Pulmicortista sivuvaikutuksia

Mä aloitin Pulmicortin käytön keväällä lääkärin määräyksestä 3 kuukaudeksi, koska hän epäili että mulla saattaisi olla alkava perinnöllinen astma. Lopetin Pulmicortin käytön parin viikon päästä,koska olen työssä, jossa täytyy puhua paljon ja ääneni sortui vähän väliä. Puhumisesta ei tahtonut tulla mitään ilman äänen selvittelyä ja köhimistä. Kurkkukin tuli kipeäksi. No, aloitin taas pari kuukautta sitten Pulmicortin käytön ja ajattelin, että nyt koetan selvitä "koeajan" kunnialla loppuun asti, syödään sitten sisua vaikka koko päivä -ja täytyyhän se mahdollinen tulehdus saada sieltä keuhkoista pois. No, nyt olen käyttänyt Pulmicortia siis sen parisen kuukautta ja koko ajan minulla on ollut mm. äänen käheyttä, pahoinvointia, hengenahdistusta (paljon useammin kuin ennen lääkkeen aloittamista), lievää masentuneisuutta ja keskittymiskyvyn puutetta. Soitin asiasta n. kuukauden käytön jälkeen lääkärille ja hän sanoi, että "koeaika" kannattaa kuitenkin katsoa loppuun asti, että voidaan sitten tehdä lopullinen diagnoosi astmasta jne. Sivuoireisiin hän ei kommentoinut juurikaan mitään. Ei kait siinä muu auttanut kuin kiittää lääkäriä ajasta ja jatkaa Pulmicortin käyttöä. Tämä aika tuntuu kuitenkin aivan tajuttoman tuskalliselta! ...mutta kaitpa tässä on vielä kestettävä 1 kuukauden ajan. Keskustelin erään ystäväni kanssa astmalääkkeiden sivuoireista ja hänellä oli ollut sivuoireina mm. näon samentumista ja epätodellisuuden tunteita. Hänen astmalääkkeen merkkiä en muista, mutta Pulmicort se ei kuitenkaan ollut. Ystäväni oli aivan hämillään näistä oireista, koska lääkäri ei ollut maininnut hänellekään mahdollisista astmalääkkeen sivuoireista yhtään mitään. Onneksi jokaiselle ei kuitenkaan noita sivuoireita tule. Minusta lääkäreiden tulisi "varoittaa" mahdollisista sivuoireista potilasta, kun määrää moisia lääkkeitä! Lukeehan ne sivuoireet tietenkin siinä lääkeselosteessakin, mutta silti! Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Ja miten teidän lääkäri on kertonut teille lääkkeen mahdollisista sivuoireista jne?
21255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei,

ja minä olen kuullut että astmalääkkeet, jotka sisältävät kortikosteroideja, saattavat aiheuttaa jopa samanlaisia oireita kuin skitsofreniassa...! Aika kammottavaa!?

Äänestä
  • no ei nyt ehkä skitsofreenia oireita)lääke psykoosi oireita kylläkin.mutta silloin on käytössä yleensä isohkot määrät tapletti kortisonia ja esim retafyllin yhdistelmiä.
    mitä pulmicorttiin tulee niin kysujälle kysymys.oliko kyseessä keuhko/allerkia lääkäri?miksi pulmicort?ei esimerkiksi flixotideen vaihtanut?
    pulmicort vie ääntä useilta.vaihtoehtoja voisi olla se flixotide.tai esim sigulair=katso tiedot netistä yliopiston apteekin sivuilta vaikka.
    suun huuhtelu ja kurlaus tärkeää.kuten äänen takasin tuo ns.suuhun imeskeltävä suun sammas/hiiva lääke.katson nimen myähemmin.
    puolukat tuo apua kanssa.sillä astma lääkkeet tuo usein mukana ns.sammasta ja äänen lähtemistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sisupussi kirjoitti:

Mä aloitin Pulmicortin käytön keväällä lääkärin määräyksestä 3 kuukaudeksi, koska hän epäili että mulla saattaisi olla alkava perinnöllinen astma. Lopetin Pulmicortin käytön parin viikon päästä,koska olen työssä, jossa täytyy puhua paljon ja ääneni sortui vähän väliä. Puhumisesta ei tahtonut tulla mitään ilman äänen selvittelyä ja köhimistä. Kurkkukin tuli kipeäksi. No, aloitin taas pari kuukautta sitten Pulmicortin käytön ja ajattelin, että nyt koetan selvitä "koeajan" kunnialla loppuun asti, syödään sitten sisua vaikka koko päivä -ja täytyyhän se mahdollinen tulehdus saada sieltä keuhkoista pois. No, nyt olen käyttänyt Pulmicortia siis sen parisen kuukautta ja koko ajan minulla on ollut mm. äänen käheyttä, pahoinvointia, hengenahdistusta (paljon useammin kuin ennen lääkkeen aloittamista), lievää masentuneisuutta ja keskittymiskyvyn puutetta. Soitin asiasta n. kuukauden käytön jälkeen lääkärille ja hän sanoi, että "koeaika" kannattaa kuitenkin katsoa loppuun asti, että voidaan sitten tehdä lopullinen diagnoosi astmasta jne. Sivuoireisiin hän ei kommentoinut juurikaan mitään. Ei kait siinä muu auttanut kuin kiittää lääkäriä ajasta ja jatkaa Pulmicortin käyttöä. Tämä aika tuntuu kuitenkin aivan tajuttoman tuskalliselta! ...mutta kaitpa tässä on vielä kestettävä 1 kuukauden ajan. Keskustelin erään ystäväni kanssa astmalääkkeiden sivuoireista ja hänellä oli ollut sivuoireina mm. näon samentumista ja epätodellisuuden tunteita. Hänen astmalääkkeen merkkiä en muista, mutta Pulmicort se ei kuitenkaan ollut. Ystäväni oli aivan hämillään näistä oireista, koska lääkäri ei ollut maininnut hänellekään mahdollisista astmalääkkeen sivuoireista yhtään mitään. Onneksi jokaiselle ei kuitenkaan noita sivuoireita tule. Minusta lääkäreiden tulisi "varoittaa" mahdollisista sivuoireista potilasta, kun määrää moisia lääkkeitä! Lukeehan ne sivuoireet tietenkin siinä lääkeselosteessakin, mutta silti! Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Ja miten teidän lääkäri on kertonut teille lääkkeen mahdollisista sivuoireista jne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu