erityisen tärkeää.

        Ja käsihygieniassa kannattaa olla tarkkana niin kotona kuin kodin ulkopuolellakin.


      • Anonyymi

    • Nimetön

      minullekkin niin "ihanan" tuttuja... päiväkodissa ollessani töissä kihomatoja oli vähän väliä vaikka kuinka käsiä pesi ja hanskoja käytti lasten peppuja pyyhkiessä... jostain niitä vain aina tuli... eikä muuten auttaneet pyrvin kuurit eikä siivoomiset... aina vaan uudestaan?!!! Nyt kun olen äitiyslomalla ja poissa työn rutiineista, eipä ole noita ihania =( kavereita näkynyt... Toivottavasti saat karkotettua ne... ei oo mitään kivaa...

    • Matokuuri

      Pyydä samantien lääkäriltä resepti VERMOXille, 1 tabletti ja toinen vkon parin päästä ja olet vapaa... Se Pyrvin on ihan hyvä lääke vaikkapa liikavarpaisiin, mutta kihomatoihin sillä ei ole mitään tehoa.

    • Vanaha akka

      Ei auta Pyrvin eikä Vermox, ei siivoaminen eikä mikään. Aina niitä vain on ja on. En tiedä, jos lopettaisi syömisen kokonaan, loppuisivatko sitten.

    • Normaalia on

      Ihan turhaa hienostelu, sillä kihomadot voivat olla kenellä tahansa, siihen ei tarvita kuin lapsen kädet, jotka sotkevat multaa ja kynnenaluset. Pien kädet menevät usein suuhun.
      Ja nämä madot kulkevat sitten eri teitä koko perheeseen ihka varmasti, kyse ei ole puhtaudesta vaan elämästä.

      Ne voidaan hoitaa apteekin lääkkeillä pois. Ihan sama koskee täitä, tosin niissä puhtaus puuttuu joltakin ja kouluissa ja päiväkodeissa sitten puhtaatkin lapset saavat riesakseen nämä . Nekin hoituvat apteekin lääkkeillä.
      Nolostelu on turhaa, sillä jokainen apteekissa tietää miten tartunnat voi saada
      kuka hyvänsä ja tietämättään.

      Lääke tarvitsee lisäksi täydellisen siivouksen kaikki vaatteet pitää pestä, vuodevaatteet tuulettaa ja imuroida hyvin. käsien peru on hyvin tärkeää ja jatkuvasti. Lasten lelut pitää pestä.
      Kuurit pitää yleensä ottaa kahteen kolmeen kertaan, sillä aina on eri vaiheessa olevia vaiheita toukkia.

      Ihan samalla tavalla voit tuoda matkatuliaisina torakoita kotiisi ja ne vasta onkin vaikea saada loppumaan jos pääsevät leviämään.

      Itse jätän matkalaukut ulos ja sitten pesen kaikki vaatteet ja tuuletan matkalaukun perusteellisesti.

    • Emeritus Parazit

      Ei ne kihomadot ole mitenkään kummallinen asia. 1950 luvulla niitä oli yleisesti koululaisilla. Niitä levitettiin toinen toisilleen. Kun perseenkaivaminen alkoi olla todella kiusallista, kunnanlääkäri kirjoitti preseptin. Mitä pienempi tölli, sitä varmemmin oli matoja. Nimittäin ihmisen uloste vietiin kasvimaalle. Pienemmissä taloissa tämä olikin melkein ainoa lannoite, kun ei ollut kotieläimiä. Niinpä raakana syötävät juurekset , porkkanat, lantut ja nauriit istuivat kasvuaikansa ihmissonnassa joka oli täynnään madon munia. Sieltä ne taas saatiin elimistöön. Sieltä ne meni huusin alle uuteen kiertoon.

      • puajuuria

        Aikanaan etikkapunajuuria syötiin kihomatoihin.Kai ne osalle auttoi,kokeilla voi ei ainakaan myrkkyä ole.Voihan niitä syödä ennaltaehkäisyksi.


      • Koskinenjamppa

        Suosittele käyttään omenaviinietikkaa!!


    • Anonyymi

      valkosipuli oregano kaneli tee puruineen inkivääri sitruuna on kihomadoille myrkyllisiä mutta ainoastaan 10-50% niistä silti saa vaurioita tai kuolee sillä...

      sammalta syömällä saa ripulin jolla p#skoo madot ulos mutta munat jää suolistoon ja uus mato polvi kasvaa kutisemaan jo 1 viikossa ja kihomato on munimis kykyinen tasan 7 päivässä kuoriutumisestaan

      Parasiittologi Professuuri Hemmo virtanen aiheesta .

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      67
      1151
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      45
      865
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      792
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      771
    5. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    6. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      693
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      689
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      685
    9. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      11
      604
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      586
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      117
      578
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      575
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      539
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      515
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      498
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      114
      465
    18. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      446
    19. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      146
      445
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      441
    Aihe