Haluaisin kuulla ihmisten kokemuksia ja tuntemuksia korsettihoidoista.
Miten vaikuttaa normaaliin elämään, ihmissuhteisiin, omaan identiteettiin, seksuaalisuuteen ym. Siis ihan kaikkeen koko elämässä. Miltä tuntuu aluksi? Tottuuko korsetin käyttöön, miltä tuntuu saada viimeinen korsetti pois käytöstä? Koetko terveydellisesti hoidon auttaneen, vai aiheuttiko hoito henkisesti enemmän vaurioita?
Kaikki korsettihoitoon liittyvät kokemukset kiinnostavat!
Miten vaikuttaa normaaliin elämään, ihmissuhteisiin, omaan identiteettiin, seksuaalisuuteen ym. Siis ihan kaikkeen koko elämässä. Miltä tuntuu aluksi? Tottuuko korsetin käyttöön, miltä tuntuu saada viimeinen korsetti pois käytöstä? Koetko terveydellisesti hoidon auttaneen, vai aiheuttiko hoito henkisesti enemmän vaurioita?
Kaikki korsettihoitoon liittyvät kokemukset kiinnostavat!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Älä ikinä suostu korsettihoitoon!! siis jos tarkotat skolioosiin käytettävää korsettihoitoa... se ei auta ollenkaan, siitä on vain harmia... itelläni oli ja lopetin hoidon kesken. kun korsettia käyttää se alentaa omaa itseluottamusta, heikentää lihaksia ja se on muutenkin kauheaa... aluksi kaikki on todella hankalaa. Et pysty hengittämään, etkä istumaan... ja nukkuminenkin on melkeen mahdotonta... itse ainakin tunsin itseni todella typeräksi ja vammaiseksi ja ties miksi sen muovimuurin kanssa... en suosittele ottamaan... olen ihan hyvin pärjänny ilman sitä kauheaa korsettiaki...
saisin kiksit tollasesta..
Hmm... Ei se korsettihoito kyllä mitenkään kovin mukavaa ja vaivatonta ole. Rasittavaa puuhaa. Mutta tietenkin kaikkeen tottuu ajan myötä.
Olin itse korsettihoidossa joskus 4-5-vuotta sitten Kyfoosin takia (Hyvin samantapainen selkäsairaus kuin skolioosi, ainoastaan hiukan harvinaisempi ja ehkä vähän hankalampi tapaus) Hoito kesti 1 vuoden. Havaittiin ettei tämä hoito tehonnut kovinkaan hyvin. Ryhti palautui entiselleen (siis huonoksi) kun korsetin käyttö lopetettiin. Myöhemmin koko juttu hoidettiin leikkauksella kuntoon.
Käsittääkseni korsettihoidon onnistuminen on hiukan kyseenalaista. Tätä hoitomenetelmää kuitenkin kokeillaan yleensä ensin ja jos se ei toimi harkitaan mahdollista leikkaus-hoitoa.
Korsettihoidon onnistumisen kannalta on tärkeää että hoito aloitetaan mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, mielellään noin 12-14-vuotiaana, jolloin luusto vielä kasvaa ja kehittyy. Tällöin voidaan korsetilla ehkä saada joitain tuloksia aikaan. Itselleni hoito aloitettiin hiukan liian myöhään (noin 16-vuotiaana) joten korsetin vaikutukset jäivät käytännössä olemattomiksi koska luusto ei enää tuossa iässä merkittävästi kasvanut. Hoidon onnistuminen on hyvin yksilökohtaista.
Normaalia elämää korsetti varmasti jossain määrin hankaloittaa. Sellaisen häkkyrän pitäminen on aika epämukavaa ainakin aluksi. myöhemmin siihen tottuu. Korsettia pidetään yleensä 23 tuntia vuorokaudessa ja yksi tunti on sitten varattu peseytymiseen, ihon hoitoon yms.
Nukkuminen sellainen muoviliivi päällä on aluksi aikamoista tuskaa (rajoittaa kääntymistä eri asentoihin). Täytyi opetella nukkumaan pääasiassa selällään.
Tietenkin sellainen korsetti herättää jokseenkin myös huomiota. Jos korsetin käyttöä haluaa peitellä kannattaa hankkia hyvin väljää vaatetusta. Sekään ei yleensä peitä korsetin olemassa oloa kokonaan. Kaikenlaista liikuntaa korsetti estää hyvin tehokkaasti. Tästä syystä mm. paino saattaa nousta huomattavasti hoidon aikana. Esim. koulun liikuntatunnit täytyy ehkä sopia erikseen.
Tulevasta korsettihoidosta kannattaa informoida etukäteen kaikkia ketä asia nyt sattuu vähääkään kiinnostamaan kuten esim. kavereita, sukulaisia, opettajia, luokkakavereita jne. Näin välttää paljon selittämisen vaivaa sitten kun korsetti on jo käytössä. Tällöin ihmiset myöskin tietävät mistä on kyse, eivätkä esim. luule sinun joutuneen vakavaan auto-onnettomuuteen tai jotain vastaavaa (itselleni kävi näin kun en ollut muistanut tarpeeksi informoida)
Iho saattaa ärtyä jonkin verran hoidon aikana (korsetti painaa ja hankaa ihoa) joten ihon hoitoon kannattaa panostaa. Varsinkin kuumilla kesä-ilmoilla korsetti yleensäkkin saattaa tuntua aika hirveältä mutta talvella siittä ei ole ihmeemmin haittaa.
Joten voisi siis sanoa että aika rasittavaa ja ikävää tämä korsettihoito kokonaisuudessaan yleensä on mutta ei siihen kuole. Ja tuskin siittä mitään isoja henkisiä traumojakaan jää.
Tietenkin ihmiset kokevat asiat eri tavoin eli jotku tottuvat sellaiseen helpommin kuin toiset.
Tuossa nyt oli muutamia juttuja joita aiheesta tuli mieleen. Toivottavasti edes jostain oli apua. Lisäkysymyksiä saa tietenkin esittää.