kasvien tilaus

Heips!!!

Onko kukaan tilannut kasveja ulkomailta?? Katselin tuossa erästä saksalaista sivua tilatakseni (tai ainakin hintoja katsellakseni) suodatinta, ja tuli mieleen, että selviytyvätkö kasvit matkasta tänne??
Ja sitä (ulko)suodatinta ajatellen, niin mikä on paras paikka tilata se?? Nyt olin tälläisellä sivulla:

http://www.aquaristikshop.de/

Onko joku muu mahd parempi vaihtoehto?
4295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voihan niitä kasveja tilata ulkomailta mutta olisikohan sittenkin helpompi ostaa niitä akvaario kaupasta?Kyllähän akvaario kauppoihinkin kasvit tilataan ulkomailta (ei aina) ja hyvin ne säilyvät,mutta muista postimaksu jos tilaat kasvit ulkomailta!!!!=)ps.en oo ite kokeillut!!!

Äänestä
  • Niin ajattelin tuon suodattimen yhteydessä niitä kasveja tilata (jos tilaan..). En lähtisi pelkkiä kasveja tilaamaan juuri noiden postikulujen takia, mutta jonkun muun tilauksen yhteydessä ehkä..? Mutta voi olla että jää kasvit tilaamatta silti.
    =)

    Äänestä

  • hmm.. kirjoitti:

    Niin ajattelin tuon suodattimen yhteydessä niitä kasveja tilata (jos tilaan..). En lähtisi pelkkiä kasveja tilaamaan juuri noiden postikulujen takia, mutta jonkun muun tilauksen yhteydessä ehkä..? Mutta voi olla että jää kasvit tilaamatta silti.
    =)

    Jos tilaat, niin kerro lopputulos :) Haluan nimittäin tietää, saitko ne elävänä ja elikö vielä pitkään akvassa...

    Ajattelin itsekin tilata aquaristikshopista, kun valikoimaa kuitenkin oli, mutta jätin sitten tilaamatta...

    Äänestä

Akvakauppiaan kanssa juuri juteltiin tuosta saksasta tilaamisesta. Hän tilasi kokeeksi vedenparannusainetta viiden litran tönikän kun maksoi siellä 49 eur ja suomessa tukkurilla yli kuuden kympin. Laskeskeltiin sitten kaikkia tulleja ja postikuluja ja vaikka mitä vyöhykelisämaksuja, ja hinta nousi reippaasti yli suomen tukkuhinnan!! Niitä mitä hän sitten suomen tukusta osti hän myi eteenpäin n.90 eurolla, kun "halpaa" saksalaista olisi pitänyt laittaa hyllyyn vähintään 110 -euroisena!!

Tähän laskelmaan ei sitten sisältynyt minkäänlaisia painolisiä, vaan jotain ihmeen saksan omia lisiä ja tässä päässä piti tietenkin tullata... Joten selvittäisin tarkkaan postitus/tullikulut moisista tilauksista jos niitä harkitsee. En edes epäile ettei kasvit tulisi perille elävinä, mutta millä hinnalla!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmm... kirjoitti:

Heips!!!

Onko kukaan tilannut kasveja ulkomailta?? Katselin tuossa erästä saksalaista sivua tilatakseni (tai ainakin hintoja katsellakseni) suodatinta, ja tuli mieleen, että selviytyvätkö kasvit matkasta tänne??
Ja sitä (ulko)suodatinta ajatellen, niin mikä on paras paikka tilata se?? Nyt olin tälläisellä sivulla:

http://www.aquaristikshop.de/

Onko joku muu mahd parempi vaihtoehto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu