lapsen liittäminen kirkkoon

Voiko lapset liittää kirkkoon jos heitä ei ole kastettu?vanhin lapsistamme haluaisi kovasti että hänet kastettaisiin,ja olenkin ajatellut että liittyisimme takaisin kirkon jäseniksi.mutta miten se käy?minut ja mieheni on kastettu vauvoina mutta erosimme kirkosta teini-ikäisinä eikä lapsia ole siis kastettu.
2869
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tavallaan kastamatonta ei voi liittää kirkkoon, koska ihminen kastetaan kirkkoon liittämisen yhteydessä. Toisaalta voisi sanoa, että kastamaton voi liittyä kirkkoon, koska kaste on osa liittymistä. Niin tai näin, se että lasta ei ole pienenä kastettu, ei ole este kirkkoon liittymiselle.

Eli voitte liittyä kirkkoon, jos haluatte. Huomaa, että lapsi kuuluu aina siihen rekisteriin, johon äitinsä tai isänsä. Eli jos teistä kumpikaan ei kuulu kirkkoon, ei lastakaan siihen voi liittää. Muistaakseni ikäraja on 15, eli sitä vanhemmat lapset voivat vaihtaa kirkkokuntaan, johon vanhempansa eivät kuulu, kunhan vanhemmat antavat luvan.

Äänestä
  • Täältä löytyy tietoa: http://www.evl.fi/avain/uskonnonvapaus/lapsenasema.html

    Ja hieman lyhennettynä vastaus esitettyyn kysymykseen ja kommenttiin.

    Uusi uskonnonvapauslaki muutti tilannetta jonkin verran. Nykyään huoltajat yhdessä päättävät alaikäisen uskonnolliseen yhteisöön kuulumisesta ja kuulumattomuudesta. Eli lapsen kuuluminen kirkkoon ei ole sidoksissa siihen, kuuluvatko vanhemmat. Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että tällainen tilanne on korni. Siis että esim. lapset kuuluvat kirkkoon mutta vanhemmat eivät.

    Tuosta periaatteesta on poikkeus 12-17 -vuotiaiden kohdalla. 12-17- vuotiaiden lasten uskonnollisen aseman muutokset edellyttävät aina lapsen ja hänen huoltajiensa samanmielisyyttä.

    Viisitoista vuotta täyttänyt lapsi voi huoltajien kirjallisella suostumuksella itse liittyä uskonnolliseen yhdyskuntaan tai erota siitä.

    Kaksitoista vuotta täyttänyt voidaan liittää uskonnolliseen yhdyskuntaan tai ilmoittaa eronneeksi siitä vain omalla kirjallisella suostumuksellaan.

    Että näin nykyään. Perheenne voi siis liittyä kirkkoon hyvin "monin eri variaatioin", mutta ne, joita ei ole kastettu, kastetaan ja samalla heidät otetaan kirkon jäseniksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suppu kirjoitti:

Voiko lapset liittää kirkkoon jos heitä ei ole kastettu?vanhin lapsistamme haluaisi kovasti että hänet kastettaisiin,ja olenkin ajatellut että liittyisimme takaisin kirkon jäseniksi.mutta miten se käy?minut ja mieheni on kastettu vauvoina mutta erosimme kirkosta teini-ikäisinä eikä lapsia ole siis kastettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu