Koitin tuossa muuton takia purkaa sängyn osiin, mutta tuli ongelma. En tahtoisi väkisin kaivaa ruuvia pohjalaudoituksesta, vaan mielellään pitäisin sen ehjänä. Ruuvista nimittäin on pyöristynyt kanta, eikä sitä voi näinollen ruuvata poiskaan.
Kuinka siis saisin ruuvin suhteellisen siististi pois?
Kuinka siis saisin ruuvin suhteellisen siististi pois?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onhan niitä erilaisia tappeja ym., joilla ruuvi lähtee. Halpahallistakin voi löytyä, tuohon tarkoitukseen. Poraa reikä ruuviin, ja tapilla kiertäen irti.
Älä poraa kantaa pois.
vastakierretappi joka kierretään siihen porattuun reikään.
Sinulla on käytössäsi?
Onko ruuvin kanta koholla? Jos on, niin kokeile kiertää ruuvia hyväkärkisillä pihdeillä, tai sahaa rautasahalla halkio ruuvin kantaan, ja kierrä talttamallisella meisselillä ruuvi irti. Yksi konsti on lyödä teräspiikillä tai naulalla ruuvin kannan ulkosyrjään siten, että siihen syntyy kuoppa, josta naputtelemalla piikillä ruuvi lähtee kiertymään irti.