Haluaisin kysyä tietäväisiltä, millainen tulevaisuus odottaisi, jos opiskelisi biokemiaa? Millaisia töitä on KÄYTÄNNÖSSÄ tarjolla?
Samalla utelen pääsykokeista, millaiset on ja pärjääkö suht hyvällä lukiopohjalla.
Samalla utelen pääsykokeista, millaiset on ja pärjääkö suht hyvällä lukiopohjalla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Biokemia tai biotekniikka ovat kuulemma "tulevaisuuden aloja", mutta ainakaan tällä hetkellä ei kunnon hommia löydy mistään. Voihan tilanne tosin olla eri sitten 5 vuoden kuluttua.
Ajattelin biokemiaa varavaihtoehdoksi, jos toinen paikka ei aukea.
Miten kirjoitusten tulokset vaikuttavat sisälle pääsyyn ja onko pääsykoe hankala: millaisilla tuloksilla olet ite päässyt sisään?
Olisin kiinnostunut tietämään, onko tämä varavaihtoehto ns. varma, ja kun mm. henkilökohtaisia tietoja ei opuksista saa :)
Turkuun oli ainakin tänä vuonna todella helppo päästä. Olisi päässyt sisään suht hyvällä todistuksella eikä pääsykoekaan ollut vaikea. Helsinkiin onkin sitten huomattavasti vaikeampi päästä, sinne otetaan vaan 15 hakijaa. Turun sisäänpäässeiden nimilistassa oli 60 nimeä, vaikka oppaassa sanottiin että valitaan 40. Todennäköisesti sitten tämä todellakin on niin monelle varavaihtoehto, että olivat ennakoineet ja ottaneet valmiiksi ylimääräisiä sisään, kun moni kuitenkin jättää paikan vastaanottamatta.
Biokemistillä on aika vähän hommia yliopiston ulkopuolella,ja kaikenkaikkiaan biotieteiden alalla on aika huonosti töitä. Yliopisto työnantajana on täysi paska. Ihan vituttaa olla täällä töissä. Jos kemia ylipäätään kiinnostaa, niin ihan tavan kemia antaa tulevaisuuden kannalta (työllistyminen) paremmat mahdollisuudet.