Onko niin, että maksa ym maksaruokien syöminen on kielletty a-vitamiinin takia?
Mitenkäs sitten on porkkanan laita, tässähän on kanssa kyseistä vitamiinia?
Epätietoinen.
Kiitos vastauksista jo etukäteen
Mitenkäs sitten on porkkanan laita, tässähän on kanssa kyseistä vitamiinia?
Epätietoinen.
Kiitos vastauksista jo etukäteen
Vastaukset 4
Vanhimmat
neuvolassa sanottiin että porkkanoita voi syödä, sillä niissä on a-vitamiinin esiastetta karoteenia, joka on jotenki kuuleman hieman eri asia.
Joo, kasviksissa A-vitamiini on beta-karoteenina, ja siinä muodossa ei ole mitenkään vaarallinen. Eli ainoastaan maksaa täytyy vältää A-vitamiinin takia. Ja maksassa on lisäksi liikaa raskasmetallikertymiä, minkä vuoksi sitä ei myöskään saisi syödä.
että siitä hirveästi haittaa on. Raskaus edennyt normaalisti.
On väärin luulla, että raskausaikana tulisi vältää kaikkea missä on a-vitamiinia. Onhan se kuitenkin yhtä tärkeä vitamiini kuin muutkin. A-vitamiinin tarve sitä paitsi lisääntyy raskausaikana ja se on myös sikiön kehityksen kannalta tärkeä vitamiini. Eli a-vitamiinia tuleekin syödä, mutta suuria määriä tulee välttää. Maksa sisältää sen verran suuria määriä a-vitamiinia, jonka vuoksi sitä ei tulisi syödä raskausaikana. A-vitamiini olisikin hyvä nauttia karoteenia sisältävien kasvisten muodossa.